Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Wolna Polska w wolnym świecie”. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW rozpoczęty

15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW rozpocznie się 27 i potrwa do 27 września. Festiwal pod hasłem „Wolna Polska w wolnym świecie” odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Teatrze Muzycznym, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej.
„Wolna Polska w wolnym świecie”. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW rozpoczęty

Autor: gdynia.pl

Blisko 250 projekcji filmów i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach, dla których nadrzędną wartością jest wolność, znajduje się w programie tegorocznej edycji festiwalu. Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w Gdyni w dniach 27-30 września.

- W tym roku wyjątkowo jasne i czytelne jest festiwalowe motto, które jest przesłaniem Janusza Krupskiego, że nie będzie wolnej Polski bez wolnych krajów byłego ZSRR. To jest klucz, według którego dobieraliśmy filmy i tematy tegorocznego Festiwalu, robiąc to tak, by było to zrozumiałe także dla pokolenia urodzonego po 1989 roku – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Na festiwalu pojawią się twórcy filmowi zza granicy, ale i też bohaterowie filmów, którzy zostaną uhonorowani Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności – wyróżnieniami przyznawanymi świadkom historii bohatersko walczącym o wolność i niepodległość kraju oraz za odwagę i poświęcenie bohaterów drugiego planu, wspierającym działy podziemia niepodległościowego i Solidarnościowego.

W jury 15. Festiwalu NNW zasiądą m.in. amerykański producent filmów historycznych John Grooters, grający w USA aktor Marek Probosz, uznany ukraiński reżyser Mykahailo Illienko, japoński reżyser Ken Takahashi-twórca ponad stu filmów i wizjoner nowoczesnego japońskiego kina historycznego, dokumentaliści Paweł Woldan i Anna Ferens. Stan Borys na NNW w Gdyni będzie świętował 50-lecie „Jaskółki uwięzionej”, z koncertem wystąpi światowej sławy pianista Adam Makowicz, a muzycy z krajów sąsiadujących z Rosją, razem z Markiem Piekarczykiem, wykonają wspólnie antywojenny protest-song. „Festiwal pokazuje, że wspólna historia łączy, a nie dzieli. Zagrożenie bytu, narodu, spaja środowisko twórców, ale także i widzów” – mówi Gołębiewski.

W trakcie czterech dni festiwalu zobaczymy ponad sto filmów dokumentalnych i fabularnych nominowanych do głównej nagrody. Wśród nich znajdą się produkcje z Finlandii, Japonii, Hiszpanii, Estonii, Mołdawii, Bułgarii, Tajwanu, USA, Chorwacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Azerbejdżanu, Norwegii, Korei Północnej oraz Polski. Do najważniejszych tematów, jakie zostaną poruszone w ramach tegorocznego festiwalu NNW należą:

  • wojenne losy kobiet i ich rola w walce o wolność, widoczna zarówno w debacie, jak i w filmach;
  • rola Polonii w walce o wolność Polski – na festiwalu pojawi się duża reprezentacja emigracji politycznej m.in. podróżnik Jerzy Majcherczyk opowie o zdobyciu najgłębszego kanionu świata Colca i peruwiańskich manifestacjach wspierających Solidarność. Obok niego pojawią się inni odkrywcy, tacy jak Marek Kamiński;
  • oraz w międzynarodowym gronie zastanowimy się jak opowiadać światu o totalitaryzmach

15 edycja festiwalu odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Teatrze Muzycznym, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Wstęp na wszystkie pokazy i wydarzenia 27-30 września jest bezpłatny, a pełen program, opisy filmów oraz zwiastuny dostępne są na stronie www.festiwalnnw.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama