Nie żyje kondor z zoo w Gdańsku. Był jednym z najstarszych w ogrodach zoologicznych
Nie da się dokładnie oszacować wieku Kacpra. Mógł mieć nawet 70 lat. Przez 58 z nich można było go odwiedzać w gdańskim ZOO, głównie w wolierze naprzeciwko parkingu. Mieszkał tam razem ze swoją długoletnią partnerką, Korą.
Kacper i Kora byli jedną z dwóch par hodowlanych Ogrodu. Doczekali się licznego potomstwa, które trafiło między innymi do Belgii czy do Madrytu.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańskie ZOO codziennie udostępnia dane o zwierzętach pod opieką ogrodu
W latach 1982-2008 w gdańskim ZOO wykluło się 17 piskląt kondora wielkiego. Niektóre z nich należały do drugiej pary ptaków: Klaudii i Baltazara. Klaudię pożegnaliśmy w 2014 roku, a Baltazar zmarł w 2021 roku w Chorzowie. Miał 58 lat.
- Nasz ulubieniec Kacper był wspaniałym ojcem i partnerem - tak wspomina Kacpra Beata Cyman, opiekunka kondorów. - Niejednokrotnie widziany był jak podczas snu niemal "przytula" się do Kory. Podczas sezonu lęgowego sumiennie spełniał swoje obowiązki, często wyręczając w tym Korę. Ze zrozumieniem akceptował obecność opiekunów podczas prac pielęgnacyjnych w najbardziej gorącym okresie odchowu piskląt. Był bardzo inteligentny i nie wykazywał zachowań agresywnych w stosunku do ludzi. Będziemy za nim tęsknić!
Obecnie nadzieją na dalszą hodowlę tych ptaków są Tommy (syn Kacpra i Kory) oraz Balbina (córka Klaudii i Baltazara). Korę można dalej odwiedzać w wolierze naprzeciwko parkingu ZOO.
Zagrożony kondor wielki
Kondor wielki jest w grupie zwierząt narażonych na wyginięcie. To padlinożerny ptak spędzający większość czasu na szybowaniu w poszukiwaniu pożywienia. Wypoczywa w stadzie złożonym zarówno z dorosłych osobników, jak i piskląt. Na wolności występuje wyłącznie w Ameryce Południowej.
Kondory są monogamiczne, a jaja składają raz na dwa lata. Dojrzałość płciową osiągają po 8-9 latach. Głównym zagrożeniem dla ich liczebności są działania człowieka – wycinka lasów i polowania.
Napisz komentarz
Komentarze