Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nie tylko Westerplatte. Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku

Dźwięki syren alarmowych o godzinie 54.45 nad ranem 1 września 2023 r. rozpoczęły gdańskie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jednak upamiętnianie niemieckiej agresji z Westerplatte przeniosło się w inne rejony miasta, pamiętające jego tragiczną historię.
Nie tylko Westerplatte. Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku

Autor: Grzegorz Mehring | gdansk.pl

Uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej

- Jest południe 1 września 1939 roku. Polscy pocztowcy z Wolnego Miasta Gdańska, mężnie bronili się już tu od ponad 7 godzin, choć wynik był przesądzony. Zapisali swe losy na kartach wielkiej historii. Ośmiu zostało zamordowanych 1 września, sześciu zmarło od ran w kolejnych tygodniach, 38 rozstrzelali Niemcy 5 października po parodii procesu sądowego. Tylko 5 uczestnikom obrony Poczty, dane było przeżyć wojnę. Ze szczególnym uczuciem zawsze myślę o Erwince Barzychowskiej – pierwszej dziecięcej ofierze wojny. Ciężko poparzona w ostatniej fazie walk zmarła po 8 tygodniach cierpień. Dziś wielu z nas, wielu gdańszczan przyjdzie na jej grób na gdańskiej Zaspie. W tym symbolicznym miejscu, trzeba przypomnieć, że to cywile byli najliczniejszymi ofiarami II wojny światowej – podkreśliła prezydent Gdańsk, Aleksandra Dulkiewicz, która tuż po godzinie 12 przemawiała pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej i cytowała tam wiersz „Koniec i początek” noblistki, Wisławy Szymborskiej.

CZYTAJ: 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda na Westerplatte: Musimy być mocni, po to by nie walczyć

Uroczystość z udziałem kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Apelem Pamięci i hymnem była zarazem inauguracją roku szkolnego dla uczennic i uczniów Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte oraz Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej.

W hołdzie nauczycielom z Wolnego Miasta Gdańska

Wcześniej tego ranka w gdańskich miejscach pamięci, składano wieńce i palono znicze w hołdzie zabitym polskim nauczycielom z Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza, Harcmistrzowi Janowi Ożdżyńskiemu oraz Polakom z Wolnego Miasta Gdańska, Ofiarom niemieckich represji.

ZOBACZ TEŻ: Westerplatte. „Nigdy więcej wojny” to nie jest tylko hasło

Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego

Po południu obchody przeniosły się na Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego, gdzie modlitwie międzywyznaniowej towarzyszył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis. Na tym jednak nie zakończyły się uroczystości związane z tragiczną rocznicą, bowiem na godzinę 12 w południe w sobotę 2 września 2023 roku w Ratuszu Głównego Miasta na Długiej, zaplanowany został wernisaż wystawy Muzeum Gdańska „O tych, co upomnieli się o Gdańsk”. Czasowa ekspozycja, przybliża dzieje „Gdańskiego” 318. Dywizjonu Myśliwsko – Rozpoznawczego, którego nazwa nie została zaakceptowana przez władze brytyjskie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama