Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ustawa metropolitalna. Gdynia zaapelowała do posłów o wznowienie prac

Rada Miasta Gdyni wezwała posłanki i posłów do wznowienia prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza. Rezolucję w tej sprawie przyjęto zdecydowaną większością głosów, 20 grudnia, podczas sesji Rady Miasta.
Ustawa metropolitalna. Gdynia zaapelowała do posłów o wznowienie prac

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W dokumencie czytamy: „Metropolia to dobro wspólne. Wzywamy posłanki i posłów Pomorza do jak najszybszego wznowienia prac nad Ustawą o powołaniu Metropolii Trójmiejskiej i podjęcia współpracy z samorządami tworzącymi Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Metropolią już jesteśmy. Teraz czas na sformalizowanie współpracy”.

Metropolia to szansa na dodatkowe środki

- Metropolią jesteśmy od lat. Pokazaliśmy już, że potrafimy owocnie współpracować z korzyścią dla półtora miliona Pomorzan. Formalizacja jest konieczna dla podniesienia tych działań na kolejny poziom, a jej brak to pozbawienie mieszkańców 200 mln zł rocznie na rozwój m.in. zintegrowanego transportu, ponadgminnych systemów gospodarowania odpadami czy rozwiązań, które pozwolą mniejszym i bardziej oddalonym od centrum metropolii gminom wydajniej dbać o poziom jakość edukacji czy oferty kulturalnej - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz prezes Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. - Mamy nadzieję, że nowi parlamentarzyści dostrzegą, jak pilne jest wznowienie prac nad ustawą i jak szkodliwe jest hamowanie rozwoju tak ważnego regionu jak Pomorze.

Metropolią jesteśmy od lat. Pokazaliśmy już, że potrafimy owocnie współpracować z korzyścią dla półtora miliona Pomorzan. Formalizacja jest konieczna dla podniesienia tych działań na kolejny poziom, a jej brak to pozbawienie mieszkańców 200 mln zł rocznie na rozwój m.in. zintegrowanego transportu, ponadgminnych systemów gospodarowania odpadami czy rozwiązań, które pozwolą mniejszym i bardziej oddalonym od centrum metropolii gminom wydajniej dbać o poziom jakość edukacji czy oferty kulturalnej

Wojciech Szczurek / prezydent Gdyni

Przyjęty dokument nie jest pierwszym głosem płynącym z Gdyni, który mówi o konieczności przyjęcia ustawy o związku metropolitalnym. Analogiczny dokument gdyńscy rajcy przyjęli 29 września 2021 r.

Ustawa metropolitalna trafiła do parlamentu 6 lutego 2020 r. Wniosek na ręce marszałka Senatu złożył senator Ryszard Świlski. Poparło go 13 senatorów. Po analizie i wielu pozytywnych opiniach, Senat RP 10 września 2020 r. niemal jednogłośnie podjął uchwałę o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy metropolitalnej. Za taką decyzją głosowało 86 senatorów, przy jednym głosie wstrzymującym i dwóch głosach sprzeciwu. Mimo wielu apeli środowisk naukowych, przedsiębiorców i samorządowców, projekt nie doczekał się nawet etapu dyskusji w izbie niższej parlamentu, kierowanej wówczas przez marszałek Elżbietę Witek z PiS. Niebawem samorządowcy OMGGS skierują ponownie projekt ustawy do Sejmu RP.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama