Dar Młodzieży najlepszy w regatach The Tall Ships Races

Podczas The Tall Ships Races 2023 Dar Młodzieży, żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni był najszybszy w całych regatach. To jednak nie koniec sukcesów tej jednostki. Zajęła ona również drugie miejsce w klasie A oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.
Dar Młodzieży

Autor: A. Dopke | Uniwersytet Morski w Gdyni

Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się 29 czerwca w porcie w holenderskim mieście Den Helder. Z niego wyruszył pierwszy z trzech wyścigów, który zakończył się w Hartlepool w Wielkiej Brytanii. Następnym przystankiem było norweskie Fredrikstad, a ostatni wyścig odbył się na trasie Lerwick-Arendal. Cztery z pięciu portów gościły już wcześniej flotę Tall Ships.

Ostatni z etapów regat, czyli ten z Lerwick do Arendal, został przesunięty o jeden dzień, a jego dystans skrócono do ok. 240 mil morskich. Powodem były niesprzyjające warunki pogodowe.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dar Młodzieży przerwał regaty, by udzielić pomocy żeglarce z polskiego jachtu

– Po kontrowersyjnych decyzjach Race Committee w trzecim wyścigu Tall Ship Races 2023, w którym, na skutek różnych okoliczności, podzielono statki na dwie grupy: Sprint i Endurance, „Dar” zajął po przeliczeniu drugie miejsce w klasie A – informuje kapitan Rafał Szymański, komendant Daru Młodzieży. – W klasyfikacji generalnej otrzymaliśmy Bermuda Trophy – przechodni puchar dla najszybszego statku w całych regatach TSR 2023.

Regaty podzielone były na dwa etapy. W pierwszym z nich żaglowiec UMG zajął piąte miejsce na siedem żaglowców, które zostały sklasyfikowane w klasie A, i dziewiąte miejsce w ogólnej klasyfikacji. W drugim etapie Dar Młodzieży jako pierwszy przekroczył linię mety, co sprawiło, że wygrał i w klasie A, i w generalnej klasyfikacji.

Dar Młodzieży w regatach The Tall Ship Races Magellan-Elcano

Ale to nie koniec trasy Daru Młodzieży. W ostatnią niedzielę, 6 sierpnia wyruszył on do Falmouth. To tam 15 sierpnia rozpocznie się wyścig The Tall Ship Races Magellan-Elcano. Nazwa tych regat wzięła się od dwóch podróżników, którzy jako pierwsi opłynęli kulę ziemską: Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano. Regaty odbywają się właśnie z okazji 500-lecia ich wyprawy. Dokładna rocznica tego wydarzenia miała miejsce wcześniej, ale regaty nie mogły się wówczas odbyć, ze względu na pandemię koronawirusa.