Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szpital w Sztumie z nowym tomografem, przyjmuje coraz więcej pacjentów

Po siedmiu miesiącach od przejęcia sztumskiego szpitala przez grupę American Heart of Poland widocznych jest wiele zmian, nie tylko w postaci wymiany sprzętu na nowy.
Szpital w Sztumie z nowym tomografem, przyjmuje coraz więcej pacjentów
Zespół medyczny oddziału kardiologii w Sztumie w trakcie zabiegu krioablacji

Autor: Szpital Wielospecjalistyczny Sztum

Od 1 czerwca ubiegłego roku rolę operatora szpitala w Sztumie od spółki Szpitale Polskie przejęła grupa American Heart of Poland (AHoP). Sytuacja lecznicy była trudna, wszak poprzedni operator wnioskował o ogłoszenie upadłości, wszczęto postępowanie układowe. Wszystkie sprawy formalne już przeprowadzono, Szpital Wielospecjalistyczny w Sztumie (to nowa nazwa) działa już bez większych przeszkód, co daje spokój potencjalnym pacjentom.

Nieco zmniejszyła się liczba szpitalnych oddziałów, których było wcześniej aż 14. Nie działa już położnictwo i ginekologia oraz neonatologia. Większość porodów odbywa się teraz w szpitalu w Malborku, który zanotował w roku 2023 rekordową liczbę ponad 680 narodzin. Z kolei w Sztumie poszczególne oddziały przyjmują więcej pacjentów: kardiologia o 82 więcej niż w porównywalnym okresie roku 2022, interna o 41 więcej, pediatria o 40, laryngologia notuje wzrost o 97, neurologia aż o 160!

Nowy tomograf komputerowy, który służyć będzie w szczególności pacjentom SOR i neurologii. Poprzedni aparat był już mocno zużyty, często odmawiał posłuszeństwa i zdarzało się, że niemożliwe okazywało się wykonanie niezwykle ważnych zabiegów.

Agnieszka Jóźwik / dyrektor operacyjny ds. szpitalnictwa grupy AHoP

– Niezwłocznie po przejęciu szpitala spółka rozpoczęła procedurę zakupową sprzętu medycznego. Wcześniej analizowano, co jest najpilniej potrzebne, ponieważ niektórych urządzeń albo nie było wcale albo wymagały natychmiastowej wymiany – informowała radnych powiatu sztumskiego Agnieszka Jóźwik, dyrektor operacyjny ds. szpitalnictwa grupy AHoP. - Chodziło zwłaszcza o sprzęt dla anestezjologii i intensywnej terapii, oddziału chorób wewnętrznych, opieki długoterminowej czy diagnostyki obrazowej. Już uruchomiony został nowy tomograf komputerowy, który służyć będzie w szczególności pacjentom SOR i neurologii. Poprzedni aparat był już mocno zużyty, często odmawiał posłuszeństwa i zdarzało się, że niemożliwe okazywało się wykonanie niezwykle ważnych zabiegów trombolizy u pacjentów neurologii.

Do nowego TK dodać można nowiutkie aparaty do znieczulenia, aparaty EEG, pompy infuzyjne, aparaturę do endoskopii, USG do badań stawów i naczyń dla oddziału reumatologii. To oczywiście nie koniec zakupów, te były po prostu „na wczoraj”. Do tego doszły istotne zmiany organizacyjne. Jak relacjonuje Agnieszka Jóźwik, jeszcze przed przejęciem szpitala grupa AHoP rozpoczęła starania o włączenie oddziału kardiologicznego w Sztumie do II stopnia referencyjności w Krajowej Sieci Kardiologicznej (ośrodkiem koordynacyjnym jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku). Zakończyło się to powodzeniem – dla pacjentów przynosi więcej możliwości wykonania zabiegów. Przykładem zabiegi krioablacji, pierwszy przeprowadzono 4 listopada. Ponadto włączenie do II stopnia referencyjności pozwoliło wystąpić do resortu zdrowia o dotacje na zakup dodatkowego sprzętu – aparatów holterowskich oraz urządzeń dla intensywnej terapii.

– Wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, mamy już nowoczesny, dobrej jakości sprzęt wart łącznie 1,6 miliona złotych – dodaje Agnieszka Jóźwik.

Jeszcze w styczniu powinien być już gotowy „masterplan” przeprowadzenia gruntownej modernizacji szpitala sztumskiego, którą zapowiadał zarząd grupy AHoP w chwili przejmowania lecznicy. Warto przypomnieć, że wartość inwestycji w Sztumie ma sięgnąć 100 milionów złotych. Bryły zewnętrzne budynków szpitala niewiele się zmienią, za to wewnątrz obiektów będzie już zupełnie inaczej.

Mimo zamknięcia dwóch oddziałów zatrudnienie znalazły wszystkie pielęgniarki wcześniej tam pracujące. Położne pracują w szpitalach w Malborku, Kwidzynie oraz Iławie. Obecnie sztumski szpital zatrudnia 111 lekarzy, 216 pielęgniarek, 30 opiekunów, 26 fizjoterapeutów i masażystów, 13 ratowników medycznych, 10 techników rtg. Jako pracodawca należy do największych w powiecie sztumskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama