Umowa na zakup i dostawę dwóch poduszkowców została zawarta między Morskim Oddziałem Straży Granicznej RP oraz producentem takich jednostek, firmą Griffon Hoverwork Limited z siedzibą w Southampton i Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Oba poduszkowce mają służyć do zadań patrolowo-interwencyjnych i powinny zostać dostarczone w ciągu roku od podpisania umowy – dokładny termin określono na 31 października 2024. Wartość zamówienia przekracza 28 milionów złotych.
Poduszkowce dzięki swej konstrukcji opartej na poduszce powietrznej są w stanie poruszać się w każdych warunkach – na wodzie, na pokrywie lodowej, mogą też „wchodzić” na brzeg. Zamówione jednostki mają służyć do działań patrolowo-interwencyjnych oraz poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach zimowych na lodzie (stałym i pokruszonym), w okresie letnim – na wodzie, a także w rejonach porośniętych sitowiem i w terenie bagnistym, w porze dziennej i nocnej przy ograniczonej widoczności, na akwenach w odległości do 20 mil morskich od brzegu. Ponadto poduszkowce będą przystosowane do podejmowania ludzi z wody i lodu, także do żeglugi w stanie wypornościowym (w razie uszkodzenia poduszki powietrznej lub instalacji do jej tworzenia).
Dlaczego jednym z wymogów jest poruszanie się na lodzie? Morski Oddział Straży Granicznej już eksploatuje dwa poduszkowce typu Griffon 2000TD, noszą numery taktyczne SG-411 i SG-412. Podejmują one m.in. działania na Zalewie Wiślanym i Zatoce Gdańskiej, także w warunkach zalodzenia. Zwłaszcza na zalewie, przy pokrywie lodowej poduszkowiec pozwala najszybciej się przemieszczać.
Takie poduszkowce są użytkowane przez kilkanaście państw, m.in. Wielką Brytanię, Szwecję, Finlandię, Estonię, Łotwę, Belgię czy Pakistan. Griffon Hoverwork Ltd. produkuje poduszkowce w kilkunastu wersjach, różnego przeznaczenia, różnej wielkości, z rozmaitym wyposażeniem w zależności od wymagań odbiorcy. Od jednostek wojskowych po pasażerskie, logistyczne, ratownicze.
Nowe poduszkowce dla Straży Granicznej RP mają mieć wymiary: 14 metrów długości, do siedmiu metrów szerokości, wysokość pokonywanej przeszkody nie mniej niż 70 cm. Załoga to cztery osoby, możliwość zabrania do osiem osób na pokład. Ładowność to nie mniej niż 2000 kg, prędkość maksymalna nie mniej niż 30 węzłów (około 48 km/godz), autonomiczność nie mniej niż 10 godzin.
Napisz komentarz
Komentarze