O przyznaniu nagród jury debatowało w siedzibie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni na grudniowym posiedzeniu, które odbyło się w trybie hybrydowym. Trwająca pandemia sprawiła, że tegoroczne wyprawy musiały zostać odwołane lub mocno przearanżowane, w związku z czym rozpatrywano 10 kandydatur, spośród których wyłoniono laureatów. Po długach dyskusjach jury zadecydowało o nieprzyznawaniu głównej nagrody – Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2021.
Jury obradowało w następującym składzie:
- kontradm. Czesław Dyrcz, przewodniczący jury,
- Bogusław Witkowski, wiceprezes PZŻ, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego,
- Leszek Paszkowski, przedstawiciel miasta Gdańska,
- Aleksander Gosk, koordynator projektu Rejs Roku – Srebrny Sekstant,
- Marek Padjas, Grotmaszt Bractwa Kaphornowców,
- Tomasz Falba ,publicysta morski, sekretarz jury.
Najlepsi żeglarze nagrodzeni w Gdańsku
Uwzględniając wyjątkowość minionego sezonu, jury, analizując zgłoszone kandydatury, zdecydowało ostatecznie uhonorować w pięćdziesiątej drugiej edycji następujące przedsięwzięcia żeglarskie:
- Drugą Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2019” jury przyznało kapitanowi Bouwe Bekkingowi, który poprowadził załogę jachtu „Sailing Poland” z godnymi odnotowania wynikami w regatach „The Ocean Race Europe” – europejskiej edycji The Ocean Race. Po prawie pięćdziesięciu latach jacht z polską banderą wystartował w edycji europejskiej regat na trasie Lorient-Cascais-Alicante-Genua. Załoga „Sailing Poland” zajęła drugie miejsce w stawce siedmiu jachtów w klasie VO65. Żeglarze rywalizowali w maju i czerwcu w trzech etapach pełnomorskich oraz w dwóch wyścigach przybrzeżnych. Wynik jachtu „Sailing Poland”, żeglującego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia, uznać należy za znaczący sukces.
- Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2021” przyznano kapitanowi Zbigniewowi Gutkowskiemu który na trimaranie „Ultim’Emotion 2” z załogą Yacht Clubu Sopot wziął udział w 42. edycji prestiżowych śródziemnomorskich regat Rolex Middle Sea Race na Malcie. Trasę wyścigu, wytyczoną wokół Sycylii na dystansie 600 Mm, pokonał w 40 godzin 13 minut i 27 sekund, pokonując metę jako czwarta jednostka i ustanawiając polski rekord regat. Warto dodać, że w wyścigu uczestniczyły jeszcze cztery jachty z polskimi żeglarzami.
Jury postanowiło także przyznać trzy wyróżnienia za kolejne żeglarskie projekty:
- kpt. Waldemarowi Mieczkowskiemu, który poprowadził wyjątkowy, rocznicowy bałtycki rejs „Zawiszą Czarnym” na trasie Gdynia-Kopenhaga-Sztokholm-Tallin-Kłajpeda-Świnoujście (1798 mil morskich). To także wyraz uznania i zaakcentowania wyjątkowej roli, jaką w polskim żeglarstwie morskim i realizacji misji wychowania morskiego młodzieży odgrywa harcerski szkuner „Zawisza Czarny”. Prowadzony przez kapitana Mieczkowskiego rejs zorganizowano z okazji jubileuszu 60-lecia żaglowca i 25-lecia Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego Zawisza Czarny. Załoga reprezentowała polskie żeglarstwo podczas zlotów żaglowców w Tallinie, Kłajpedzie i w Szczecinie.
- kpt. Adamowi Wiśniewskiemu, pomysłodawcy i założycielowi Fundacji Ocean Marzeń oraz autorowi Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej, który skierowany jest do młodzieży z Domów Dziecka i środowisk zagrożonych. To konsekwentnie realizowany i rozwijany program, w ramach którego w ciągu ponad 10 lat działalności w szkoleniach i rejsach morskich organizowanych i finansowanych przez fundację wzięło udział ponad 1100 uczestników z placówek z całej Polski. Adam Wiśniewski jest także pomysłodawcą Funduszu Zawodowych Stypendiów Morskich. Fundusz finansuje naukę w szkołach morskich, zarówno średnich jak i wyższych, zainteresowanej młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej.
- Edycie, Adamowi i Kalinie Jakubczak za oryginalny żeglarski pomysł na życie. Rodzina Jakubczaków porzuciła korporacje i od dwunastu już lat żyje na jachcie na morzu. Żeglowanie jest treścią rodzinnej przygody. Obszarem eksploracji są wody Morza Śródziemnego, od Chorwacji po wybrzeża Afryki Północnej. Kalinka, ich 14-letnia córka w Polskim Radiu Dzieciom prowadzi audycję „Kapitan Kalinka na morzu”. Jak sama pisze:
„Żyję tam, gdzie inni podróżują i spędzają wakacje. Żyję w świecie żeglarzy i marynarzy, jak z dawnych książek przygodowych. Co roku pływam po wielu morzach, po oceanie, po setkach portów i wysp. Na morzu nie ma granic, więc nawet nie widzimy czasem, kiedy przekraczam granice, nawet jak przekraczamy te egzotyczne granice w dalekich krajach Afryki”.
Powstała podczas tych podróży książka „Kalinka na fali”. A podsumowaniem projektu o rodzinnym życiu na jachcie stała się książka rodziców – „Władcy wiatrów”.
Przyznano również:
- Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego, którą wyróżniono kpt. Wacława Liskiewicza za całokształt dokonań żeglarskich oraz wkład w tworzenie unikatowych polskich konstrukcji jachtowych.
- Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów”, którą uhonorowano gdańszczanina Zbigniewa Gutkowskiego za konsekwentnie budowaną pozycję wyróżniającego się żeglarza w elitarnym klubie najlepszych żeglarzy regatowych świata.
Ponadto Kapituła Bractwa Kaphornowców zdecydowała, że tradycyjna:
- Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego za dobrą robotę żeglarską przypadła kapitanom Andrzejowi Górajkowi i Pawłowi Pelcowi za dwukrotne opłynięcie w jednym sezonie Spitsbergenu i całego archipelagu Svalbard.
Napisz komentarz
Komentarze