Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chojnice: Budowa bloku utrudni ruch na drodze? Mieszkańcy boją się korków

W centrum Chojnic, w miejscu byłego budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Bankowej, powstanie kilkupiętrowy obiekt. Znajdzie się w nim 130 mieszkań. Dodatkowo na tej samej działce od strony Parku 1000-lecia zostanie uruchomionych kilka punktów handlowo-usługowych. Czy zapowiada się w tym miejscu drogowy armagedon? Już dziś rodzice odwożący dzieci do pobliskich szkół i przedszkola „Bajka” stoją w korkach.
Chojnice: Budowa bloku utrudni ruch na drodze? Mieszkańcy boją się korków
W centrum Chojnic, w miejscu byłego budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Bankowej, powstanie kilkupiętrowy obiekt. Znajdzie się w nim 130 mieszkań. Dodatkowo od strony Parku 1000-lecia zostanie uruchomionych kilka punktów handlowo-usługowych. Czy zapowiada się w tym miejscu drogowy armagedon? Już dziś rodzice odwożący dzieci do pobliskich szkół i przedszkola „Bajka” stoją w korkach.

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Kilka miesięcy temu radni Chojnic podjęli uchwałę, zgodnie z którą doszło do zamiany nieruchomości między miastem a osobą prawną. Miasto przekazało działkę przy ul. Bankowej, na której funkcjonował Zakład Gospodarki Komunalnej, a w zamian pozyskało cztery niezabudowane działki przy ul. Sukienników – w sąsiedztwie Wszechnicy Chojnickiej (nieużytkowany były sad przy starym szpitalu). Przypomnieć trzeba, że ta uchwała to pokłosie zdarzeń z 2018 roku, kiedy to ten sam prywatny inwestor chciał zbudować kilkupiętrowy budynek właśnie „w sadzie” przy Wszechnicy. W wyniku głośnych dyskusji i sprzeciwu chojniczan do tego nie doszło i w 2018 roku ówczesna Rada Miejska upoważniła burmistrza do zamiany nieruchomości, by ochronić tamtą średniowieczną panoramę miasta przed zasłaniającą ją zabudową.

ZOBACZ TEŻ: Brat Daniela Obajtka chciał kupić mieszkanie za bezcen? Minister reaguje: „Nie będzie mieszkania plus”

Do zamiany nieruchomości doszło więc ostatecznie po pięciu latach, w marcu 2023 roku. Teraz inwestor przymierza się do budowy budynku przy ul. Bankowej w sąsiedztwie galerii handlowej K&M, szkoły katolickiej, szkoły muzycznej i przedszkola „Bajka”. I problem w tym, że już dziś w tym miejscu kierowcy, a zwłaszcza rodzice dowożący rano i odbierający po południu dzieci ze szkół i przedszkola, borykają się z komunikacyjnymi problemami. Trudno bowiem przejechać wąską ulicą Bankową, trudno wyjechać ze świateł przy galerii i Narzędziowcu, a sąsiednia ulica Grunwaldzka przy przedszkolu i szkole muzycznej jest tylko jednokierunkowa. A teraz dodatkowo ma stanąć kilkupiętrowy budynek, w którym będzie 130 mieszkań i kilka punktów handlowo-usługowych.

I co prawda budynek ten ma mieć własny podziemny parking na około 100 samochodów, ale pojawiły się obawy o zwiększony ruch, gdyż często w rodzinach są po dwa samochody, więc kolejne sto samochodów będzie musiało również gdzieś zaparkować i najpewniej będzie to parking przy Parku 1000-lecia, gdzie jest przecież... targowisko.

Temat poruszył podczas zebrania Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej jej przewodniczący Stanisław Kowalik, który zwrócił uwagę na jeszcze jeden problem. - Obawa jest również taka, że obrys nieruchomości i budynek, który na nim stanie będzie na samej granicy działki i w związku tym jest również niebezpieczeństwo. Jest tutaj twardy orzech do zgryzienia i trzeba się nad tym zastanowić i podjąć strategiczne decyzje o tym jak najlepiej z tego wybrnąć – uważa Stanisław Kowalik.A przewodniczącemu chodzi o to, iż nie tylko budynek, ale i punkty usługowo-handlowe, które będą znajdowały się od strony Parku 1000-lecia, będą na granicy działki, a więc wejście i wyjście klientów będzie mogło powodować kolizje z jeżdżącymi w tym miejscu po ścieżce rowerowej rowerzystami. A trzeba jeszcze pamiętać o bezpiecznym dojeździe ewakuacyjnym dla służb.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkania w ramach SIM coraz bliżej. Na Powiślu budowa idzie najszybciej

W chojnickim Wydziale Komunalnym zdają sobie sprawę, że pojawi się w tym miejscu duży ruch.

- Niestety, ulica Bankowa jest wąska i jest wokół niej dużo szkół. Już w tej chwili użytkowana jest do granic wytrzymałości, a nowy budynek będzie generował duży ruch mieszkańców i naszym zdaniem będzie tu tragedia – mówiła podczas zebrania komisji Magdalena Reszczyńska z Wydziału Gospodarki Komunalnej Komisja Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zaapelowała do burmistrza m.in. o wprowadzenie całkowitego zakazu komunikacji samochodowej od strony Parku 1000-lecia (jest to miejsce spacerowe), a także usytuowania budowanego obiektu w odległości czterech metrów od granicy nieruchomości w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym.

- W przypadku tej nieruchomości będzie dwupoziomowy parking podziemny, a dostawy towarów do obiektów handlowo-usługowych, które będą wychodzić na Park 1000-lecia, będą realizowane przez ten parking. Mogę więc zapewnić w stu procentach, że żaden ruch komunikacyjny od strony Parku 1000-lecia nie jest planowany. Natomiast wniosku dotyczącego usytuowania budowanego obiektu w odległości czterech metrów od granicy nieruchomości w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszych nie mogę wypełnić, ponieważ wydałem już warunki zabudowy i zgodnie z przepisami, w przypadku, gdy sąsiednia działka jest działką drogową, to można zabudowywać w granicy - mówi burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

- Niestety, ulica Bankowa jest wąska i jest wokół niej dużo szkół. Już w tej chwili użytkowana jest do granic wytrzymałości, a nowy budynek będzie generował duży ruch mieszkańców i naszym zdaniem będzie tu tragedia

Magdalena Reszczyńska / Wydział Gospodarki Komunalnej w Chojnicach

Burmistrz przy okazji zauważa, że w najbliższych miesiącach w Chojnicach szykuje się kilka dużych inwestycji, które jego zdaniem zmienią oblicze miasta. Oprócz tej budowy, duże obiekty powstaną przy ulicy Mickiewicza koło Urzędu Skarbowego i Solmedu, a w końcowej fazie uzgadniania kompromisu z konserwatorem zabytków jest firma chcąca budować duży budynek przy rondzie biszkoptowym, gdzie miała przed laty stanąć galeria handlowa.

- W centrum miasta powstanie, w mojej ocenie, od 400 do 500 nowych mieszkań. To się wiąże z tym, że pogorszeniu ulegną warunki komunikacyjne, natomiast okazuje się, że ludzie chcą mieszkać w centrum miasta ze względu na różne okoliczności. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać – dodaje Finster.

W styczniu ma być zaprezentowana koncepcja całej inwestycji przy ul. Bankowej. Mają być przedstawione dwie koncepcje rozwiązania drogowego na ul. Bankowej. Bardzo trudny czas będzie także w trakcie budowy, gdyż może się okazać, że cały ruch do szkół i przedszkola zostanie sparaliżowany przez wielkogabarytowe pojazdy budowlane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama