Dostępność, jakość, poszanowanie historii – to główne oczekiwania względem Półwyspu Drewnica, który w najbliższych latach ma przeobrazić się z terenu poprzemysłowego w tętniącą życiem dzielnicę. Uwagi i opinie zebrano w toku dialogu społecznego z mieszkańcami Gdańska i innymi interesariuszami, prowadzonego przez spółkę SCG, która odpowiada za projekt Stocznia Centrum Gdańsk.
RegioStars to plebiscyt organizowany przez Komisję Europejską, w którym wyróżniane są najciekawsze projekty regionalne współfinansowane ze środków unijnych. Doceniona w 2016 roku Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku znalazła się w gronie najlepszych realizacji piętnastolecia i raz jeszcze ma szansę na wyróżnienie. Głosowanie internetowe trwa do 15 listopada.
Maksymalnie z godzinnym opóźnieniem startują i lądują w niedzielne przedpołudnie, 6 listopada, samoloty na gdańskim lotnisku. W większości przypadków różnice wynoszą jednak około 20-30 minut. A to efekt strajku włoskiego kontrolerów PAŻP. Połowa z 20 kontrolerów wzięła zwolnienia lekarskie.
Jednopiętrowy pawilon przy alei Hallera w gdańskim Wrzeszczu był galerią handlową w czasach, gdy w Polsce o dzisiejszych centrach tego typu nikomu się jeszcze nie śniło. Ostatnio stał się studiem nagraniowym, domem kultury i miejscem debaty nad redukcją szkód. Teraz z hukiem odchodzi w niebyt, choć najbliższa przyszłość rewelacyjnie położonej działki wciąż pozostaje zagadką.
Znaczące przerwy i utrudnienia w pracy Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku szykują się w niedzielę, 6 listopada. Kłopoty pasażerów mogą potrwać do poniedziałkowego (7 listopada) poranka, choć po pierwotnym komunikacie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przyszedł kolejny, z którego wynika, że wszystkie lądowania i starty powinny się odbyć, a utrudnienia spowodować mogą najwyżej kilkudziesięciominutowe opóźnienia.
Przed nami trzecia seria spotkań informacyjnych projektu PKM Południe. Tym razem zaplanowano pięć konsultacji, które odbywać się będą codziennie od poniedziałku 14 do piątku 18 listopada 2022 r. Wszystkie zlokalizowane są na terenach, przez które przebiegać będzie nowa linia kolejowa.
PKP SKM w Trójmieście chce kupić dziesięć nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Szkopuł w tym, że na ogłoszony przetarg nie wpłynęła żadna oferta, a czasu jest coraz mniej.
W Skarszewach otworzył podwoje Izohan, zakład działający w ramach Grupy ATLAS. W Polsce są tylko cztery zakłady tej grupy, w tym ta w Skarszewach. Oprócz linii produkcyjnej w skład fabryki wchodzi Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz zaplecze szkoleniowe z poligonem technicznym.
Pomorze jak magnes przyciąga specjalistów z branży IT. Jeden z globalnych liderów branży oprogramowania – EPAM Systems, w Gdańsku zatrudnia już ponad 1500 osób i nadal poszukuje nowych talentów. W całej Polsce liczba EPAMersów przekroczyła już 6 tysięcy.
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki mówił o konieczności inwestowania w sprawdzoną, bezpieczną oraz czystą energię, a z drugiej strony zapewniał i uspokajał górników, słowami o „korzystaniu z dobrodziejstw polskiego węgla” w najbliższych dekadach.
Przebudowa wiaduktu nad torami nieopodal dworca PKP w Tczewie nabiera realnych kształtów. Wykonawca robót– firma Strabag, rozpoczął montaż i scalanie pierwszych elementów konstrukcyjnych wiaduktu. Konstrukcja ma zostać nasunięta w grudniu.
Na zewnątrz coraz chłodniej. Częściej marzymy o ciepłych krajach, zostało nam trochę urlopu – zaczynamy poszukiwania ciekawych ofert. Jeszcze wiosną gdańskie lotnisko informowało o nowych atrakcyjnych kierunkach lotów. Na liście połączeń znalazły się egzotyczne: Dominikana na Haiti oraz Zanzibar w Tanzanii. Byliście już tam?