Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

PKM wchodzi w trzecią fazę spotkań z mieszkańcami

Przed nami trzecia seria spotkań informacyjnych projektu PKM Południe. Tym razem zaplanowano pięć konsultacji, które odbywać się będą codziennie od poniedziałku 14 do piątku 18 listopada 2022 r. Wszystkie zlokalizowane są na terenach, przez które przebiegać będzie nowa linia kolejowa.
Panorama PKM Południe nad Orunią
Na zdjęciu widać dwa proponowane do wyboru korytarze przebiegu PKM Południe przez dzielnicę Orunia – korytarz czerwony oraz błękitny. Planowane jest tutaj także przystanek o roboczej nazwie Gdańsk Trakt Świętego Wojciecha, który może powstać w jednej z dwóch proponowanych wariantowo lokalizacji

Pierwsze dwa spotkania odbędą się w Gdańsku 14 listopada w Hotelu Zatoka (Trakt św. Wojciecha 149, godz.17) oraz 15 listopada w Hotelu Platan (ul. Niepołomnicka 36, godz. 17), a pozostałe trzy w gminach: Pruszcz Gdański – 16 listopada w Hotelu Górski (ul. Grunwaldzka 24, godz. 17), Kolbudy – 17 listopada w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kolbudach, godz. 17 i Żukowo – 18 listopada w Szkole Podstawowe w Niestępowie (ul. Raduńska 62, godz. 17). Spotkania 15 i 17 listopada będą transmitowane na żywo na kanale Youtube PKM.

– Podczas drugiej serii spotkań informacyjnych projektu PKM Południe mieszkańcy zgłosili szereg postulatów, które przez ostatnich pięć miesięcy analizował nasz zespół projektowy wraz z projektantami – informuje Błażej Szumała, asystent ds. komunikacji i PR.

W ramach drugiego etapu Studium Techniczno-Ekonomicznego-Środowiskowego wprowadzono do projektu PKM Południe kilka zmian. Dostosowano m.in. stację „Gdańsk Świętokrzyska - Węzeł Kowale” do funkcji kończenia biegu pociągów aglomeracyjnych (odcinek nr 2). Przystanek osobowy „Kowale” – zgodnie z wniesionym podczas II tury spotkań postulatem – odsunięto o ok. 20 m w kierunku północnym od istniejących zabudowań (odcinek nr 3). Projektanci przewidzieli również przy wykorzystaniu miejskich działek parking przy przystanku osobowym Kowale wraz z dojazdem od ul. Ofiar Grudnia 70 (odcinek nr 3). Przystanek osobowy „Pruszcz Gdański Kupiecka” został przewidziany jako docelowy do budowy i przekazany do dalszych konsultacji z zarządcą linii PKP PLK (odcinek nr 4).

– Co ważne przekroczenie obwodnicy trójmiejskiej nową linią kolejową planowane jest dołem (odcinek nr 3) – podkreśla Błażej Szumała. – Szczegółową mapę rekomendowanego przebiegu linii PKM Południe już z ww. zmianami można zobaczyć na naszej stronie internetowej: www.pkm-poludnie.pl w zakładce PLANOWANY PRZEBIEG. Warto się z tymi materiałami zapoznać, aby jak najlepiej przygotować się do dyskusji z naszymi projektantami podczas trzeciej serii spotkań informacyjnych zaplanowanych na 14-18 listopada. Proponujemy również obejrzeć dostępny na kanale YouTube PKM film, który w zaledwie trzy minuty i w przystępny dla każdego sposób wyjaśnia, czym jest projekt PKM Południe.

Grzegorz Mocarski, prezes PKM

Na kształt inwestycji wpływ mają także mieszkańcy

Grzegorz Mocarski prezes PKM SA

– Dwie tury spotkań informacyjnych jednoznacznie pokazały, że projekt PKM Południe jest niezbędny dla mieszkańców południowych dzielnic Gdańska i ościennych gmin. Kilkadziesiąt godzin rozmów, setki pytań i ponad 1000 uczestników. Te liczby napawają nas optymizmem, gdyż dla nas największą wartość mają wszystkie uwagi i sugestie, które pozwolą jak najlepiej dostosować inwestycję do oczekiwań mieszkańców – jej przyszłych użytkowników.

PKM reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama