Baltic Hub, operator największego terminala kontenerowego na Morzu Bałtyckim, uroczyście rozpoczął budowę trzeciego nabrzeża głębokowodnego - T3. Pełne zakończenie gdańskiego projektu planowane jest na koniec drugiego kwartału 2025 r. Ma to być to trzecie nabrzeże o długości 717 m i głębokości 17,5 m zdolne do obsługi największych statków kontenerowych na świecie.
Polska bandera podniesiona została w poniedziałek, 28 listopada na nowym niszczycielu min ORP Albatros typu Kormoran II. Ta nowoczesna jednostka weszła tym samym do służby w Marynarce Wojennej. Okazja ku temu była szczególna, ponieważ tego dnia polscy marynarze świętowali 104. rocznicę utworzenia MW. 28 listopada 1918 roku dekret w tej sprawie wydał Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Nowy okręt wszedł w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w której służbę od pięciu lat pełni prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran. W trakcie prób znajduje się kolejny okręt serii – ORP Mewa.
W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna na sztucznym zbiorniku retencyjnym. Efektywne pozyskiwanie oraz przetwarzanie energii ze słońca to jedno z wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi.
Realizacja prestiżowej inwestycji Bernadovo w Gdyni nabiera tempa. Budowa pierwszych 3 z 18 kameralnych budynków, w których znajdą się apartamenty o podwyższonym standardzie wyszła już z ziemi, w pozostałych trwają prace związane z zamknięciem części podziemnej, wykonaniem hal garażowych czy wykonaniem fundamentów. Wszystko odbywa się w otoczeniu prywatnego lasu, który stanowi ponad połowę terenu inwestycji, a także graniczącego z działką Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ekologiczne osiedle realizowane przez BPI Real Estate Poland odpowiada na potrzeby wznoszenia coraz bardziej zrównoważonych inwestycji deweloperskich oraz wprowadzaniu rozwiązań sprzyjających transformacji energetycznej, które są dziś najważniejszym wyzwaniem dla całej Europy.
Dokładnie 99 metrów liczyć ma budynek hotelowo-mieszkalny, który powstać ma na Przymorzu w Gdańsku, a nosić będzie wdzięczną nazwę Big Boy. Po ukończeniu zajmować może trzecie miejsce wśród najwyższych budynków Trójmiasta – dla porównania wieża Bazyliki Mariackiej liczy 82 m wysokości. Pierwotne plany dotyczyły budynku o wysokości aż 200 metrów, byłby to wtedy najwyższy drapacz chmur w regionie. Deweloper, firma Hossa, otrzymał już pozwolenie na budowę dwukrotnie niższego „Dużego Chłopca” przy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Natomiast nie zapadła jeszcze decyzja o rozpoczęciu prac budowlanych. Czasu na jej podjęcie jest sporo, trzy lata od chwili uprawomocnienia się pozwolenia na budowę. – Nigdy się nie spieszymy – usłyszeliśmy w firmie Hossa.
ORP Albatros rozpoczyna służbę w Marynarce Wojennej. Uroczyste podniesienie bandery na okręcie zaplanowano w poniedziałek, 28 listopada. W sobotę, 26 listopada odbył się natomiast tzw. Media Day, podczas którego dziennikarze mogli odwiedzić pokład niszczyciela min. Okręt zwiedził nasz fotoreporter Karol Makurat. Zobaczcie zdjęcia!
Chcesz znaleźć pracę blisko domu? Teraz będzie łatwiej jej szukać. Gdański Urząd Pracy uruchamia bowiem nowy projekt internetowy, dzięki któremu na mapie Trójmiasta będzie można sprawdzać oferty lokalnych pracodawców, poszukujących nowych pracowników.
Nazwisko Zdzisława Kieturakisa jest znane wielu gdańszczanom i mieszkańcom Pomorza. Wybitny lekarz chirurg, współtwórca gdańskiej Akademii Medycznej, wychowawca kolejnych pokoleń lekarzy. Jako pierwszy w naszym kraju wszczepił pacjentowi rozrusznik serca. Prof. Kieturakis został już upamiętniony w kilku miejscach Gdańska, teraz jego imię otrzymał jeden z gdańskich tramwajów o numerze bocznym 1082. Po gdańskich torowiskach tramwajowych jeździ już 75 pojazdów, które mają swoich patronów.
W sobotę, 26 listopada odbędzie się 13. edycja Dnia Otwartego Notariatu. W tym dniu notariusze z całej Polski między godziną 10.00 a 16.00 będą dostępni przez telefon, streaming video oraz na czacie, aby udzielać bezpłatnych informacji. Tematem wiodącym podczas tej akcji jest ochrona majątku rodziny oraz firmy w czasie kryzysu. Ale można poruszyć też inne sprawy.
Fakt, że jeszcze nie jesteśmy społeczeństwem bogatym, nie usprawiedliwia palenia „byle czym”. A koszty takiego zachowania, ponosić będziemy przez dziesięciolecia - mówili uczestnicy trzeciej z cyklu debat poświęconych polityce energetycznej Komisji Europejskiej w kontekście wojny w Ukrainie i konieczności uniezależnienia się od dostaw surowców z Rosji. Nasza redakcja organizuje je we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Poczta Polska ponownie usiłuje sprzedać budynek, w którym mieścił się dawniej Urząd Pocztowy nr 2 w Tczewie. Cena wywoławcza, to 1,5 mln zł. Poprzednim razem kwota była wyższa o 250 tys. zł. Obiekt nie znalazł wówczas chętnego. Przetarg zaplanowano na 14 grudnia. Budynek od kilku lat stoi pusty.
Pozazawodową aktywność kolegów zza biurka zwykło określać się mianem odskoczni. Warto przypomnieć, że słowo to wcale nie musi wykluczać profesjonalizmu, o co – w przypadku Chóru Olivii – dba śpiewająco zawodowa dyrygentka Wiktoria Pagieła.