Termin zgłaszania kandydatów do nagrody Prezydenta Starogardu Gdańskiego – Wierzyczanki 2021, mija w poniedziałek, 20 grudnia. Od 23 lat wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych. Laureatów poznamy 29 stycznia 2022 r.
Za „zwykły” znaczek na list do adresata w Polsce od stycznia zapłacimy o 30 gr więcej, za list polecony priorytetowy – o 10 gr więcej. Wprowadzone zmiany zostały już przyjęte przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Czy podmiotowość jest niezbywalnym atrybutem naszego człowieczeństwa, czy też jesteśmy w stanie się jej się zrzec w imię większego komfortu czy bezpieczeństwa? Czy rewolucja technologiczna sprawi, że będzie się nam żyło wygodniej, łatwiej, ale staniemy się gorszym społeczeństwem? A może cała nadzieja w „nadnormalnych” – osobach, które bacznie analizując całość czekających nas wyzwań ostrzegają przed zagrożeniami, proponują rozwiązania zaradcze i działają na rzecz wdrażania ich w życie? Czy będziemy potrafili tak ustawić reguły gry, aby zwiększyć równowagę sił i z nowoczesnych technologii czerpać maksimum korzyści, redukując zagrożenia?
Jak znaleźć pracę? Warto wybrać się na szybką randkę rekrutacyjną. Takie wydarzenie we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową zorganizowało biuro coworkingowe 04 Coworking. Dzięki projektowi studenci poznali swoje mocne i słabe strony, a nawet rozpoczęli zawodową przygodę, m.in. w firmach o zasięgu globalnym. Pracodawcy z Olivia Center natomiast mogli pozyskać ambitnych i otwartych na nowe możliwości pracowników.
W przetargu na wykonanie koncepcji programowej obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 zwyciężyła oferta firmy Europrojekt Gdańsk. Wykona ją za ponad 4,7 mln zł. W środę. 15 grudnia została podpisana umowa. Gotowa dokumentacja będzie podstawą do ogłoszenia przetargu na projekt obwodnicy i jej budowę.
Kamila Newlin-Łukowicz, wiceprezes firmy Drutex wygrała plebiscyt Kobieta Biznesu Roku 2021. Nagrodę przyznano w kategorii firm z przychodami powyżej 50 mln zł. Wydarzenie organizuje „Pulsu Biznesu”.
Niszczyciel min Mewa w poniedziałek, 14 grudnia wypłynął na próby morskie. Stocznia Remontowa Shipbuilding poinformowała, że testowane są m.in. systemy nawigacji. To trzeci z serii niszczycieli budowanych dla Marynarki Wojennej.
Kolejne samorządy chcą współtworzyć Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Starosta powiatu lęborskiego i burmistrz Łeby zobligowali się wprowadzić zmiany w zakresie edukacji i kształcenia zawodowego na potrzeby sektora morskiej energetyki wiatrowej. List intencyjny w tej sprawie podpisano w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”. Budowa, eksploatacja i serwis farm wiatrowych będą realizowane z wykorzystaniem potencjału podmiotów zlokalizowanych na terenie województwa pomorskiego, w tym portu morskiego w Łebie.
W ciągu najbliższych 6 miesięcy podpiszemy kluczowe dla projektu umowy, a zakontraktowani główni wykonawcy rozpoczną wybór i współpracę m.in. z lokalnymi dostawcami – poinformował Jarosław Broda, prezes Baltic Power. To spółka powołana przez PKN Orlen i Northland Power, odpowiedzialna za realizację morskiej farmy wiatrowej Baltic Power w polskim obszarze Morza Bałtyckiego. M.in. o etapach realizacji tego projektu oraz konieczności budowy silnego łańcucha dostaw rozmawiano podczas konferencji Baltic Power Offshore Wind Supply Chain Meeting 2021.
Nie żyje Piotr Stefaniak, jeden z założycieli i wieloletni prezes deweloperskiej spółki INPRO S.A. Miał 72 lata. W ostatnim czasie ze względu na stan zdrowia nie pełnił już żadnych funkcji w zarządzie firmy.
Rosyjski statek Ruslana po przeprowadzonej reinspekcji zwolniony z aresztu. Informację tę potwierdziła portalowi „Zawsze Pomorze” Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni. O przebiegu kontroli drobnicowca opowiedział natomiast rosyjskiej telewizji Ren TV jego kapitan Witalij Wasiliew. Jego zdaniem, marynarze nie byli pijani, a alkomat polskiej straży granicznej był niesprawny. Jak dotąd zarzut prowadzenia statku handlowego w stanie nietrzeźwości usłyszał jeden z członków załogi.
Zarzut prowadzenia statku handlowego w stanie nietrzeźwości w ruchu wodnym usłyszał 31-letni obywatel Rosji. To konsekwencja zdarzenia z udziałem rosyjskiej jednostki, do której doszło w nocy z piątku na sobotę, 3/4 grudnia na Zatoce Gdańskiej. Załoga drobnicowca nie odpowiadała na wywołania radiowe i płynęła poza torem wodnym w kierunku Portu Północnego w Gdańsku. Okazało się, że dwaj oficerowie oraz kapitan byli pijani.