Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Zdrowie

szpital w Sztumie
Ze szpitala w Sztumie znikną dwa oddziały

Szpital w Sztumie wkrótce będzie działać bez dwóch oddziałów: ginekologiczno-położniczego oraz blisko z nim związanej neonatologii. Prowadząca go grupa American Heart of Poland już złożyła do NFZ wniosek o rozwiązanie umów na prowadzenie tych oddziałów. Spółka zapowiada, że personel otrzyma propozycje pracy na innych oddziałach, chociaż w przypadku części osób nie będzie to możliwe.

30.06.2023 16:34
lekarz
Resort zdrowia podejmuje drastyczne kroki przeciw „fabrykom recept”

Znane są dwa przypadki, gdy wystawione automatycznie recepty na silne leki przeciwbólowe i psychotropowe doprowadziły do śmierci pacjenta - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadając drastyczne ograniczenia w możliwości wystawiania e-recept. W ujawnionym procederze uczestniczyli lekarze z całej Polski, w tym kilka osób z Pomorza.

30.06.2023 10:58
Sztuczna inteligencja wystawiła miliony recept!
Sztuczna inteligencja wystawiła miliony recept!

Lekarz - za duże pieniądze - udostępniał swoje dane firmie, a program komputerowy bez badania pacjentów wystawiał dzięki temu nawet tysiące recept dziennie. W procederze uczestniczyli lekarze z całej Polski, w tym kilka osób z Pomorza.

29.06.2023 13:42
Ministerstwo Zdrowia przekazało 18 mln zł na nowoczesny sprzęt dla UCK
Ministerstwo Zdrowia przekazało 18 mln zł na nowoczesny sprzęt dla UCK

Narodowa Strategia Onkologiczna przewiduje dofinansowanie wiodących ośrodków onkologicznych w w sprzęt diagnozujący i leczniczy. W środę wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, wręczył w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym symboliczny czek na zakup aparatu PET oraz sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca.

29.06.2023 05:00
Uwaga pacjenci! Ważne zmiany w ochronie zdrowia od 1 lipca
Uwaga pacjenci! Ważne zmiany w ochronie zdrowia od 1 lipca

Wraz ze zniesieniem od 1 lipca stanu zagrożenia epidemiologicznego wracamy wreszcie do normalności. To jednak nie wszystkie zmiany, na które musi przygotować się pacjent. Co nas jeszcze czeka? Co może zaskoczyć? Oto lista najważniejszych przemeblowań w opiece zdrowotnej.

28.06.2023 11:56
kot u weterynarza
Ptaki, koty, ludzie i jeden śmiertelnie niebezpieczny wirus, który przełamuje bariery

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach do wtorku, 27 czerwca potwierdzono już 13 przypadków zakażenia kotów wirusem ptasiej grypy. W jaki sposób zwierzęta te zostały zarażone? Czy wirus zagraża ludziom i dlaczego jest tak niebezpieczny – odpowiada prof. dr hab. Bogusław Szewczyk, wirusolog z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, który ponad dwa lata był członkiem zespołu ekspertów powołanych przez UE do znalezienia źródeł przenoszenia wirusa ptasiej grypy.

28.06.2023 07:20
Reklama
Pomorze objęte Krajową Siecią Kardiologiczną
Pomorze objęte Krajową Siecią Kardiologiczną

W pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej bierze udział siedem województw, w tym Pomorze. Do tej pory w naszym województwie włączono do programu  185 osób, do końca roku opieką zostanie objętych tysiąc pacjentów.

27.06.2023 05:00
W UCK przeszczepiono równocześnie serce i płuca. Po raz pierwszy od 21 lat!
W UCK przeszczepiono równocześnie serce i płuca. Po raz pierwszy od 21 lat!

Pierwszym polskim lekarzem, który w 2001 r. przeprowadził udany jednoczesny przeszczep serca i płuc, był prof. Marian Zembala. Po ponad 20-letniej przerwie w tego typu zabiegach, w grudniu ub. roku kardiochirurdzy z Gdańska uratowali podwójną transplantacją życie 55-letniego pana Dariusza. Kolejna pacjentka, zoperowana w czerwcu tego roku, dochodzi do siebie pod opieką lekarzy i pielęgniarek w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

26.06.2023 15:55
Nowa siedziba Poradni Chirurgii Onkologicznej w redłowskim szpitalu
Nowa siedziba Poradni Chirurgii Onkologicznej w redłowskim szpitalu

Niespełna dwa miliony złotych kosztował remont nowej siedziby Poradni Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Otwartą uroczyście w sobotę poradnię zdobi szklana instalacja, wykonana nieodpłatnie przez sopocką artystkę Edytę Barańską.

26.06.2023 14:42
Reklama
glejak
Fascynująca podróż [nl] w głąb mózgu. Jak neurochirurg może ratować życie, nie uszkadzając człowieczeństwa?

Kiedy słyszymy słowo glejak, myślimy o tych, którzy przegrali walkę z nowotworem mózgu: ks. Janie Kaczkowskim, aktorze Pawle Królikowskim, polityku Tomaszu Kalicie. Nie widzimy tych, którzy po usunięciu glejaka każdego dnia udowadniają, że jest nadzieja dla innych. Takich jak Michał czy Aleksandra. – Nawet osoby po najcięższych operacjach mózgu mogą wracać do pracy i do życia w społeczeństwie – przekonują neurochirurdzy.

26.06.2023 07:00
OnkoRejs Granicami Polski 2022
OnkoRejs Granicami Polski wyruszy z Krynicy Morskiej

Już po raz ósmy OnkoRejs Granicami Polski wyruszy w niedzielę, 25 czerwca z kilku miejscowości na terenie kraju. Przez tydzień 34 grupy, składające się z osób przechodzących terapie onkologiczne oraz ich bliskich, będą maszerować dookoła Polski. Dlaczego? By udowodnić, że nawet z nowotworem możliwe i potrzebne jest aktywne życie. Nadmorski odcinek OnkoRejsu prowadzi z Krynicy Morskiej, przez: Sztutowo, Mikoszewo, Sobieszewo, Gdańsk, Sopot, Gdynię, po Rewę.

24.06.2023 10:00
Stowarzyszenie Pelikan
Pomagają dzieciom przetrwać traumę rozwodu rodziców. Teraz Stowarzyszenie Pelikan potrzebuje pomocy

Tylko na Pomorzu co najmniej dwa tysiące dzieci rocznie doświadcza rozwodu rodziców. Stowarzyszenie Pelikan, pomagające rodzinom w kryzysie, już dziewiąty rok organizuje bezpłatne warsztaty dla rozstających się rodziców, włączając w mediacje, w miarę możliwości, także dzieci. Pomagając innym, stowarzyszenie także potrzebuje pomocy w zakończeniu remontu nowej siedziby we Wrzeszczu.

22.06.2023 15:45
Reklama