Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Zdrowie

Porodówka znika ze szpitala w Sztumie. Co z pacjentkami i pracownikami?
Porodówka znika ze szpitala w Sztumie. Co z pacjentkami i pracownikami?

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wyraził zgodę na zawieszenie od końca lipca działalności oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologii w szpitalu w Sztumie. Akceptację wydał też Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjentki mogą liczyć na opiekę medyczną w szpitalu w Malborku, odległym od Sztumu tylko o 15 km.

17.07.2023 13:32
Polska 2050: Hospicja bez limitów
Polska 2050: Hospicja bez limitów

Zapewnienie godnej opieki starszym i terminalnie chorym i programy wsparcia hospicjów - postuluje Polska 2050. Programy wsparcia i postulowane zmiany legislacyjne mają na celu zwiększenie dostępności i jakości opieki paliatywnej w Polsce. Apelują o podpisywanie się pod petycją o nielimitowane świadczenia paliatywno-hospicyjne.

15.07.2023 08:22
lekarz
Kiedy pacjent nie przychodzi do lekarza. Rusza kampania „Odwołuję, nie blokuję”

Z roku na rok jest coraz gorzej. Tylko na Pomorzu w pierwszym półroczu 2023 roku odnotowano blisko 37 tysięcy nieodwołanych wizyt u onkologów, endokrynologów, kardiologów i ortopedów. W całej Polsce na umówione wizyty u tych specjalistów nie przyszło ponad 457 tysięcy pacjentów! Dlatego właśnie rusza nowa kampania edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia pod hasłem „Odwołuję, nie blokuję”.

13.07.2023 15:18
Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska
Operacja: Stulatek. Nadszedł czas, gdy sam wiek pacjenta nie jest już limitem

99-letnia pani Elżbieta, uczestniczka Powstania Warszawskiego dwa miesiące po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego ćwiczy chodzenie po schodach. Pacjent, u którego gdańscy neurochirurdzy usunęli krwiaka mózgu, miał 100 lat, a najstarszy chory, u którego w UCK przeszczepiono nerkę – 81 lat. Tak medycyna przesuwa granice wieku.

12.07.2023 07:00
pogrzeb prof. Joanny Muszkowskiej-Penson
Pogrzeb legendarnej lekarki prof. Joanny Muszkowskiej-Penson

Na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku w piątek, 7 lipca uroczyście pożegnano legendarną lekarkę, żołnierza ZWZ, więźniarkę obozu koncentracyjnego Ravensbrück, działaczkę Solidarności i współpracowniczkę Lecha Wałęsy prof. Joannę Muszkowską-Penson. Profesor zmarła w ubiegły piątek, 30 czerwca. W październiku skończyłaby 102 lata.

07.07.2023 17:09
Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni
Śledztwo w sprawie finansów w Stowarzyszeniu Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni

Prokuratura Rejonowa w Pucku wszczęła śledztwo dotyczące finansów gdyńskiego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Wawrzyńca. – Nikt nas nie poinformował o śledztwie i ewentualnych nieprawidłowościach – mówi dyrektor hospicjum ks. Grzegorz Miloch.

07.07.2023 15:23    1    1
Reklama
Polacy nie badają się profilaktycznie. Nawet za darmo
Polacy nie badają się profilaktycznie. Nawet za darmo

O kolejny rok - do czerwca 2024 r. - resort zdrowia przedłużył możliwość korzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus”. Choć badania są darmowe i dostępne, skorzystał z nich do tej pory jeden na ponad dziesięciu uprawnionych Polaków. Dlaczego rezygnujemy z tego co darmowe, dostępne i może nam przedłużyć życie?

07.07.2023 12:49
Czy pomorskie przychodnie ograniczają wystawianie recept?
Czy pomorskie przychodnie ograniczają wystawianie recept?

Samorząd lekarski alarmuje, że minister zdrowia, ustanawiając dzienny limit wystawiania e-recept przez jednego lekarza ogranicza prawa pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej. Czy na Pomorzu pacjenci muszą czekać na recepty wystawiane w przychodniach?

06.07.2023 16:36
Ptasia grypa u kotów. To nie surowy drób jest przyczyną?
Ptasia grypa u kotów. To nie surowy drób jest przyczyną?

- Informacje, że wirus znajduje się w surowym mięsie drobiowym są niesprawdzone - stwierdził wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra podczas konferencji poświęconej zachorowaniom kotów. O tym, że jedną z prawdopodobnych dróg transmisji patogenu jest pokarm, informowali naukowcy badający genom wirusa ptasiej grypy, atakującej koty.

05.07.2023 10:41
Reklama
kot, weterynarz
Skąd wziął się wirus atakujący koty? Naukowcy mówią o jednym źródle zakażenia!

Państwowy Instytut Weterynaryjny opublikował wyniki analizy sekwencji genomu wirusów zabijających koty. – Jedną z prawdopodobnych dróg transmisji patogenu jest pokarm – piszą na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z UJ oraz prof. Maciej Grzybek i dr Łukasz Rąbalski z GUMed i UG. Naukowcy apelują do służb weterynaryjnych oraz inspekcji sanitarnej, aby zbadały mięso dostępne w Polsce i rozważyły włączenie testowania mięsa w kierunku grypy H5N1.

04.07.2023 09:59
prof. Joanna Muszkowska-Penson
Nie żyje prof. Joanna Muszkowska-Penson, lekarka, więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Profesor Joanna Muszkowska-Penson, lekarka, działaczka Solidarności, żołnierz Związku Walki Zbrojnej i więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück zmarła w piątek, 30 czerwca wieczorem. W październiku skończyłaby 102 lata.

01.07.2023 12:14
Karetka dla gdyńskiego hospicjum dla dzieci
Karetka dla gdyńskiego hospicjum dla dzieci

Karetka transportowa wraz ze specjalistycznym wyposażeniem, warta 160 tys. złotych została w piątek uroczyście przekazana jako jako dar dla Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” od Lions Club Gdynia i Lions Club Gdańsk Amber. - Prowadząc dwa hospicja stacjonarne i dwa domowe na obszarze województwa pomorskiego bardzo potrzebowaliśmy sprawnej karetki - podkreśla ks. Grzegorz Miloch, dyrektor gdyńskiego hospicjum św. Wawrzyńca.

30.06.2023 17:10
Reklama