Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wirus RSV atakuje [nl] dzieci na Pomorzu. [nl] Na horyzoncie czyha grypa

Przerzedzone żłobki i przedszkola, przepełnione oddziały dziecięce, niemowlęta w ciężkim stanie, wymagające wspomagania oddechowego - takie są skutki inwazji wirusa RSV na Pomorzu. Zakaźnicy przestrzegają, że za dwa-trzy tygodnie czeka nas kolejny atak. Z Zachodniej Europy dotrze do Polski grypa.
Wirus RSV atakuje [nl] dzieci na Pomorzu. [nl] Na horyzoncie czyha grypa
(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

RSV najgroźniejszy dla maluchów

Niestety, dzieje się  potwierdza dr Sławomira Niedźwiecka, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Centrum Medycznym Smoluchowskiego w Gdańsku. - Obserwujemy dużo zachorowań wywołanych przez RSV. Do szpitali, zwłaszcza dziecięcego na Polankach, trafiają głównie maluchy. Przebieg infekcji u starszych dzieci nie jest aż tak dramatyczny, natomiast małe dzieci ciężej chorują.

RSV, nazywany „syncytialnym wirusem oddechowym” jest najczęstszym powodem hospitalizacji najmłodszych w Europie. U zakażonych dzieci wywołuje zapalenie oskrzelików i płuc, może nawet  oraz prowadzić do śmiertelnej niewydolności oddechowej.

Latem ub. roku europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendację dla pierwszej szczepionki Abrysvo chroniącej przed niebezpiecznym wirusem, pozwalającej na bierne uodparnianie niemowląt od urodzenia do szóstego miesiąca życia. Niestety, Abrysvo jest w Polsce praktycznie nie do kupienia.

Jak poinformował nas Jarosław Cejrowski, rzecznik Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku we wtorek szpital miał  95 proc. obłożenia, w tym aż 36 dzieci cierpiało z powodu skutków ataku wirusa RSV. W czwartek obłożenie spadło do 70 proc., ale nadal  leży u nas 25 dzieci z wirusem RSV mówi rzecznik. Z tego dwoje dzieci: miesięczne i dwumiesięczne, trafiło na OIOM. Niemowlęta wymagają wspomagania oddechowego. Lekarze określają ich stan jako ciężki.

Szczepionka widmo na RSV

Oddziały niemowlęce są przepełnione praktycznie w całym kraju. Czy jesteśmy  w stanie ochronić dzieci? 

Szczepionka na wirusa RSV dostępna od niedawna, ale nie ma jej w kalendarzu szczepień wyjaśnia dr Niedźwiecka.

Latem ub. roku europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendację dla pierwszej szczepionki Abrysvo chroniącej przed niebezpiecznym wirusem, pozwalającej na bierne uodparnianie niemowląt od urodzenia do szóstego miesiąca życia. Ma być podawana matkom w czasie ciąży, a także seniorom powyżej 60. roku życia. Dla tej drugiej grupy przygotowano również szczepionkę Arexvy. Niestety, Abrysvo jest w Polsce praktycznie nie do kupienia. Szczepionkę dla seniorów Arexvy (w cenie przekraczającej 900 zł), znaleźliśmy w 14 polskich aptekach.  

W przypadku covidu najmłodszych dzieci nie możemy szczepić nową szczepionka nie ma rekomendacji. Poza tym szczepionka jest bardzo trudno dostępna.

dr Sławomira Niedźwiecka / kierowniczka Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Centrum Medycznym Smoluchowskiego w Gdańsku

Podobnie jest ze szczepieniem przeciw obecnie aktywnemu wariantowi covid. 

W przypadku covidu najmłodszych dzieci nie możemy szczepić nową szczepionka nie ma rekomendacji  mówi dr Sławomira Niedźwiecka. Poza tym szczepionka jest bardzo trudno dostępna. Dobra wiadomość jest taka, że ostatnio covid trochę się uspokoił.

Nadciąga grypa

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w regionie europejskim wspólny wskaźnik pozytywności testów na grypę przekroczył 10 proc., co oznacza początek sezonowej epidemii grypy. Wzrost tendencji pozytywności grypy zaobserwowano w 14 krajach i regionach zgłaszających dane w tym tygodniu czytamy w ostatnim raporcie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Dr Niedźwiecka jest przekonana, że fala grypy z krajów UE, w tym Włoch z całą pewnością przyjdzie do nas. Dużo ludzi przyjedzie zakażonych z ferii. Jeśli nie w miejscu docelowym, to popularne są także tzw. zakażenia lotniskowe. I dodaje, że grypa jest niebezpieczna dla małych dzieci. Może przechodzić z bardzo wysoką gorączką, pojawia się więc ryzyko drgawek gorączkowych. Jest to objaw najbardziej niepokojący rodziców.

Pozytywna informacja jest taka, że coraz więcej dzieci szczepionych jest na grypę. Szczepionkę można stosować u dzieci od 6. miesiąca życia, a najlepiej zaszczepić się jeszcze przed sezonem.

Jednak i dziś nie jest już za późno mówi kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego.  Z racji zmian klimatu wszystko się nam przesuwa. Ponadto grypa też wędruje po świecie. U nas się kończy, gdzie indziej zaczyna. Planując wakacje w innej strefie klimatycznej możemy trafić na sezon grypowy. Ponadto z  grypą, w porównaniu z RSV, jest o tyle lepiej  że mamy leki przeciwwirusowe, dedykowane grypom. Można je podać i najmłodszym dzieciom, i dorosłym. Można także zapisać ten lek pacjentowi z kontaktu domowego, co może sprawić, ze przebieg choroby będzie słaby, a nawet ustrzeże pacjenta przed zachorowaniem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama