Nowe jest nadzieją. W Gdańsku będą promować transplantologię
To kolejny fundacyjny projekt skupiający się na edukacji i promocji transplantologii oraz dawstwa narządów. Fundacja do udziału w spotkaniu i dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 25 stycznia od godz. 10 do 13 w Ergo Arenie zaprosiła młodzież z Gdańska, Sopotu, Gdyni, a także Żukowa i Malborka. Pomysł tego spotkania bardzo się spodobał w pomorskich szkołach. Odzew jest znakomity, a organizatorzy spodziewają się około 3000 młodych ludzi z kilkudziesięciu szkół.
- Zaprosiliśmy także młodzież z województwa pomorskiego, bardzo prawdopodobne, że do nas dołączą, jesteśmy przygotowani na przyjęcie 5000 osób – mówi rzecznik fundacji Tomasz Furtak.
Z kim spotkają młodzi ludzie? Z ekspertami, lekarzami transplantologami z całej Polski, koordynatorami transplantacyjnymi i przede wszystkim osobami po przeszczepieniu.
Po co organizowane jest to spotkanie? - Chcemy pokazać, czym tak naprawdę jest transplantacja jako najskuteczniejsza metoda leczenia wielu chorób dająca szansę na drugie życie. Data została wybrana nieprzypadkowo. Dzień później, co roku, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji – dodaje Tomasz Furtak.
CZYTAJ TEŻ: W Gdańsku maszerowali po nowe życie
Spotkanie w Ergo Arenie przygotowywane jest wspólnie z Gdańskiem i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, a wśród ekspertów znajdą się, miedzy innymi, prof. Alicja Dębska-Ślizień, prof. Radosław Owczuk, prof. Roman Danielewicz, dr hab. Jacek Wojarski. prof. Maciej Romanowski, dr Maciej Duda, oraz koordynatorki transplantacyjne dr Anna Pszenny i Anna Milecka.
Do jednego z paneli organizatorzy zaprosili byłych znakomitych polskich sportowców, byłego piłkarza ręcznego Artura Siódmiaka czy byłego siatkarza Mariusza Wlazłego, by opowiedzieli o tym, czy warto i jak angażować się w akcje społeczne. W Ergo Arenie będą także osoby po przeszczepieniu. - Opowiedzą siedem różnych historii siedmiu osób z całej Polski – dodaje Furtak.
Chcemy pokazać czym tak naprawdę jest transplantacja jako najskuteczniejsza metoda leczenia wielu chorób dająca szansę na drugie życie. Data została wybrana nieprzypadkowo. Dzień później, co roku, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Tomasz Furtak / Fundacja Pasjonaci Życia
To nie jest pierwsza inwestycja w budowanie świadomości transplantologicznej. 20 października ubiegłego roku w Gdańsku odbył się „Bieg Po Nowe Życie – Pomorze na Tak”. W wydarzeniu udział wzięli m.in. lekarze, koordynatorzy transplantacyjni, i ci, którzy w wydarzeniu są najważniejsi - osoby po przeszczepieniu. Nie zabrakło także osobowości sportu. Wśród 275 uczestników nie zabrakło autorytetów medycznych. Okazja była szczególna, bo Bieg po Nowe Życie towarzyszył XVI Kongresowi Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gdańsk w czołówce przeszczepień. Do kogo trafiły „Oskary Transplantologii”?
Prof. Maciej Kosieradzki, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego mówi, że 2023 rok był dla polskiej transplantologii znacznie lepszy od poprzednich lat, kiedy borykaliśmy się z pandemią COVID-19. Czego życzą sobie polscy transplantolodzy w 2024 roku?
- Chciałbym, tak po prostu, aby przeszczepień w 2024 roku było więcej, aby zwiększyła się liczba uratowanych pacjentów z poprawą jakości życia - mówi dr hab. Jacek Wojarski, koordynator programu przeszczepiania płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
Napisz komentarz
Komentarze