Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Elektromobilność w komunikacji miejskiej Gdańsk

Zawsze Zdrowie

Kongres Zdrowia Kobiet, ECS, Gdańsk
Pomorskie kobiety świętowały Dzień Kobiet

Kwiaty, życzenia i mnóstwo ciekawych ofert na spędzenie czasu dla pań z okazji Dnia Kobiet przygotowali mężczyźni oraz ośrodki kultury czy rekreacyjne. Tylko w Gdańsku do wyboru był: koncert symfoniczny Krystyny Stańko, silent disco, live cooking, wernisaż wystawy inspirowanej twórczością poetki wyrażającej „babski bunt i wiele innych”.

08.03.2024 20:44
pawilony przy ul. płk. Dąbka w Gdyni
Jak Gdynia wykorzystała covid do budowy pawilonów

Pawilony, wybudowane przy ul. płk. Stanisława Dąbka w Gdyni na mocy specjalnej ustawy covidowej, z pominięciem wymagających procedur prawa budowlanego, miały pełnić funkcję izolatorium. Przez kilka miesięcy służyły uchodźcom z Ukrainy, dziś stoją puste. – I na tym to polega – tłumaczy wiceprezydent Gdyni Michał Guć. – Kiedy budowaliśmy pawilony, nie chodziło nam tylko o covid.

08.03.2024 16:28    1
Szpital w Miastku
Miastko: Oddział wewnętrzny zawiesza pracę

Dyrektorka Szpitala Miejskiego w Miastku zawiesza z dniem 7 marca działalność oddziału wewnętrznego. Jak tłumaczy, powodem jest odejście lekarzy od łóżek pacjentów. Chorzy przebywający w tym oddziale, w zależności od stanu zdrowia, zostaną przetransportowani do innych podmiotów lub wypisani do domu.

07.03.2024 08:46    1
Masz depresję? Idź pobiegaj! Tej choroby nie można zaćwiczyć

Czy depresję można zagłuszyć ćwiczeniami? W lutym ukazała się metaanaliza, obejmująca ponad 200 badań przeprowadzonych na świecie na temat pozytywnego wpływu aktywności fizycznej w leczeniu depresji. Nie można jednak "zabiegać" depresji. Można ją tylko odsunąć w czasie. - Niestety, dla niektórych wówczas jest za późno - depresja tak się rozwinie, że chorzy nie wytrzymają i odbiorą sobie życie - przestrzega Marcin Dybuk, autor podcastu "Podróż do męskości", w którym rozmawia m.in. o depresji.

05.03.2024 05:00
Niewidzialne bohaterki sali operacyjnej. Jest ich zaledwie 500 na Pomorzu

Pacjenci nie znają ich twarzy, nie widać ich przy łóżku chorego. W lutym pielęgniarki operacyjne obchodziły swoje międzynarodowe święto. - Musimy znać się praktycznie na wszystkim - mówi Andżela Wichmann-Wasilewska, pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Operacyjnego. - Często powtarzam, ze doświadczona i wykształcona pielęgniarka operacyjna podaje operującemu lekarzowi to, czego ów lekarz potrzebuje, a nie to, o co prosi.

02.03.2024 12:31    1
Pierwszy na Pomorzu Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Głowy

Pierwszy na Pomorzu wysokospecjalistyczny ośrodek chirurgii rekonstrukcyjnej głowy i szyi został otwarty w piątek, 1 marca w Szpitalu Morskim w Gdyni. - W poprzednich latach zaawansowanie choroby skazywało tych pacjentów na to, że nie mogli być oni leczeni - mówi ordynator oddziału, dr n. med. Sławomir Piotrowski. - Obecnie można radykalnie usunąć nowotwór i odtworzyć układ pokarmowy czy drogi oddechowe w taki sposób, by pacjenci mogli normalnie funkcjonować.

01.03.2024 11:23
2 miliony Polaków cierpi na choroby sieroce. Gdańsk solidarny z pacjentami

Podświetlone na zielono, błękitno i różowo Neptuna, Polsat Plus Arena Gdańsk, Hala Olivia i budynki Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego sygnalizują, że w ostatni dzień lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. W Polsce choroby rzadkie zdiagnozowano u 2 mln pacjentów, na Pomorzu co roku do Centrum Chorób Rzadkich w UCK trafia kilkuset pacjentów.

29.02.2024 13:02
Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku poprowadzi przychodnię w Czarnej Wodzie

Ku końcowi zbliżają się prace remontowo-modernizacyjne w budynku przyszłego ośrodka zdrowia w Czarnej Wodzie. Co równie ważne władze miasta podpisały list intencyjny w sprawie zapewnienia kompleksowej ochrony zdrowia. Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku zapewni obsługę przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) na terenie Gminy Czarna Woda wraz z kadrą medyczną niezbędnej do obsługi placówki.

28.02.2024 19:36
Zalanie jednego z zakładów UCK. Odwołano umówione terapie

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku poinformowało o zalaniu Zakładu Radioterapii Kliniki Onkologii i Radioterapii. Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Szpital odwołał umówione terapie. Trwa ustalanie przyczyn awarii.

26.02.2024 11:46
Pigułka „dzień po” to bomba hormonalna"? Ginekolog: Pan prezydent nie ma pojęcia

Sejm przyjął nowelizację ustawy, dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, ale jej wejście w życie zależy od podpisu prezydenta. Tymczasem Andrzej Duda uznał już za kontrowersyjny pomysł, by pigułka "dzień po" - określana przezeń jako bomba hormonalna - była dostępna bez recepty dla piętnastolatek. - Jestem bardzo rozczarowany aktualną postawą pana prezydenta. Trudno mi uwierzyć, że stoją za nią inne kwestie, niż doktrynalne, religijne - uważa dr n. med. Maciej Socha, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku

23.02.2024 15:51
Tomograf w szpitalu w Kwidzynie już działa. Trwa rejestracja na badania

Dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów z Powiśla, wymagających diagnostyki z użyciem tomografu komputerowego. Nowe urządzenie zostało już uruchomione w szpitalu w Kwidzynie. Rozpoczęto już rejestrację na wykonanie badań.

23.02.2024 10:06
Nowoczesna metoda leczenia zatoru płucnego na Zaspie. „Odkurzacz”, który ratuje życie!

Szpital na gdańskiej Zaspie jako jedyny na Pomorzu wprowadził program inwazyjnego leczenia ostrego zatoru płucnego. - Spektakularne efekty pracy, działającej na zasadzie „odkurzacza”, pompy próżniowej widać już na sali zabiegowej - mówi dr n. med. Jacek Klaudel, kierownik oddziału kardiologii Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku. - Dzieje się to, co lekarze lubią najbardziej - mamy poczucie, że uratowaliśmy komuś życie.

22.02.2024 19:58