Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pierwszy na Pomorzu Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Głowy

Pierwszy na Pomorzu wysokospecjalistyczny ośrodek chirurgii rekonstrukcyjnej głowy i szyi został otwarty w piątek, 1 marca w Szpitalu Morskim w Gdyni. - W poprzednich latach zaawansowanie choroby skazywało tych pacjentów na to, że nie mogli być oni leczeni - mówi ordynator oddziału, dr n. med. Sławomir Piotrowski. - Obecnie można radykalnie usunąć nowotwór i odtworzyć układ pokarmowy czy drogi oddechowe w taki sposób, by pacjenci mogli normalnie funkcjonować.
Pierwszy na Pomorzu Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Głowy

Autor: Fot. Małgorzata Pisarewicz | Szpitale Pomorskie

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni w obecności marszałka Mieczysława Struka i wicemarszałek Agnieszki Kapały-Sokalskiej oficjalnie otwarto Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Głowy i Szyi i Chirurgii Robotycznej.

CZYTAJ TEŻ: Przestępni jubilaci. Na urodziny poczekają 4 lata

– To pierwszy tak wysokospecjalistyczny ośrodek na Pomorzu, unikalna w skali regionu jednostka, ściśle sprofilowana na diagnostykę i leczenie chorych na nowotwory z obszaru głowy i szyi - tłumaczy Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji Szpitali Pomorskich. – Otwarcie tego oddziału znacząco podniesie jakość leczenia pacjentów, bowiem jest to jednostka, która ma oferować możliwości nowoczesnego leczenia nowotworów, w tym do tej pory niedostępnych dla pacjentów naszego regionu.

Koszt inwestycji to 5,3 mln zł, z czego 5,18 mln przekazał samorząd województwa, a resztę Szpitale Pomorskie.

Oddział ma  liczyć 10 łóżek z możliwością rozszerzenia o kolejne w przyszłości. Wyposażono go w w nowoczesne, komfortowe sale chorych, salę pooperacyjną i gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pozwalający wykonywać także zabiegi z zakresu usuwania drobnych nowotworów skóry twarzy i szyi w znieczuleniu miejscowym. Na nowoczesnym Bloku Operacyjnym, wykonywane będą operacje nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani, węzłów chłonnych szyi, skóry głowy i szyi, jam nosa i podstawy czaszki. Tego typu zabiegi robi się już w Polsce, głównie w ośrodkach klinicznych. Gdynia podjęła współpracę z Instytutem Onkologii w Gliwicach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 2 miliony Polaków cierpi na choroby sieroce. Gdańsk solidarny z pacjentami

– Są to unikalne zabiegi, wykonywane tylko w wysokospecjalistycznych ośrodkach u chorych z  nowotworami - tłumaczy ordynator, znany gdyński laryngolog dr n. med. Sławomir Piotrowski. – W poprzednich latach zaawansowanie choroby skazywało tych pacjentów na to, że nie mogli być oni leczeni. Obecnie można radykalnie usunąć nowotwór i odtworzyć układ pokarmowy czy drogi oddechowe w taki sposób, by pacjenci  mogli normalnie funkcjonować.

Oddział wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt medyczny pozwalający na bardzo dokładną diagnostykę oraz nowoczesne i precyzyjne leczenie chorób nowotworowych, w tym m.in:

  •  tor wizyjny pozwalający obrazować struktury anatomiczne głowy i szyi w najwyższej możliwej w chwili obecnie jakości obrazu 4K, co umożliwia szczegółowe badanie diagnostyczne wykrywające nowotwory głowy i szyi w tym w szczególności krtani, gardła, części nosowej gardła oraz jam nosa i zatok, które mogą rozwijać się nie będąc uchwytne bez badania endoskopowego.
  •  egzoskop będący urządzeniem pozwalającym operować pod powiększeniem i przy użyciu obrazu 3D wysokiej jakości, co pozawala rozpoznawać podczas zabiegu bardzo delikatne struktury w obrębie głowy i szyi, takie jak: nerwy i naczynia krwionośne będące niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania pacjentów po leczeniu onkologicznym, a których uszkodzenie może oznaczać dla pacjentów większe następstwa. Użycie tego urządzenia znacząco poprawia bezpieczeństwo pacjentów podczas wykonywanych zabiegów i zwiększa ich precyzję.
CZYTAJ TEŻ: Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni już otwarte
  • nawigację śródoperacyjną - pozwalającą na nakładanie położenia narzędzi chirurgicznych na obrazy tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego wykonywanych podczas planowania zabiegu, co oznacza w czasie rzeczywistym pokazanie chirurgowi gdzie operuje z dokładnością sięgająca poniżej 1 mm. Jest to urządzenie wykorzystywane podczas zabiegów w obrębie zatok, oczodołów, podstawy czaszki i ośrodkowego układu nerwowego, które pozwala bardzo zwiększyć precyzję usuwania zmian nowotworowych oczodołu, podstawy czaszki i mózgu gdzie konieczna jest aby była ona jak najwyższa, żeby nie uszkodzić struktur odpowiedzialnych np. za wzrok, słuch lub też życie pacjenta.

Oddział został ozdobiony przekazanymi w darze pracami artystki – Edyty Barańskiej, której dzieła są wykonane ze szkła artystycznego. Te wyjątkowe prace zostały zawieszone na salach chorych, jak i na korytarzu oddziału.

Dr Piotrowski deklaruje, że ośrodek zamierza rozszerzać ofertę leczenia nowotworów głowy i szyi oraz podstawy czaszki. – Jesteśmy zaopatrzeni w doskonały i drogi sprzęt dzięki bardzo dobrej współpracy z zarządem szpitala i Urzędem Marszałkowskim – twierdzi ordynator.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama