Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Nauka

Reklama
Posłanki KO skontrolowały kuratorium. Skarg od rodziców prawie nie było

W ciągu sześciu lat były trzy skargi od rodziców do pomorskiego kuratora oświaty, w sprawie zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe – twierdzą posłanki Koalicji Obywatelskiej. Parlamentarzyści KO prowadzą kontrole w kuratoriach oświaty w całym kraju w związku z tzw. lex Czarnek.

11.02.2022 18:17
Sejm
Senackie weto odrzucone. Sejm przyjął lex Czarnek

Sejm przyjął lex Czarnek, czyli nowelizację Prawa oświatowego, zwiększającą kompetencje kuratorów. Teraz ustawa trafi na biuro prezydenta.

09.02.2022 18:16
Ferie z kulturą już wkrótce w malborskim Muzeum Zamkowym

Zbliżają się zimowe ferie szkolne w województwie pomorskim. Muzeum Zamkowe w Malborku - obejmujące trzy zamki w Malborku, Sztumie i Kwidzynie - włączyło się do projektu "Ferie z kulturą", realizowanego pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowano interesujące lekcje muzealne, zajęcia warsztatowe i spotkania na zamku.

07.02.2022 17:27
Reklama
Senat przeciw lex Czarnek. Projekt odrzucony w całości

Senat odrzucił nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Nowelizacja trafi z powrotem do Sejmu. Za odrzuceniem w całości tzw. lex Czarnek głosowało 51 senatorów, przeciw było 45, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

06.02.2022 15:32
szkoła, klasa
Bardzo droga nauka w gminie Chojnice. Subwencja z państwa to już tylko połowa kosztów oświaty

Wójt gminy Chojnice przeanalizował sytuację gminnej oświaty na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. I zwrócił uwagę na dużo niższy poziom udziału państwa w wydatkach na oświatę. Obecnie subwencja państwa to tylko 54 proc. kosztów. A dziesięć lat temu było to powyżej 80 proc.

03.02.2022 12:14
Senackie komisje przeciw lex Czarnek

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowała Senatowi odrzucenie nowelizacji Prawa oświatowego, tzw. lex Czarnek. O jej odrzucenie apelowali do senatorów przedstawiciele samorządów, związków zawodowych, rodziców i uczniów. - Wprowadzenie lex Czarnek do polskich szkół nie jest przesądzone, jeszcze nie składamy broni – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

01.02.2022 17:37
Reklama
Ranking szkół średnich. Trójmiejskie placówki wśród najlepszych w kraju

III LO w Gdyni, Gdańskie Liceum Autonomiczne i V LO w Gdańsku – to szkoły, które znalazły się wśród najlepszych liceów w Polsce. Przed wyborem szkoły średniej sprawdź, które w regionie mają najlepsze wyniki.

31.01.2022 17:58
Dla kobiet nie ma żadnych granic. Nagrody im. Heweliusza dla dwóch gdańskich naukowczyń

Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk oraz prof. Ewa Łojkowska zostały laureatkami tegorocznej Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, nazywanej „gdańskim Noblem”. Po raz pierwszy w jednym roku obie nagrody trafiły do kobiet.

29.01.2022 10:36
Uczniowie liceum Spartakus z Kwidzyna w finale prestiżowego konkursu

Uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Mundurowego Spartakus w Kwidzynie dotarli do finału prestiżowego konkursu Solve For Tomorrow. Weźmie w nim udział 9 zespołów z całego kraju, młodzież kwidzyńska to jedyni reprezentanci województwa pomorskiego. Konkurs zakończy się 31 marca.

25.01.2022 10:14
Reklama
Ferie zimowe w Gdańsku. Bogata oferta dla najmłodszych

Zajęcia na pływalni, warsztaty w Muzeum Bursztynu, czy półkolonie sportowe przygotowane przez miejskie instytucje, oraz 5-dniowe turnusy na terenie szkół, dla których organem założycielskim jest miasto – to oferta na ferie dla najmłodszych gdańszczan. W „półkoloniach” weźmie udział około 4,5 tys. uczniów.

22.01.2022 10:00
Naukowcy z UG stworzyli bank nasion zagrożonych gatunków roślin

Bank nasion dla 33 gatunków roślin rzadkich i zagrożonych na Pomorzu Gdańskim oraz bank kultur in vitro tych gatunków powstał na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

20.01.2022 07:00
Maturzyści liczą na łatwiejsze egzaminy. Z matury 2022 wypada sporo zadań

Koronawirus i zdalna nauka – to z ich powodu z matury 2022 wypadnie sporo zadań. Minister edukacji ogłosił, że zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Uczniowie się cieszą, bo to oznacza, że egzaminy mogą być łatwiejsze. Nauczyciele przestrzegają – z każdego materiału można ułożyć trudne zadanie.

18.01.2022 14:58
Reklama
Reklama