Cykl zajęć adresowanych do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przygotował Zespól Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku. Zajęcia mają przenieść młodzież w czasy średniowiecza, jego kultury i rzeczywistości, jaka panowała w malborskiej twierdzy pod wspólnym hasłem „Poza granice historii”. Warsztaty poświęcone będą sztuce średniowiecznego pisma i procesowi tworzenia ksiąg; ubiorom mieszkańców malborskiego konwentu oraz realiom wojny w średniowieczu. Część tych zajęć odbywa się jeszcze przed feriami szkolnymi.
Jakie to propozycje?
„Między Wschodem a Zachodem - wojna na styku kultur” to lekcja muzealna poświęcona wpływom dwóch wielkich kręgów kulturowych średniowiecznego świata, Europy i Azji, na wytwarzanie i stosowanie uzbrojenia zaczepnego i ochronnego, a także na sposoby prowadzenia wojny na styku tych kultur. Spotkania odbędą się jeszcze 15 i 22 lutego. Trwają około półtorej godziny, prowadzi je Arkadiusz Dzikowski.
„W średniowiecznym skryptorium” to zajęcia warsztatowe polegające na zgłębianiu tajników pracy skryby, iluminatora oraz introligatora. Uczestnicy poznają etapy powstawania średniowiecznego rękopisu. Będą mieli możliwość obejrzeć dokładną kopię jednego z najpiękniejszych iluminowanych i złoconych dzieł sztuki rękodzielniczej XV wieku, Brewiarz Getijdenboek. Wezmą także udział w warsztacie zdobienia inicjału. Spotkania odbędą się 15 i 17 lutego, trwają również około półtorej godziny, prowadzi je Ewa Kasprzyk.
„Dawne księgi i dawne pismo. Warsztaty z kaligrafii.” - to opowieść o księgach średniowiecznych na podstawie kopii rękopisu Apokalipsy Heinricha von Hesler, ostatniej księgi Apokalipsy św. Jana przechowywanego w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z XIV wieku, bogato iluminowanej. Prezentacja wyposażenia dawnego skryptorium oraz nauka praktycznego pisania. Zajęcia odbędą się 16 i 18 lutego, trwają 2 godziny, prowadzi je Jolanta Justa.
„Ksiądz i rycerz. Ubiór mieszkańców malborskiego konwentu” to rozważania nad stereotypem wizerunku członka zakonu krzyżackiego na podstawie rekonstrukcji ubiorów brata świeckiego - rycerza, i brata duchownego - księdza, żyjących w przestrzeni zamku Malbork w połowie XIV wieku. Terminy spotkań to 24 i 25 lutego, czas około półtorej godziny, prowadzi je Arkadiusz Dzikowski.
W zajęciach może uczestniczyć do 15 uczniów, opłata jest niewielka - 5 zł od osoby. Terminy można już rezerwować telefonicznie, szczegóły na stronie internetowej Muzeum Zamkowego.
Napisz komentarz
Komentarze