Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zawsze Kultura

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie oficjalnie otwarte

Pomorskim Katyniem i pomorską Golgotą nazwał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zbrodnię w Lasach Piaśnickich, której na ludności polskiej dopuścili się niemieccy naziści. Szacunki historyków mówią o 14 tysiącach ofiar egzekucji, prowadzonych dla zlikwidowania polskiej inteligencji oraz mieszkańców polskiego Wybrzeża. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w piątek, 11 sierpnia w siedzibie dawnej Villi Musica w Wejherowie otwarte zostało Muzeum Piaśnickie, powstałe jeszcze w roku 2015 jako oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie. Przygotowanie nowej siedziby wymagało prac o wartości ponad 25 milionów złotych.

11.08.2023 18:18
Tomasz Snarski
Kultura - integracja - jarmark. Wilno w Gdańsku już od 11 sierpnia

Jako ideę przewodnią festiwalu Wilno w Gdańsku 2023 wybraliśmy pojęcie wspólnoty. Chcemy tworzyć prawdziwą wspólnotę między Gdańskiem a Wilnem – pisze Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny Wilna w Gdańsku, które zaczyna się w piątek, 11 sierpnia.

11.08.2023 09:00
Wilno w Gdańsku 2022
20. edycja festiwalu Wilno w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Wspólnota”

Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske to interdyscyplinarny festiwal, organizowanego wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno. W tym roku odbywa się jego 20. Edycja. W programie m.in. wiele wydarzeń artystycznych oraz tradycyjny jarmark wileński.

10.08.2023 23:13
Aniela Kurkiewicz
Świat queer na zdjęciach. Fotograficzny reportaż w miejskiej instytucji czy dewiacje i zboczenie przy krzyżu?

Bulwersujący, gorszący, uderzający w uczucia chrześcijan, pokazujący ekshibicjonistów i różne dewiacje – tak o kończącej się właśnie wystawie zdjęć w Teatrze Rondo, działającym przy Słupskim Ośrodku Kultury, mówi radna Anna Mrowińska z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Słupsku. Wystawa „Siostry i Bracia”, autorstwa Anieli Kurkiewicz, to reportaż wykonany w ramach projektu fotograficznego na zajęciach akademickich na uczelni w Rotterdamie, pokazujący przestrzeń i osoby związane ze środowiskiem queer oraz LGBTQ+.

10.08.2023 10:51
archeolodzy w Skarszewach
W Skarszewach ponownie pracują archeolodzy z Warszawy

Do Skarszew wrócili archeolodzy. Rozpoczęły się kolejne badania na ul. Kościelnej, prowadzone przez Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prace odbywają się w obrębie bloku zabudowy średniowiecznego miasta lokacyjnego. Kieruje nimi dr Karolina Blusiewicz.

09.08.2023 19:21
Przez tydzień jest okazja do obejrzenia Picasso

Dokładnie w południe otwarto w Ratuszu Miejskim w Słupsku unikatową wystawę obrazów w ramach Baltic Art Promotion. Wśród prac, które w Słupsku można oglądać do 14 sierpnia, a w Ustce do 18 sierpnia, jest też dzieło m.in. autorstwa Pabla Picassa.

08.08.2023 07:06
„Climax”, Octopus Film Festival
Octopus Film Festival po raz szósty w Gdańsku

Ponownie w Gdańsku będzie można wziąć udział w Octopus Film Festivalu. Od wtorku, 8 sierpnia do niedzieli, 13 sierpnia pokazy filmowe odbędą się m.in. w industrialnych halach stoczniowych przy ul. Elektryków.

07.08.2023 21:01
Kosmodrom, In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego
„Wielki Hipnotyzer” w Tczewie. Przed nami XXII edycja In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego

Dziewięciu wykonawców z różnych zakątków Polski będzie rywalizowało w sobotę, 26 sierpnia o Grand Prix In Memoriam XXII Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Każdy uczestnik wykona jeden utwór z repertuaru lidera Republiki i jeden własny. W koncertach finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zagrało dotąd 200 różnych solistów i zespołów, a cały festiwal stworzył przestrzeń do występu dla ponad 500 artystów.

07.08.2023 15:54
Niemiecka delegacja przeprasza za wykonanie „Heidi, Heido, Heida”

Kontrowersja na jarmarku św. Dominika - zespół ludowy, wchodzący w skład oficjalnej delegacji ze Środkowej Frankonii, zaśpiewał m.in. piosenkę, Polakom kojarzącą się jednoznacznie z maszerującymi kolumnami Wehrmachtu. Niemiecka piosenka „Heidi, Heido, Heida” ma ludowy rodowód, ale jej refren w odrobinę zniekształconej formie „Heilli, Heillo, Heilla” gromko śpiewali żołnierze hitlerowskiego Wehrmachtu. „Zwróciliśmy uwagę na niestosowność takiego zachowania. Przepraszamy za zaistniałą sytuację” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez organizatora jarmarku.

07.08.2023 14:50
Z Morzeszczyna „Z przytupem...” po kasę na potańcówki wiejskie

„Z przytupem na kociewską nutę”, to projekt Biblioteki - Ośrodka Kultury w Morzeszczynie, który jako jedyny z Kociewia i prawdopodobnie także z całego województwa został rekomendowany do dofinasowania przez dyrekcję Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach programu Potańcówki Wiejskie.

06.08.2023 05:00
Ogólnopolski Festiwal Teatralny zaczyna się w Gdyni!

Na początku sierpnia rusza 9. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Pociąg do Miasta, organizowanego przez Teatr Gdynia Główna oraz Fundację Klinika Kultury. Tematem przewodnim festiwalu będzie wiejsko-miejskość. W wydarzeniu udział wezmą twórcy z całego kraju.

05.08.2023 19:23
Anna Rendecka, „Zanikanie”, najlepsze dyplomy ASP 2023
Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych. Święto młodych artystów w Wielkiej Zbrojowni

Po raz 14. w gdańskiej Wielkiej Zbrojowni od soboty, 5 sierpnia można oglądać najciekawsze dyplomy wyłonione w konkursie przez polskie uczelnie artystyczne. Sztandarowa impreza gdańskiej ASP jest skierowana do szerokiej publiczności i ma promować młode talenty z całego kraju, wspierając je w samodzielnym zaistnieniu na rynku sztuki.

04.08.2023 15:27