Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kultura - integracja - jarmark. Wilno w Gdańsku już od 11 sierpnia

Jako ideę przewodnią festiwalu Wilno w Gdańsku 2023 wybraliśmy pojęcie wspólnoty. Chcemy tworzyć prawdziwą wspólnotę między Gdańskiem a Wilnem – pisze Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny Wilna w Gdańsku, które zaczyna się w piątek, 11 sierpnia.
Tomasz Snarski
Tomasz Snarski

Autor: Grzegorz Mehring | www.gdansk.pl

Wilno w Gdańsku 2023. Kultura, integracja i jarmark

20. edycja interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego Wilno w Gdańsku, organizowanego wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno, rozpocznie się w piątek, 11 sierpnia. W tym roku festiwal będzie miał szczególny charakter, gdyż w czasie jego trwania obchodzić będziemy ważne jubileusze:

  • 700-lecia Wilna
  • oraz 25-lecia współpracy samorządowej między Gdańskiem a Wilnem.

Ponadto będzie to już 20. edycja wydarzenia. By podkreślić wspólne świętowanie, festiwal będzie odbywał się nie tylko przez kilka weekendowych dni (tak, jak to miało miejsce dotychczas), ale także w ciągu lata i jesieni tego roku. Szczególnie zapraszamy na weekend otwarcia w dniach od 11 do 13 sierpnia.

PRZECZYTAJ TEŻ: 20. edycja festiwalu Wilno w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Wspólnota”

Podczas Wilna w Gdańsku w różnych miejscach miasta odbędzie się szereg spotkań wileńskich o rozmaitym charakterze. Odbędą się również wydarzenia kulturalne, a także trwać będzie tradycyjny jarmark wileński. Tym samym, tegoroczne wydarzenia festiwalowe można podzielić na trzy grupy:

  • kultura,
  • integracja,
  • jarmark.

Wilno w Gdańsku 2023. Program

Od 11 do 13 sierpnia (weekend otwarcia) zapraszamy na: koncerty, wystawy, spotkania autorskie i dyskusyjne, warsztaty, pokazy filmowe.

  • W piątek, 11 sierpnia w Centrum św. Jana odbędzie się uroczysta gala jubileuszu współpracy 25-lecia Gdańska i Wilna.

Podczas Wilna w Gdańsku wystąpią m.in. Orkiestra Kameralna św. Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna oraz litewski zespół instrumentalny SUBTÌLUS. Spotkamy się z litewskimi pisarzami (m.in. Herkus Kunčius, Eugenijus Ališanka, Ignė Zarambaitė, Romuald Mieczkowski). Będzie możliwość zapoznania się z wydawnictwami wileńskimi; tradycyjnie już podczas festiwalu będzie też można otrzymać nieodpłatnie specjalne wydanie Magazynu „Kurier Wileński” (do wyczerpania nakładu).

>>> Tu znajdziesz program wydarzenia w języku polskim i litewskim <<<

  • W sobotę, 12 sierpnia odbędzie się projekcja filmu o wileńskim humaniście Jerzym Ordzie „Anarchista w duchu św. Augustyna”, połączona z dyskusją z zaproszonymi gośćmi.
  • Z kolei w niedzielę, 13 sierpnia zapraszamy m.in. na gdańsko-wileńskie spotkanie poetyckie oraz spotkanie z Krystyną Lars-Chwin na temat powrotów Czesława Miłosza na Litwę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dni Wilna w Gdańsku odbędą się w czasie Jarmarku św. Dominika. Nie wszyscy są zadowoleni

Zespół SUBTÌLUS wykonujący muzykę modern world fusion wystąpi w gdańskim Ratuszu Staromiejskim, ul. Korzenna 33/35, w sobotę, 12 sierpnia o godz. 19.

  • Ważną częścią festiwalu będą wystawy prac współczesnych artystów litewskich, w tym, przygotowana we współpracy z galerią Užupio Meno Inkubatorius z Wilna, wystawa pt. „Quarantinarium”, zawierająca prace Mileny Liutkutė-Grigaitienė.
  • Ponadto w dniach od 12 do 13 sierpnia na skwerze Heweliusza otwarta zostanie przestrzeń kultury wileńskiej.

W programie znalazły się m.in.: wystawa z okazji 700-lecia Wilna, lekcja litewskiego dla każdego, gawęda wileńska, koncerty („Muzyczna podróż przez Litwę” oraz „Wilno na gitarę”), gdańsko-wileńskie spotkania literackie oraz dyskusyjne, promocja wydawnictw wileńskich (m.in. magazyn „Kurier Wileński” oraz kwartalnik „Znad Wilii), warsztaty sztuki ludowej i rękodzieła (wicie tradycyjnych palm wileńskich), a także prezentacja działalności wileńskiego Hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki z udziałem siostry Michaeli Rak oraz wolontariuszy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wilno w Gdańsku jeszcze do niedzieli

Czeka też wiele nowości, w tym m.in.: lekcje języka litewskiego prowadzone przez młodego gdańszczanina o wileńskich korzeniach Modestasa Taškinasa, gawęda wileńska prowadzona przez Annę Adamowicz z Wilna czy warsztaty literackie dla najmłodszych z udziałem litewskich twórców.

  • Nie zabraknie też tradycyjnego jarmarku wileńskiego, który odbywa się już od 22 lipca w ramach Jarmarku św. Dominika, gdzie funkcjonuje Uliczka Wileńska.

„Zawsze Pomorze” jest patronem medialnym festiwalu Wilno w Gdańsku 2023.

Jako ideę przewodnią festiwalu Wilno w Gdańsku 2023 wybraliśmy pojęcie wspólnoty. Chcemy tworzyć prawdziwą wspólnotę między Gdańskiem a Wilnem. Między pokoleniami, narodami, kulturami i tradycjami. Między artystami i mieszkańcami. Między miastami i między Polską a Litwą. Chcemy zarazem do naszej wspólnoty zaprosić wszystkich, którzy zapragną do nas dołączyć. Nieważne, skąd jesteś, w jakim języku mówisz, skąd pochodzisz, jaka jest twoja tożsamość. Zapraszamy do gdańsko-wileńskiej wspólnoty. Poznaj kulturę Wilna i Gdańska oraz nasze więzi. A może to dzięki festiwalowi Wilno w Gdańsku po raz pierwszy odkryjesz bogactwo wileńskiej kultury?

Tomasz Snarski / dyrektor artystyczny Wilna w Gdańsku

Wilno w Gdańsku

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama