Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Zielone Pomorze

Reklama
Protestują, a sami wylesiają. Leśnicy odpowiadają prezydentom

Prezydenci Gdanska i Sopotu, wspólnie ze społecznikami, protestowali kilka dni temu pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ws. wycinki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. W sobotę, 7 października, leśnicy z Gdańska odpowiedzieli oświadczeniem, w którym wskazują, że wykupują działki powiększając zalesiony areał, a samorządowcom wytyka, że sami wylesiają dziesiątki hektarów.

07.10.2023 14:37
Trójmiasto nie przetrwa bez lasów. Prezydenci zawiązują koalicję w obronie TPK

Petycja do leśników o wstrzymanie wycinek w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz inicjatywa utworzenia w parku rezerwatów były tematem czwartkowej konferencji przed Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku. - Zanim powstanie rezerwat trzeba wstrzymać zabiegi. Jeśli będą kontynuowane, nie będzie czego chronić - przestrzegał Paweł Szutowicz z Koalicji Las Jest Nasz.

05.10.2023 14:13
Posadzili drzewo, które ma dać urzędnikom odwagę
Aktywiści posadzili dla urzędników z Gdańska lipę. Ma im dodać odwagi

Lipa szerokolistna „imienia Gdańskiej Karty dla Drzew” posadzona przez działaczy inicjatywy Drzewa w Mieście dla Klimatu ma sprawić, by urzędnicy nie bali się podejmować odważnych decyzji przy konstruowaniu zielonych rozwiązań w zakresie, który stał się ostatnio tematem dyskusji. - Dopilnujemy, by inicjatywa nie zakończyła się na kosmetycznych zmianach i PR-owych efektach – zapewniają społecznicy.

04.10.2023 16:38
Reklama
Na Wyspie Spichrzów powstanie Zielona Aleja

Rozpoczynają się prace związane z realizacją zadania „Zielona aleja na Wyspie Spichrzów”, w ramach budżetu obywatelskiego. Zazieleni się i rozkwitnie otoczenie przystanków na Podwalu Przedmiejskim, pomiędzy ul. Chmielną a ul. Pszenną. Na ponad 250 mkw. powstaną trzy zieleńce, na których pojawią się lipy drobnolistne oraz kompozycje różnorodnych krzewów, traw ozdobnych i kwitnących bylin.

04.10.2023 15:39
zrąb lasu w Bukowcu
Petycja ws. wycinki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Ponad 3100 osób podpisało się pod petycją wzywającą Nadleśnictwo Gdańsk do wstrzymania wycinki szczególnie cennego starodrzewu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Zabiegi gospodarcze zaplanowano na obszarze planowanego rezerwatu „Lasy Oliwskie".

04.10.2023 14:01
Ptasi Piknik na Mierzei Wiślanej, 2023
Ptasi Piknik na Mierzei Wiślanej. Zaobserwowano 46 tysięcy ptaków!

Liczna grupa ornitologów, przyrodników, miłośników przyrody oraz ludzi ciekawych otoczenia w sobotę, 30 września wzięła udział w Ptasim Pikniku na Mierzei Wiślanej. Uczyli się rozpoznawać poszczególne gatunki oraz szacować liczebność przelatujących stad. – Obserwacje ptaków to po prostu frajda – stwierdził Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. Centralnym miejscem pikniku była wieża obserwacyjna wzniesiona na Górze Pirat, jednym z najwyższych wzniesień na mierzei, sięgającym 50 m n.p.m. Ptasi Piknik organizowany jest staraniem Nadleśnictwa Elbląg i Stowarzyszenia Drapolicz co roku na przełomie września i października, kiedy nad pasem lądu mierzei przelatują tysiące ptaków migrujących na południe przed zimą.

03.10.2023 22:40
Reklama
ranny bóbr w Gdyni
Gdynia: Bóbr przy plaży. Był ranny

Niecodzienną interwencję podjęli strażnicy miejscy w Gdyni, pracujący w tzw. Ekopatrolu. W rejonie plaży pojawił się bóbr, który wyraźnie potrzebował pomocy. Funkcjonariusze sprawnie odłowili zwierzę i odwieźli je do weterynarza. Po powrocie do zdrowia gryzoń powróci na wolność.

03.10.2023 08:30
las, ul. Polanki, Gdańsk, Trójmiejski Park Krajobrazowy
Akcja „Zostawmy Lasy”. Czy można pozwać leśników do sądu za wycinanie lasu? [VIDEO CZ. 2]

Jak możemy chronić las, wykorzystując obowiązujące w Polsce przepisy? Gdzie można sprawdzić, jak wyglądają plany leśników? Czy możemy je zmienić? Jakie argumenty są skuteczne, gdy chcemy wyłączyć fragment lasu z planowanej wycinki? - na pytania odpowiada Paweł Szutowicz, radca prawny i aktywista Koalicji "Las jest nasz".

02.10.2023 13:46
Grzyby to niezwykłe organizmy. Same się obronią, jeśli człowiek nie włoży w nie ręki

Mamy sezon na zbieranie grzybów, które zwykle kojarzymy z nóżką i kapeluszem. To jednak znacznie szerszy temat, który raczej kryje się pod ściółką niż na niej. Grzyb może mieć 1000 lat, a jego długość 500 m. Są też takie, które pożerają drzewa żywcem. Jak ten ekosystem traktuje dzisiejsza gospodarka lasami?

26.09.2023 10:42
Reklama
Co zrobić, gdy natkniemy się na żmiję? Ich jad jest bardzo toksyczny!

Chociaż okres godowy żmij mamy już od kilku miesięcy za sobą, to w kociewskich lasach wciąż można się natknąć na jedyny wolno żyjący jadowity gatunek tych gadów w Polsce – żmiję zygzakowatą, która objęta jest ochroną. Spotkanie z nią może być niebezpieczne! Warto być czujnym, wybierając się na spacer, jagody czy też na grzyby.

19.09.2023 13:45
Akcja „Zostawmy Lasy”. Czy można pozwać leśników do sądu za wycinanie lasu? [VIDEO CZ. 1]

Jak możemy chronić las, wykorzystując obowiązujące w Polsce przepisy? Gdzie można sprawdzić, jak wyglądają plany leśników? Czy możemy je zmienić? Jakie argumenty są skuteczne, gdy chcemy wyłączyć fragment lasu z planowanej wycinki? - na pytania odpowiada Paweł Szutowicz, radca prawny i aktywista Koalicji "Las jest nasz".

14.09.2023 14:55
Manifest leśny. Organizacje społeczne żądają od polityków jasnej deklaracji

Ponad 200 organizacji i ruchów społecznych w czwartek oficjalnie wystosowało do komitetów wyborczych partii politycznych Manifest Leśny, zawierający 10 postulatów, wzywających do wprowadzenia zmian w zarządzaniu lasami w Polsce. – W pełni opieramy ten manifest – zadeklarował podczas konferencji prasowej prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski i kandydat Obywatelskiej na posła Koalicji.

14.09.2023 14:08
Reklama
Reklama