Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Manifest leśny. Organizacje społeczne żądają od polityków jasnej deklaracji

Ponad 200 organizacji i ruchów społecznych w czwartek oficjalnie wystosowało do komitetów wyborczych partii politycznych Manifest Leśny, zawierający 10 postulatów, wzywających do wprowadzenia zmian w zarządzaniu lasami w Polsce. – W pełni opieramy ten manifest – zadeklarował podczas konferencji prasowej prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski i kandydat Obywatelskiej na posła Koalicji.
Manifest leśny. Organizacje społeczne żądają od polityków jasnej deklaracji

Autor: Fot. Dorota Abramowicz

W tworzeniu Manifestu Leśnego wzięło udział ponad dwieście organizacji i ruchów ekologicznych, w tym m.in. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Greenpeace, Inicjatywa Dzikie Karpaty, Lasy i Obywatele, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz Stowarzyszenie MODrzew.

CZYTAJ TEŻ: Im dalej w las, tym więcej polityki. Przed kim trzeba bronić polskie lasy?

W dziesięciu punktach zawarto postulaty, wzywające do radykalnych zmian w zarządzaniu publicznymi lasami w Polsce i włączenia obywateli w decydowanie o tym, jak mają one wyglądać.

Manifest leśny. Postulaty

Oto dziesięć punktów manifestu:

  1. Minimum 20 procent lasów trzeba wyłączyć z użytkowania gospodarczego, by oddać je ludziom i przyrodzie
  2. Społeczeństwo powinno mieć realny wpływ na decyzje o lasach
  3. Dość marnowania pieniędzy z eksploatacji lasów więcej środków na ochronę przyrody!
  4. Koniec z wydatkami Lasów Państwowych na cele niezwiązane z podstawową działalnością
  5. Konieczna jest sprawiedliwa społecznie transformacja obszarów cennych przyrodniczo
  6. Godna praca w lesie dla wszystkich, w tym dla pracowników firm leśnych i parków narodowych
  7. Wykorzystujmy drewno racjonalnie, nie palmy nim w elektrowniach
  8. Gospodarka leśna powinna uwzględniać wymogi ścisłej ochrony gatunkowej
  9. Społeczeństwo musi mieć możliwość sprawdzenia legalności gospodarki leśnej w sądzie
  10. Pełny dostęp do informacji o lasach i ochronie przyrody dla społeczeństwa i organizacji przyrodniczych.

Manifest Leśny trafić ma do wszystkich komitetów wyborczych. Jak zapowiedzieli jego sygnatariusze, oczekują oni jasnej deklaracji kandydatów na parlamentarzystów, że zadbają o dobro polskich lasów.

Manifest leśny. Stanowisko samorządowców

Na apel odpowiedział już Ruch Samorządowego TAK! Dla Polski i startujący z ramienia KO Jacek Karnowski.

Manifest Leśny to efekt wielomiesięcznej pracy wielu organizacji, które postanowiły zabrać wspólnie głos, uznając, że sytuacja w temacie lasów jest krytyczna i wymaga interwencji mówiła podczas zorganizowanej w Sopocie konferencji radna Aleksandra Gosk, członkini ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Stąd tak dużo podpisów pod tym manifestem. Jako samorządowcy często mamy związane ręce, jeśli chodzi o ochronę lasów. W Sopocie próbujemy utworzyć rezerwat na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe, jednak ostateczna decyzja nie będzie należała do nas. Dlatego staramy się ochronić nasze tereny przed zatrważającą i rabunkową polityką prowadzoną przez LP.Chcemy mieć pewność, że dialog na temat konieczności zmiany ustawy o lasach po wyborach będzie utrzymany.

Chcemy, by lasy otaczające miasta, będące dla nich płucami ochronnymi. Ważny jest też postulat, by pieniądze zarobione przez LP były przeznaczone na ochronę przyrody, a wszystkie działania związane z lasami były transparentne.

Jacek Karnowski / prezydent Sopotu

Obecna władza PiS zadłuża nas tak, że będzie to spłacać pokolenie naszych dzieci i wnuków dodał prezydent Jacek Karnowski, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski i kandydat Obywatelskiej na posła Koalicji, tłumacząc, że dziś wycięty las odrośnie dopiero za lat 80. A takie drzewa wycina się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. W manifeście mówi się o 20 procent lasów wyłączonych z bieżącej gospodarki leśnej powiedział prezydent Sopotu. Chcemy, by lasy otaczające miasta, będące dla nich płucami ochronnymi. Ważny jest też postulat, by pieniądze zarobione przez LP były przeznaczone na ochronę przyrody, a wszystkie działania związane z lasami były transparentne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama