Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Tatczëzna. Za nami kolejny konkurs wiedzy o Kaszubach

Za nami gala wręczenia nagród w ramach drugiej edycji konkursu wiedzy o Kaszubach Tatczëzna, organizowanego przez redakcję „Zawsze Pomorze” przy współudziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Sejmiku Województwa Pomorskiego i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Ogromnie nas cieszy, że na uroczystości, która odbyła się we wtorek, 19 grudnia w kartuskim muzeum, stawili się wszyscy laureaci lub ich przedstawiciele. Serdecznie dziękujemy!
Tatczëzna, konkurs wiedzy o Kaszubach 2023, laureatka

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Tatczëzna. W sercach Kaszuby, w ramkach dziadkowie, a pochwały i uwagi zostawiamy samorządom

Przypomnijmy, że w ramach konkursu wpłynęło 431 prac – zgodnie z wyznaczonym w regulaminie terminem. Niestety, ok. 60 kolejnych otrzymaliśmy później, więc nie mogliśmy ich uwzględnić w rywalizacji. Najwięcej prac nadesłano:

  • w kategorii I-III – 272,
  • następnie w kategorii IV-VI – 122
  • oraz w kategorii VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe – 37.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejna odsłona Tatczëzny. Jak ją widzicie teraz, a jak w przyszłości? Czas poruszyć regionalną wyobraźnię

Wyróżnienia dla szkół, które nadesłały największą liczbę prac, otrzymały trzy placówki:

  • Zespół Szkół w Skorzewie – 67,
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mostach (powiat lęborski) – 47,
  • Zespół Szkół Katolickich w Gdyni – 34.
PRZECZYTAJ TEŻ: Konkurs Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna. Znamy laureatów, zapraszamy na galę

– Bardzo się cieszę jako dyrektor muzeum, że mogę być partnerem takiego konkursu, jakim jest Tatczëzna. Chcę wszystkim Państwu podziękować za to, że wykazaliście się taką wiedzą i takim talentem plastycznym – powiedziała Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach i gospodyni uroczystości. – Jestem bardzo wdzięczna Łukaszowi Grzędzickiemu za te pytania, które pojawiły się w konkursie, i wolne zadania. Bo to jest piękna rzecz.

Kiedy oglądaliśmy wasze prace, byliśmy zafascynowani portretami dziadków. Tą otwartością, jaką macie i prezentujecie na Kaszubach, jak ją spostrzegacie i jak widzicie swoją przyszłość. Cieszę się, że w sercach macie Kaszuby.

Barbara Kąkol / dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach

– Tatczëzna ma na celu propagować wiedzę o naszym regionie, szczególnie, że mieszkamy na przepięknych Kaszubach. Dziękuję serdecznie, że jako samorząd województwa możemy brać udział w tym konkursie, który jest już tradycją na Pomorzu – podkreślił Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Przypomniał także, że za sprawą Mariusza Szmidki, który jest pomysłodawcą konkursu wiedzy o Kaszubach, funkcjonuje on już na Pomorzu od 27 lat:

  • 25 lat w czasie jego pracy w „Dzienniku Bałtyckim”,
  • a od 2 lat w ramach niezależnego tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”.

Tatczëzna 2023. Czego dotyczyły pytania?

Autorem pytań poprzedniej i tegorocznej edycji konkursu jest Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZKP. W tym roku pozwolił on rozwinąć skrzydła uczestnikom Tatczëzny, pobudzając ich wyobraźnię i zadając każdej z grup dodatkowe zadanie. W ramach tej najmłodszej, dotyczyło ono narysowania portretu swoich dziadków. W kategorii IV-VI uczniowie mieli napisać, co im się podoba w ich gminie, natomiast najstarsi uczestnicy zadania dostali pytanie:

Co zmieniłbyś (zmieniłabyś) w swojej miejscowości lub gminie, aby była ona jeszcze lepszym miejscem do życia?

PRZECZYTAJ TEŻ: Trwa Konkurs Wiedzy o Kaszubach – Tatczëzna

– Dziękuję Państwu, że braliście udział w tym konkursie. Cieszę się, że te pytania otwarte były dla was tak inspirujące – powiedział Łukasz Grzędzicki. – Myślę, że mogliście załatwić dwa tematy za jednym zamachem. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i mieliście okazję, szczególnie ci najmłodsi, sportretować babcię i dziadka. Zobaczyliście, jakie macie piękne babcie oraz przystojnych dziadków, mieliście też pretekst, by wykorzystać ten czas, tą ich obecność, aby ich uwiecznić – podkreślił wiceprezes ZKP.

Mam taką propozycję – odzyskajcie te swoje prace, oprawcie je w ramki i powieście w jakimś ważnym miejscu w domu. Z każdym rokiem będą nabierały coraz większej wartości.

Łukasz Grzędzicki / wiceprezes ZKP, autor konkursowych pytań

– A te pytania otwarte, bo rozumiem, że przy tych od 1 do 7 pomogli wam nie tylko nauczyciele, pewnie też dr Google, może babcia lub dziadek – dodał z uśmiechem – ale to ostatnie zadanie to takie przesłanie dla samorządowców, którzy już kombinują, jaki program wyborczy napisać, a nie zawsze wiedzą, o czym myślą mieszkańcy. Dlatego te wasze prace można by przesłać burmistrzom, wójtom, aby wiedzieli, o czym młode pokolenie myśli, czego oczekuje, jak widzi swój region, miejscowość w przyszłości. Bo to w was jest nadzieja! – dodał Łukasz Grzędzicki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tatczëzna. Znamy laureatów konkursu, wkrótce uroczysta gala!
Laureaci w grupie I-III szkół podstawowych
Laureaci konkursu w grupie IV-VI szkół podstawowych
Laureaci w grupie klas VII-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Przedstawiciele szkół, które zostały wyróżnione za największą liczbę nadesłanych prac

Tatczëzna. Opinie młodych ludzi ukażą się w tygodniku i portalu „Zawsze Pomorze”

Mariusz Szmidka, redaktor naczelny tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze” zadeklarował, że wszystkie opinie młodych ludzi na temat tego, co jest dobre, a co można zmienić w gminach, zostaną ujęte w osobnej publikacji, która ukaże się w pierwszym wydaniu „Zawsze Pomorze” już w nowym roku.

W tych pracach tkwi ogromny potencjał. Nie możemy go zmarnować.

Mariusz Szmidka / redaktor naczelny tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”

– Tytuł konkursu – Tatczëzna – mówi wszystko, dotyczy waszej najbliższej okolicy, tego, co jest najbliżej was. To jest konkurs o waszej rodzinie, o tradycji waszej rodziny, miejscowości – dodał Łukasz Grzędzicki. – Dlatego, Mariusz, musisz dać radę, by nadal go prowadzić, przynajmniej do 50. edycji. A my będziemy tobie pomagać.

Tatczëzna 2023. Partnerzy konkursu

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama