Mapa województwa pomorskiego jako planszado gry, a na niej najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne Pomorza ze Słupska, Wdzydz, Wieżycy, Gdańska, Pelplina czy Malborka – to najnowsza wersja gry planszowej Trefla. Jej oficjalna premiera odbędzie się 17 marca podczas Dnia Jedności Kaszubów w Kolbudach.
Choć od tego wydarzenia minęło już ponad pół wieku, to słynny skok na 111 metrów w japońskim Sapporo i sensacyjny pierwszy złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich młodego, bo 19-letniego wówczas Wojciecha Fortuny, do dziś tkwią w pamięci kibiców. Mistrz do teraz żywo wspomina tamte chwile i wszystko to, co działo się w jego życiu później. A po zdobyciu medalu wcale nie było u niego tylko różowo i w jego przypadku fortuna kołem się toczyła.
To, że Arka jest dziś klubem mającym najwięcej kibiców wśród Kaszubów to oczywiste. Wystarczy spojrzeć na żółto-niebieskie flagi z nazwami miejscowości, które kibice wywieszają na meczach, by nie mieć co do tego wątpliwości. Teraz klub chce to sformalizować.
Rozpoczęły się eliminacje do 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”
Bardzo udanie w Bibliotece im. Henryka Hewelta w Przodkowie przebiegło spotkanie z dwojgiem autorów związanych z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, Darią Kaszubowską i dr. Eugeniuszem Pryczkowskim. Pierwsza jest autorką powieści, aktualnie promuje kolejne tomy Sagi Kaszubskiej. Drugi jest autorem kilkudziesięciu książek, głównie historycznych, ale także literackich.
W tym roku w Kolbudach odbędzie się Dzień Jedności Kaszubów, a więc coroczne święto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach. Będzie to 19. edycja tej imprezy, organizowanej w tym roku przez Kolbudy, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Zapusty, czyli czas między świętem Trzech Króli a tak zwanym wtorkiem diabelskim, już za nami. Skończył się okres szaleństw i zabawy, a rządy na świecie przejął Wielki Post.
Znane są szczegóły jednej z koncepcji przebudowy i organizacji ruchu przy ulicy Bankowej w Chojnicach, gdzie w sąsiedztwie przedszkola, szkoły katolickiej i szkoły muzycznej powstanie wkrótce spory obiekt usługowo-mieszkalny, w którym znajdzie się aż 130 mieszkań. Od wielu lat, w godzinach szczytu, w tym miejscu występują spore problemy komunikacyjne.
W ubiegłym roku cieszył się z niej Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa, bo jak przyznaje prezes ZKP Jan Wyrowiński: „Nie miał sobie równych”. Kto w tym roku sięgnie po Bursztynową Klëkę? Można zgłaszać kandydatów.
10 lutego 1920 r. w Pucku obyły się symboliczne zaślubiny Polski z Morzem Bałtyckim. Tym samym potwierdzono wykonanie jednego z punktów postanowień Traktatu Wersalskiego, przyznającego Polsce dostęp do morza w postaci ponad 140-kilometrowego odcinka wybrzeża. Aktu zaślubin dokonał jeden z najbardziej zasłużonych polskich dowódców, współtwórca Błękitnej Armii – gen. Józef Haller.
Kilka dni temu do redakcji nadeszło zaproszenie na Festiwal Kuchni Kaszubskiej, organizowany przez znajdującą się w Gdańsku Osowie restaurację Fenomen. Wydarzenie odbywa się w weekend 3-4 lutego. Potrawy smakował i oceniał Rafał Nowakowski.
// Z 2 lutego łączy się mnóstwo przesądów i przypowieści o Matce Boskiej. Mimo że przez dziesiątki lat kościół ciężko pracował nad wyparciem niektórych powiedzeń, praktyk paramedycznych lub wróżenia przyszłości ze znaków świata przyrody, które wskazują na ścisłą łączność z obrzędowością ludową.