Skąd pomysł na organizację cyklu wystaw pod wspólnym tytułem "Bohaterki Codzienności"? Organizacje pozarządowe prowadzą na Pomorzu działania w wielu obszarach życia społecznego, m.in. pomagają dzieciom i młodzieży, osobom z niepełnosprawnościami, osobom wykluczonym społecznie. Wspierają uchodźców i uchodźczynie, osoby LGBT+, walczą o prawa kobiet, ratują zwierzęta, dbają o środowisko i ekologię, rozwijają wspólnoty, pielęgnują tradycję i kulturę, uczą innych dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak wskazują badania, za tymi działaniami społecznymi w wielu przypadkach stoją kobiety. Kampania “Bohaterki Codzienności” ma przynieść docenienie pracy społeczniczek, aktywistek, pracownic trzeciego sektora i pobudzić do dyskusji nt. wyzwań kobiet w organizacjach pozarządowych. Bohaterki Codzienności to kobiety, które potrafią poruszyć niebo i ziemię, aby dokonać niemożliwego. Często z małym budżetem lub bez środków finansowych, docierają do decydentów i urzędników, poświęcają swój czas prywatny i rodzinny.
W trakcie wernisażu sztumskiej wystawy odbyła się debata z udziałem tytułowych bohaterek - Katarzyny Drelich (Sztumski Strajk Kobiet) oraz Małgorzaty Święckiej (Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Dzierzgoniu). W dyskusji uczestniczyli też przedstawiciele samorządu powiatu: wicestarosta Kazimierz Szewczun i sekretarz powiatu Adriana Dobrzyńska.
Warto obejrzeć tę wystawę i zapoznać się nie tylko z sylwetkami bohaterek, lecz również informacjami nt. programu “Bohaterki Codzienności- kobiety w trzecim sektorze”. W jego ramach udzielane jest bowiem wsparcie rozwojowe dla kobiet z pomorskich organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych. Liderem projektu “Bohaterki Codzienności- kobiety w trzecim sektorze” jest UP Foundation-Fundacja Inicjowania Rozwoju. Zespół tej fundacji od ponad 11 lat specjalizuje się w działaniach na rzecz współpracy międzysektorowej, celów zrównoważonego rozwoju oraz wspierania liderek/ liderów społecznych i pomorskich organizacji pozarządowych. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Sztumska wystawa dostępna będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego do 18 sierpnia, codziennie od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 14. (piątki), 15.30 (poniedziałki, wtorki, czwartki) lub do 17. (środy).
Podczas wernisażu wystawy zapraszano też wszystkich na Sztumski Marsz Różnorodności, planowany w sobotę. 26 sierpnia pod hasłem "Wysyłajmy miłość!".
Napisz komentarz
Komentarze