Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Brakuje miejsc, będą dodatkowe klasy w szkołach średnich

Dla niemal 900 uczniów w Gdańsku zabrakło na razie miejsc w szkołach ponadpodstawowych. W Gdyni już planują, gdzie można otworzyć dodatkowe klasy. Do 26 lipca uczniowie muszą potwierdzić, czy chcą uczyć się w tej szkole, do której się dostali. 1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Ponad 34 tysiące ósmoklasistów z Pomorza dowiedziało się w środę 19 lipca, czy dostało się do którejś z wybranych przez siebie szkół. Tegoroczna rekrutacja znowu jest dla nich bardzo stresująca, bo do szkół ponadpodstawowych podobnie jak w ubiegłym roku idzie 1,5 rocznika uczniów. W tym roku do szkół średnich idzie rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat i pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki. By unikną jeszcze większych problemów, samorządy Gdańska i Gdyni zdecydowały, że uczniowie mogą składać deklaracje do dowolnej liczby szkół zamiast – jak to było w poprzednich latach - do trzech lub pięciu.

W Gdańsku będzie dodatkowych 400 miejsc

W Gdańsku do szkół średnich samorządowych i niesamorządowych w rekrutacji brało udział 9 439 kandydatów. W samorządowych szkołach ponadpodstawowych przygotowano uczniom 6159 miejsc - o 577 więcej niż w ubiegłym roku. Jednak nawet to okazało się niewystarczające, bo do rekrutacji zgłosiło się 6809 osób, z czego aż 32 proc. spoza Gdańska (w ubiegłym roku było to 34 proc.).

Wiadomo już, że 5 935 uczniów zakwalifikowało się do przynajmniej jednej szkoły z tych, które wybierali (w 2022 roku 5 381). Niezakwalifikowanych do żadnej szkoły uczniów jest w tym roku 874, w tym 556 to ósmoklasiści z Gdańska (w 2022 roku 1477).

Już widzimy, że konieczne będzie utworzenie kolejnych dodatkowych 400 miejsc w szkołach tak, aby w rekrutacji uzupełniającej dostępnych było łącznie 500 miejsc. By powstały, trzeba będzie zwiększyć liczebności już istniejących klas do maksymalnie 34 osób i utworzyć dodatkowych 10 oddziałów 

Monika Chabior / zastępczyni prezydent Gdańska

Z wyliczeń urzędników wynika, że w szkołach ponadpodstawowych nieobsadzonych jest w tej chwili ok. 100 miejsc – w różnych typach placówek. Ta liczba wzrośnie najprawdopodobniej 27 lipca - po ogłoszeniu list przyjętych i nieprzyjętych, gdy uczniowie zrezygnują z nauki w części szkół, do których się zakwalifikowali.

- Nie każdy uczeń będzie chciał potwierdzić wolę nauki w danej szkole czy w danej klasie, próbując szczęścia w rekrutacji uzupełniającej albo decydując się na szkołę w innym organie prowadzącym - przypomina Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Edukacji gdańskiego Urzędu Miejskiego. - Warto też podkreślić, że rekrutacja uzupełniająca nie będzie odbywała się już w systemie elektronicznym.

Uczniowie muszą szukać informacji o liczbie wolnych miejsc na stronie danej szkoły, w samej placówce lub na stronie kuratorium oświaty. Jeśli będą chcieli się do nich zgłosić, muszą udać się bezpośrednio do tych szkół.

W Gdyni dodatkowe klasy w dwóch szkołach

Zanim jeszcze podano oficjalne wyniki pierwsze rekrutacji, w Gdyni podjęto decyzję o powiększeniu liczby oddziałów w IX Liceum Ogólnokształcącym i dodatkowej klasie w Technikum Gastronomicznym (o profilu „technik żywienia i usług gastronomicznych”). W gdyńskich szkołach na absolwentów podstawówek czeka 90 planowanych klas. To o cztery klasy więcej niż w ubiegłym roku.

- Około połowa liczby tegorocznych kandydatek i kandydatów do naszych szkół to mieszkańcy sąsiednich gmin - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Jako samorząd musimy jednak zrobić wszystko, aby zadbać przede wszystkim o gdynianki i gdynian, którzy nie mogą być pokrzywdzeni nieprzemyślanymi reformami rządowymi i mają prawo do jak najlepszej edukacji w swoim mieście. Dlatego w pierwszej kolejności postaramy się otworzyć dodatkowe klasy w szkołach, do których kandyduje jak najwięcej naszej młodzieży.

ZOBACZ TEŻ: Hity rekrutacji na studia. Te kierunki w Trójmieście są najbardziej oblegane!

Przypomnijmy - uczniów wybierających szkołę ponadpodstawową nie obowiązuje rejonizacja: mogą wybrać dowolną szkołę zarówno w miejscu swojego zamieszkania, jak i poza nim.

W Gdyni wydłużono do końca tygodnia godziny funkcjonowania do godz. 20 miejskiej infolinii, - pod numerem 58 626 26 26 rodzice otrzymają  potrzebne informacje.

Kolejne terminy rekrutacji do szkół średnich 

Od 20 lipca do środy 26 lipca 2023 r. do godz. 15 uczniowie mają czas, by potwierdzić wolę nauki w danej szkole -  przedstawiając oryginał  świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.

Z kolei 27 lipca 2023 r. do godz. 14 szkolne komisje rekrutacyjne podadzą publicznie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Od 1 do 3 sierpnia 2023 r. będzie trwała rekrutacja uzupełniająca. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama