Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Polska 2050: Hospicja bez limitów

Zapewnienie godnej opieki starszym i terminalnie chorym i programy wsparcia hospicjów - postuluje Polska 2050. Programy wsparcia i postulowane zmiany legislacyjne mają na celu zwiększenie dostępności i jakości opieki paliatywnej w Polsce. Apelują o podpisywanie się pod petycją o nielimitowane świadczenia paliatywno-hospicyjne.
Polska 2050: Hospicja bez limitów

Autor: Materiały prasowe

Spotkanie w Gdańsku, poświęcone projektowi Hospicja Bez Limitów, skupiło się na kwestiach związanych z potrzebami osób starszych oraz zapewnieniem godnej opieki osobom śmiertelnie chorym. W wydarzeniu wzięli udział Agnieszka Buczyńska, sekretarz generalna i II wiceprzewodnicząca partii Polska 2050 Szymona Hołowni, Katarzyna Kałduńska z Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim, Jakub Trzeciak, sekretarz koła w okręgu wyborczym nr 25 partii Polska 2050 Szymona Hołowni, oraz Łukasz Kopeć, przewodniczący partii Polska 2050 w województwie pomorskim.

- W 2050 roku 40 proc. osób w naszym kraju będą stanowić emeryci - podkreśliła Agnieszka Buczyńska, sekretarz generalna i II wiceprzewodnicząca Polski 2050.

W kontekście tego problemu Buczyńska postuluje deinstytucjonalizację pomocy i skoncentrowanie się na opiece w miejscu zamieszkania chorych, takiej jak mieszkalnictwo wspomagane. Podkreśla także potrzebę rozwijania telemedycyny w opiece domowej dla seniorów oraz tworzenia dziennych szpitali geriatrycznych, jako alternatywy dla zakładów opiekuńczo-leczniczych i oddziałów rehabilitacji.

Jak wygląda sytuacja z punktu widzenia pracowników hospicjów - przybliżyła na spotkaniu Katarzyna Kałduńska, prezeska Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Podzieliła się swoim doświadczeniem w założeniu i prowadzeniu hospicjum.

Katarzyna Kałduńska nie jest członkinią żadnej partii. Otwarcie mówi, że jako prezeska hospicjum nie może mieć własnych poglądów. Wyraziła jednak swoje poparcie dla Polski 2050 w postulacie zniesienia limitów przyjęć w hospicjach. W swojej wypowiedzi podkreślała, że zanim dostała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, musiała ponad rok pracować za darmo i zbierać środki, aby opłacić funkcjonowanie hospicjum, lekarzy czy psychologów - i to w czasie, w którym dokonywały się zakupy na ogromną kwotę respiratorów od handlarza bronią lub potem ławeczek patriotycznych.

- Wiele osób nie otrzymuje potrzebnej opieki paliatywnej na czas ze względu na ograniczenia finansowe NFZ – podkreśliła Katarzyna Kałduńska.  

PRZECZYTAJ Czy można oswoić śmierć? „Każdy zasługuje na godne umieranie”

Zdaniem Jakuba Trzeciaka, niskie finansowanie hospicjów dla dorosłych jest problemem systemowym, który należy rozwiązać. Opowiedział o zbiórce podpisów pod petycją o nielimitowane świadczenia paliatywno-hospicyjne, która odbywała się m. in. w Gdańsku, Malborku, Tczewie, Kwidzynie, Sztumie i Pruszczu Gdańskim. Pod petycją jest już ponad 1500 podpisów mieszkańców Pomorza, jak podkreślał = ponad podziałami politycznymi.

Trzeciak odniósł się też do raportu Najwyższej Izby Kontroli z lat 2015 - 2018, z którego można dowiedzieć się, że w oczekiwaniu na przyjęcie do hospicjum zmarło ponad 760 osób. Trzeciak zadeklarował, że jako koło gdańskie partii Polska 2050 Szymona Hołowni w ciągu kilku dni przekażą petycję Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu w nadziei na szybką reakcję, pozytywne jej rozpatrzenie i rozpoczęcie zmian. Podkreślił, że Trzecia Droga będzie walczyć o równy dostęp do opieki medycznej, w tym hospicyjnej dla wszystkich Polek i Polaków w potrzebie.

Łukasz Kopeć, przewodniczący partii Polska 2050 w województwie pomorskim, podkreślił znaczenie polityki społecznej, która rozpoznaje potrzeby ludzi i nie pozostawia ich samym sobie. Kopeć zapowiedział wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej, mającej na celu zapewnienie stałego wsparcia wykwalifikowanych asystentów dla osób z niepełnosprawnościami. Jego celem jest stworzenie mądrego państwa, które pomaga potrzebującym oraz wspiera rozwój tych, którzy mogą pracować, uczyć się i realizować swoje pasje.

PRZECZYTAJ TEŻ Gdańskie hospicjum potrzebuje 150 tys. złotych na agregat prądotwórczy

Przypomnijmy treść petycji:

"Świadczenia opieki paliatywnej powinny być objęte nielimitowanym finansowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecne przepisy, które obligują organizacje hospicyjne do zawierania limitów na pacjentów w kontraktach z NFZ dają możliwość przekroczenia tego limitu jedynie w odniesieniu do świadczeń ratujących życie. Tymczasem świadczenia opieki paliatywnej, to świadczenia szczególne, gdyż nie są ukierunkowane na ratowanie życia, lecz na zapewnienie godnych warunków umierania. Obecne ograniczenie powoduje powstawanie kolejek do hospicjów i sprawia, że część pacjentów nie doczekuje takiej pomocy."

Jeszcze przez kilka dni można podpisać się pod petycją online: https://www.petycjeonline.com/wnosz_petycj_o_nielimitowane_finansowanie_wiadcze_opieki_paliatywno-hospicyjnej_zapewniajcej_godne_warunki_ycia_osobom_miertelnie_chorym


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama