Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nie żyje prof. Joanna Muszkowska-Penson, lekarka, więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Profesor Joanna Muszkowska-Penson, lekarka, działaczka Solidarności, żołnierz Związku Walki Zbrojnej i więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück zmarła w piątek, 30 czerwca wieczorem. W październiku skończyłaby 102 lata.
prof. Joanna Muszkowska-Penson
Prof. Joanna Muszkowska-Penson

Autor: Grzegorz Mehring | Urząd Miejski w Gdańsku

Nie żyje prof. Joanna Muszkowska-Penson, lekarka, więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück

W latach 1940-1941 Joanna Muszkowska-Penson była żołnierzem Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Warszawie. Pracowała jako łączniczka w Komendzie Głównej ZWZ. W marcu 1941 r. wpadła w ręce Niemców. Została aresztowana i uwięziona na Pawiaku. Następnie do kwietnia 1945 r., prawie do końca wojny, przebywała w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Ciężko chorowała na tyfus i żółtaczkę, uniknęła śmierci ukryta przez koleżankę-lekarkę. W trakcie ewakuacji obozu, wraz z dwudziestoma współwięźniarkami uciekła z tzw. marszu śmierci.

Po powrocie do Polski przebywała początkowo w Stargardzie Szczecińskim. Kiedy odnalazła rodziców, zamieszkała z nimi w Łodzi. Podjęła studia w Akademii Medycznej, które ukończyła w roku 1950. W 1980 r. rozpoczęła pracę jako ordynator Oddziału Wewnętrznego Szpitala Wojewódzkiego. Została członkiem NSZZ „Solidarność”. Od sierpnia 1980 r. do 1990 r. była osobistym lekarzem przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsy. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywała w swoim mieszkaniu działaczy Ruchu Młodej Polski. Pracowała też społecznie w punkcie charytatywnym przy kościele św. Brygidy, rozdzielając lekarstwa i sprzęt medyczny, które docierały jako pomoc z Zachodu. Organizowała też w tym czasie opiekę lekarską w Hospicjum Pallottinum (prowadzonym przez ks. Eugeniusza Dutkiewicza) dla ukrywających się działaczy podziemia, a także sprawowała opiekę nad pacjentami w domach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie żyje Michał Pruski, współautor scenariuszy, m.in. do filmów: „Czarny czwartek”, „Układ zamknięty”

W 1984 r. została aresztowana przez komunistów za kolportowanie podziemnych wydawnictw. Petycję o jej uwolnienie podpisało kilka tysięcy osób. Joannę Muszkowską-Penson zwolniono po kilku dniach. W maju i sierpniu 1988 r. była lekarzem na strajkach w Stoczni Gdańskiej i w Porcie Gdańskim. Była też tłumaczem Lecha Wałęsy podczas spotkań z premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i prezydentem Francji François Mitterandem, którzy odwiedzili Gdańsk.

W 2014 r. Gdańsk wyróżnił prof. Joannę Muszkowską-Penson Medalem Księcia Mściwoja II. Natomiast w 2018 r. podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Gdańska profesor otrzymała od Rady Miasta Gdańska tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zmarł Franciszek Jamroż, prezydent Gdańska w latach 1991-1994

Zaraz po śmierci prof. Joanny Muszkowskiej-Penson, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała na Facebooku:

„Dziś umarła Honorowa Obywatelka Miasto Gdańsk, profesor Joanna Muszkowska-Penson. Wielka przyjaciółka ludzi, orędowniczka pokojowej rewolucji, lekarka i więźniarka Ravensbrück. Dziękuję za przyjaźń, którą obdarzyła mnie pani profesor, mimo różnicy wieku. Dziękuję za serce, za każde słowo, za wszystkie opowieści [*]”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama