Spotkanie autorskie z poetą, księdzem Bartłomiejem Kuźnikiem zainaugurowało 2. edycję Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie. Spotkania autorskie z poetami, to już tradycja pelplińskiego festiwalu.
Przybliżmy nieco sylwetkę kapłana – poety. W swej pracy naukowej ks. Kuźnik zajmuje się homiletyką, eklezjologią i jej reperkusjami w kaznodziejstwie, retoryką, językiem religijnym i jego osadzeniem w języku ogólnym oraz zagadnieniami z zakresu dykcji, mowy ciała, mediów i poprawnej polszczyzny. Jest członkiem Stowarzyszenia Homiletów Polskich.
Ks. Kuźnik jest również felietonistą Polskiego Radia Katowice, w którym prowadzi audycje: U progu dnia i Ślady. Współpracuje z ogólnopolskim portalem „Opoka”. Jego komentarze emitowało również Polskie Radio Dzieciom – audycja Niebieska szkatułka (2020).
W 2019 roku ks. Bartłomiej opublikował swoją pierwszą książkę poetycką pt. Więzi krwiste, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba (UKSW, 14 grudnia 2019). Drugi tom poezji pt. Wiklina opublikował w 2022 roku. Książka ta była nominowana do literackiej nagrody „Feniks”. Jego wiersze publikuje Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Śląsk”: 6 (2019), 10 (2019), 12 (2020), 6 (2022) oraz „List do Pani”.
Wróćmy jednak do części konkursowej Festiwalu. Do rywalizacji przystąpiło około 100 uczestników z Kaszub, Kociewia, Żuław i Mierzei, a nawet z Mazowsza, we wszystkich kategoriach.
- W naszym festiwalu byli także reprezentanci Mazowsza – mówi Bogdan Wiśniewski, pomysłodawca i zarazem dobry duch tego przedsięwzięcia. - Halszka Rembowska jest uczennicą Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim. Rywalizowała w kategorii poezja śpiewana i została dostrzeżona przez jury.
Utwory, jakie wybierali uczestnicy rywalizacji na słowa raczej nie były zaskoczeniem dla konkursowego jury, które pracowało w składzie: Maria Wilczek, prezes Fundacji im. ks. Pasierba, dwoje aktorów: Elżbieta Goetel oraz Jerzy Kiszkis, ks. Franciszek Kamecki oraz najmłodszy stażem w tym w niezawisłym gremium ks. Mirosław Kreczmański, proboszcz parafii Na Tamce w Warszawie.
- Jurorzy oceniali nie tylko samo wykonanie, ale i trafność wyboru, bo często młodzi ludzie wybierają teksty, którym nie podołają, ale takich sytuacji w tym roku nie było – wyjaśnia Bogdan Wiśniewski. - Także poziom wystąpień był dobry, a wśród uczestników ze szkół ponadpodstawowych nawet bardzo dobry.
Po raz drugi do rywalizacji przystąpili także dorośli miłośnicy twórczości ks. Pasierba. Nie było ich dużo, ale poziom jaki reprezentowali robił wrażenie.
- Gniewianka Grażyna Danowska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz kleryk z seminarium Szymon Gawiński za swoje recytacje zostali uhonorowani specjalnymi nagrodami – mówi pomysłodawca Festiwalu. - To były naprawdę dobre występy.
Chociaż Bogdan Wiśniewski z racji roli gospodarza wydarzenia, nie wszystkich występów mógł wysłuchać, to i tak jego uwagę zwróciło kilkoro uczestników.
- W kategorii szkół ponadpodstawowych, laureat pierwszego miejsca (Franciszek Jędrzejewski II LO Starogard Gd. - dop. red.) zrobił na mnie wrażenie – zauważa Bogdan Wiśniewski. - Powiedział ten tekst bardzo naturalnie, swobodnie, bez wysiłku. Jury także oceniło go wysoko.
Co prawda jury nikt z recytatorów/recytatorek nie “rzucił na kolana”, ale oceniła komisja konkursowa, poziom był wyrównany, przy czym znacznie wyższy był wśród licealistów.
Uwagę Bogdana Wiśniewskiego, z zawodu polonisty, zwrócił jeden z uczestników, który miał wprost idealną dykcję – Krzysztof Renka z Collegium Marianum w Pelplinie. Była jeszcze jedna osoba, która urzekła pomysłodawcę pasierbowego festiwalu. To laureatka pierwszego miejsca w kategorii juwenilia - zaledwie 12-letnia Zuzanna Żołynia, uczennica PSP nr 4 Starogard Gd.
- To naprawdę dziewczyna z potencjałem – uważa Bogdan Wiśniewski. - Nawet jeśli nie na poetkę, to na pewno wszędzie tam, gdzie będzie posługiwała się słowem. Określiłbym ją jako taki nieoszlifowany diamencik, który wie jak posługiwać się słowem.
W najbardziej widowiskowej kategorii – poezji śpiewanej było dziewięcioro wykonawców – wszyscy dobrze przygotowani.
- Akurat w tej kategorii udało mi się wysłuchać wszystkich występujących – mówi Bogdan Wiśniewski. - Wygrała uczennica Collegium Marianum Małgorzata Puchowska. Zresztą, i ona i jej siostra Julia są dość znane zwłaszcza w środowisku starogardzkim, gdzie uczestniczyły już kilka razy w przeglądach i zdobywały laury. Małgosia ma dobrze postawiony głos, z właściwą interpretacją tekstu. Warto jednak także odnotować występ również jednej z najmłodszych uczestniczek Halszki Rembowskiej z Mińska Mazowieckiego. Nastolatka nie tylko śpiewała, ale i grała na wiolonczeli. Akompaniował jej na gitarze Jakub Maguza, nauczyciel i kompozytor muzyki do wiersza ks. J. Pasierba.
Rafał Deska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, jeden z współorganizatorów festiwalu, jest zadowolony z dopiero co zakończonego wydarzenia.
- Bardzo cieszymy się, że po okresie pandemicznym Festiwal wyraźnie odbił – mówi Rafał Deska. - Liczba uczestników cały czas rośnie - jest fajne odbicie. Mało tego, jest także powrót uczestników z Mazowsza – reprezentanci z Mińska Mazowieckiego. Dawniej przyjeżdżali do nas także reprezentanci z Żabna koło Tarnowa. Dla nich to i spory koszt i cała wyprawa praktycznie przez całą Polskę. Wszystko się nam pięknie dało i chociaż dopiero zamknęliśmy tegoroczny Festiwal, to już zapraszamy za rok na kolejne wydarzenie.
Organizatorami festiwalu byli: Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba w Zespole Szkół Ponadpodstawowych, Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie.
RECYTACJE SZKOŁY PODSTAWOWE
NAGRODA POMORSKIEJ KURATOR OŚWIATY
- Agata Leszczyńska Starogardzkie Centrum Kultury
NAGRODA STAROSTY TCZEWSKIEGO
- Julian Konkolewski Starogardzkie Centrum Kultury
NAGRODA BURMISTRZA PELPLINA
- Zuzanna Gregorkiewicz SP nr 1 Pelplin
Wyróżnienie
- Ksawery Żuraw Zespół Kształcenia i Wychowania Rudno
RECYTACJE – SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Franciszek Jędrzejewski II LO Starogard Gd.
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Kornelia Malinowska ZSE Tczew
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Weronika Deska I LO Starogard Gd.
- Krzysztof Renka Collegium Marianum Pelplin
Wyróżnienia: Agata Piontek II LO Starogard Gf., Zuzanna Socha ZSE Tczew, Zuzanna Szewczyk Collegium Marianum.
NAGRODA DYREKTORA RADIA GŁOS – za najlepszą dykcję
- Krzysztof Renka Collegium Marianum Pelplin
NAGRODA FUNDACJI IM. KS. JANUSZA ST. PASIERBA
- Weronika Deska I LO Starogard Gd.
RECYTACJE – DOROŚLI
NAGRODA SPECJALNA KOMITETU ORGANIZACYJNEGO
- Grażyna Danowska
NAGRODA PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ W PELPLINIE
- Szymon Gawiński
NAGRODA FUNDACJI IM. KS. JANUSZA ST. PASIERBA
- Szymon Gawiński
POEZJA ŚPIEWANA
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Małgorzata Puchowska Collegium Marianum Pelplin
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Aleksandra Kłos – II LO Malbork
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Kacper Siudy Collegium Marianum Pelplin
Wyróżnienie
- Halszka Rembowska Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa Mińsk Mazowiecki
NAGRODA FUNDACJI KS. JANUSZA ST. PASIERBA
- Julia Puchowska Collegium Marianum Pelplin
NAGRODA REKTORA WSD W PELPLINIE za najlepsze opracowanie muzyczne wiersza ks. J. St. Pasierba
- Jakub Maguza Salezjańska Szkoła Podstawowa Mińsk Mazowiecki
ESEJE I INTERPRTEACJE
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Łukasz Rejniak WSD Pelplin
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Stanisław Wojciechowski I LO Wejherowo
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Marianna Pauch SP nr 2 Pelplin
- Piotr Bugajski SP 2 Pelplin
JUWENILIA
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Zuzanna Żołynia PSP nr 4 Starogard Gd.
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Hanna Delewska SP Kulice
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
- Adrian Jancen WSD Pelplin
Wyróżnienia: Grzegorz Legawski I LO Starogard Gd., Dawid Łukowicz WSD Pelplin, Julia Murawska ZSE Starogard Gd., Hanna Spychalska ZSE Starogard Gd., Wiktoria Zarzecka I LO Starogard Gd., Nikodem Grdeń SP nr 2 Pelplin.
Napisz komentarz
Komentarze