Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Startuje kino na Szekspirowskim! Wkrótce kolejne seanse pod chmurką

Kino pod gołym niebem to już nasza letnia tradycja. Podobnie będzie i tym razem. Filmy z najwyższej półki będzie można oglądać w Trójmieście nie tylko na dachu teatru, ale też na plaży, na molo, a także pod własnym domem. Byle tylko pogoda dopisała.

Autor: materiał prasowy

Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego

Drugiego takiego kina, jak to na dachu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, nie ma w całej Polsce. To unikatowe miejsce, w którym sam widok wart jest już obejrzenia. Kino na dachu rozpoczyna swój cykl już 3 czerwca i to wyjątkowym filmem „W trójkącie”, który zachwycił i złapał za gardło światową widownię.

Kino na dachu wystartuje po raz 8. Jak informuje dyrektor programowa Anna Kądziela-Grubman, od czerwca do września Teatr Szekspirowski zaprasza na 28 pokazów filmowych. Pod nami wygodny leżak, przed nami wielki ekran, dookoła mnóstwo świeżego powietrza i cudowny widok na dachy gdańskich kamienic w świetle zachodzącego słońca. A do tego lista filmów nagrodzonych na światowych festiwalach takich jak: Berlinale, Cannes, Sundance czy Wenecja.

Wakacyjny cykl zainauguruje pokaz filmu "W trójkącie", czyli nagrodzonej Złotą Palmą szalonej tragikomedii, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ale w tegorocznym repertuarze znalazło się jeszcze m.in: skąpane w bieli i czerni, stylowe love-story "Paryż, 13 dzielnica", jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej wstrząsających portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie - "Aftersun", przejmujący "Wieloryb" z Brendanem Fraserem w życiowej roli, objawienie festiwalu w Wenecji, zaskakujące połączenie thrillera i romansu - "Sundown", utopijne "Yang", słodko-gorzki "Bezmiar" ze świetną rolą Penelope Cruz, wielokrotnie nagradzana opowieść o osiołku - "IO", oryginalne i pełne czaru "Trzy tysiące lat tęsknoty" z Tildą Swinton, tajemnicze, stylizowane na cronenbergowskich body horrorach "Men" oraz fantazja na temat losu cesarzowej Sisi - "W gorsecie".

Kadr z filmu "W trójkącie"

Kino Letnie na sopockim molo

Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane ma już swoją markę. To najdłuższy w Polsce wakacyjny festiwal filmowy. Startuje 1 lipca, a kończy się 31 sierpnia. Na sopockim molo przez całe wakacje, każdego dnia, będzie można rozkoszować się filmami w niepowtarzalnych warunkach przyrody. To także festiwal z własną nagrodą. Jest nią Diamentowy Klaps Festiwalu dla najlepszej aktorki albo aktora polskiego kina, który wręczany jest co roku na początku tej filmowej imprezy pod gołym niebem.

Codziennie będą wyświetlane filmy, dobrane pod kątem tematycznym. Jednym z cykli filmowych  jest „Świat cię potrzebuje”, który opowiada o różnorodności, ekologii, w którym poruszane są aktualnie nurtujące nas problemy. Ale jest też oczywiście wielkie kino hollywoodzkie i światowe, nagradzane, podziwiane.

Kino Letnie w Orłowie

Również to kino ma już swoją tradycję. To będzie 13 edycja. Ruszy ona w ostatni poniedziałek 26  czerwca.

Filmy będzie można oglądać na scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni Orłowie (wejście na plażę nr 17). Seanse zaplanowano  na poniedziałki i w wybrane wtorki. Będzie ich dziesięć. To kino także nie ma sobie równych. Bo jest nie tylko z widokiem na ekran, ale przede wszystkim na morze.

Letnie kino w Orłowie otworzy film „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” w reżyserii Toma Gormicana. A podczas drugiego seansu zobaczymy wspomniany już ubiegłoroczny hit „W trójkącie”.

„Kino dzielnicowe #w Gdyni"

Przez całe wakacje można też oglądać dobre kino w gdyńskich dzielnicach.

 Po raz czwarty „Kino dzielnicowe # w Gdyni" zawita do większości gdyńskich dzielnic. Ideą imprezy jest dotarcie z seansami jak najbliżej do mieszkańców Gdyni, ale – jak pokazują ubiegłe lata – pokazy przyciągają również turystów i mieszkańców innych części Trójmiasta.

W tym roku pokazy będą się zatem odbywać w dzielnicach: Chwarzno-Wiczlino, Chylonia, Cisowa, Dąbrowa, Karwiny, Obłuże, Pogórze, Pustki Cisowskie-Demptowo, Redłowo, Śródmieście, Wielki Kack. Poza tym rady dzielnic Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa, Karwiny, Obłuże, Pustki Cisowskie-Demptowo i Wielki Kack zdecydowały się na finansowanie całości lub części pokazów z budżetów dzielnic.

Przez całe wakacje, jak mówi organizator Tomasz Pietrzak, będziemy spotykać się w 11 lokalizacjach, a łącznie obejrzymy aż 47 filmów! Prawie we wszystkie piątki i soboty wakacji pokazy będą odbywać się równolegle w dwóch lokalizacjach.

Repertuar, jak co roku, ma być przeglądem najlepszych produkcji, które pojawiły się od ostatniej imprezy i będą to propozycje zarówno z zakresu kina artystycznego, komercyjnego, jak i tego adresowanego do dzieci. Zobaczymy więc m.in.: kinowe przeboje np. „John Wick 4" i „Wystrzałowe wesele", filmy, o których głośno było na festiwalach np.: „Fabelmanowie", „Wieloryb", „W trójkącie", najlepsze polskie kino: „Chrzciny" i „Orzeł. Ostatni patrol", a także filmy dla dzieci takie jak: „Szczęście Mikołajka". Jest więc w czym wybierać.

Projekcje rozpoczną się 23 czerwca i potrwają do 9 września. Odbywać się będą w każdy piątek i sobotę na wielkoformatowych dmuchanych ekranach o szerokości 8 metrów. Podczas seansów do dyspozycji widzów będą wygodne, rozkładane krzesła.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze