Marsz „przeciwko truciu Mieszkanek i Mieszkańców pyłem węglowym” – ruszy w 26 maja, o godz. 18.30 spod budynku przy ul. Marynarki Polskiej 55G w kierunku Nowego Portu. Organizator liczy na udział wszystkich osób, które w ostatnich miesiącach odczuwały skutki składowania w porcie niespotykanych dotąd ilości węgla, a co za tym idzie, uciążliwego i szkodliwego pylenia. Wydarzenie ma przypominać, że problem nie został rozwiązany oraz zmobilizować decydentów, do dalszych działań zapobiegawczych.
– Władze portu, tak jak mydliły oczy pani prezydent i wiceprezydentów Gdańska, opowiadaniem, że czują się zobligowani do prowadzenia konkretnych działań, tak dzisiaj mydlą oczy mieszkańcom, że wkrótce wydarzy się coś przełomowego. Fakty są zupełnie inne. Przeładunki są rekordowe, co przypomina czasy PRL, gdy różne zakłady chwaliły się liczbami, z których nie było żadnych korzyści dla mieszkańców – mówił podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska radny Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, organizator marszu. – Dzisiaj mieszkańcy mówią: dość trucia nas pyłem węglowym. Dzisiaj trzeba wyjść na ulice i pokazać władzom portu, że ten syf – bo tak mieszkańcy nazywają to, co jest do nas sprowadzane – dociera nie tylko na ulice Nowego Portu, ale również innych dzielnic. Zapraszam wszystkich na wielki, pokojowy protest, który ruszy z ul. Marynarki Polskiej. Nie spoczniemy, dopóki powietrze w Gdańsku nie stanie się wolne od pyłu węglowego.
Przed tygodniem, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk poinformował o zakupie nowych urządzeń przeładunkowych, które mają być znacznie wydajniejsze od tych pracujących obecnie. Pierwszy z żurawi samojezdnych Liebherr LHM 550 dotrze na Nabrzeże Dworzec Drzewny w połowie czerwca 2023 r., natomiast drugi pod koniec roku. Z kolei w grudniu na Nabrzeże Szczecińskie zostaną dostarczone dwa nowe żurawie samojezdne Liebherr LHM 280. Są one dostosowane do przeładunku ładunków masowych, jak węgiel i zboże oraz do przeładunku blach w kręgach.
Ponadto PG Eksploatacja zakupiła myjnię kół i podwozi samochodowych pracującą w obiegu zamkniętym, a także ok. 70 kurtyn wodnych, oraz armatki produkujące mgłę wodną. Jak przekonują władze portu, spółka wykonuje zalecenia polewania wodą placów składowych w rejonie Basenu Górniczego.
– Port Gdańsk i wszyscy operatorzy tu działający sprzątają ciągi komunikacyjne, jak drogi, chodniki, parkingi, ścieżki cumownicze, zlokalizowane na nieruchomościach gruntowych pozostających we władaniu ZMPG. Ponadto zgodnie z ustaleniami z gestorem dróg publicznych, port sprząta drogi należące do miasta. Obecna akcja będzie prowadzona do 15 lipca, a jeżeli nadal zaistnieje taka potrzeba, będzie kontynuowana – poinformowało 19 maja biuro prasowe Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.
Napisz komentarz
Komentarze