Tłumy na Gdańskich Targach Szkół Ponadpodstawowych
Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych, które odbyły się w sobotę, 1 kwietnia były adresowane do uczennic i uczniów klas ósmych oraz ich rodziców lub opiekunów. Młodzież mogła się na nich zapoznać z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych oraz otrzymać wsparcie przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. W hali AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich zaprezentowało się 15 szkół zawodowych: techników i branżowych szkół I stopnia, i 19 szkół ogólnokształcących.
– Gdańskie szkoły ponadpodstawowe to potęga – powiedziała do młodzieży zgromadzonej na targach Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Dzisiaj macie okazję porozmawiać i poczuć klimat gdańskich szkół ponadpodstawowych. Jesteśmy dzisiaj po, żeby wesprzeć ósmoklasistki i ósmoklasistów w wybraniu właściwej dla siebie ścieżki. Ale pamiętajcie: ani dziś, ani jutro, ani za rok nic się kończy. Nie wszystko zależy od tego, co dziś wybierzecie. Wasze wybory mogą i będą ulegały zmianom. A my zawsze będziemy wam pomagać w tym, żebyście czuli się właściwie na swojej ścieżce życiowej.
– Mamy doskonałą frekwencję, mimo złej pogody – mówiła Bogumiła Bieniasz, p.o. zastępczyni dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Cieszymy się bardzo, że uczniowie i ich rodzice starają się zapoznać z ofertą szkół. Mamy w związku tym nadzieję, że to będą świadome wybory dalszej drogi edukacyjnej. I temu miał służyć cały Gdański Tydzień Zawodowca. A w tym roku będzie trudna rekrutacja, bo mamy znów półtora rocznika uczniów.
W hali AmberExpo znalazło się, m.in., stoisko poświęcone zasadom tegorocznej rekrutacji, przygotowane przez przedstawicieli Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. Na targach można było również porozmawiać z doradcami zawodowymi i mentorami.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko dotyczące organizacji Igrzysk Europejskich w zawodach – EuroSkills Gdańsk 2023. Można było też zajrzeć do wnętrza Mobilnego Centrum Edukacyjnego, nowoczesnej przestrzeni dla osób, które interesują się edukacyjnymi programami europejskimi i najnowszymi technologiami.
Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej 2023. Kto otrzymał nagrodę?
Podczas targów odbyła się również gala konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej 2023.
- Nagrodę Grand Prix otrzymała firma Fakro, nominowana przez Renatę Wypasek, dyrektora Państwowych Szkół Budownictwa (PSB) przy Alei Grunwaldzkiej 238.
Nagrody w tym konkursie otrzymały także następujące firmy: PKP Energetyka, Komplet Polska, Sofitel Grand Sopot, Zakład Blacharsko-Dekarski i Izolacji Termicznej Zbigniew Rudziński, Hotel Beethoven, Crist, Pepco Poland, JBS Beauty, Moderna Holding, Umam – Cukiernia Gdańska, Unitest Marine Simulators Ltd., Grupa Zdunek, Firma Handlowa Karmazyn Bożena Dudzik, Stocznia Wisła, DGT.
Podczas Gdańskich Targów Szkół Ponadpodstawowych przyznano też wyróżnienia w projekcie „Gdańsk Miastem Zawodowców – podniesienie jakości edukacji zawodowej”. Doceniono 7 pracodawców. To: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „MIXT” Lech Kardasiński, BTT Automatyka, Grupa Ekoinbud, Biall, Cargo Lift Wiesława Gielecka, Dobry Hotel Mieczkowski oraz Politechnika Gdańska.
Gdański Tydzień Zawodowca. Na czym polega?
Targi Szkół Ponadpodstawowych były finałem rozpoczętego 27 marca Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. Jego ideą jest zapoznanie młodzieży i rodziców uczniów szkół podstawowych z ofertą doradztwa zawodowego oraz procesem rekrutacji w szkołach ponadpodstawowych.
Warto przypomnieć, że tegoroczny Gdański Tydzień Zawodowca był współfinansowany ze środków UNICEF. W związku z tym, przygotowane zostały dwie wersje językowe: polska i ukraińska, nowego przewodnika po gdańskich szkołach średnich, ulotek dotyczących rekrutacji oraz plakatów. Podczas Gdańskich Targów Szkół Ponadpodstawowych dostępni byli także wolontariusze, którzy posługiwali się językiem ukraińskim.
Napisz komentarz
Komentarze