Jak starać się o podwyżkę?
Wielu pracowników po określonym czasie zatrudnienia w przedsiębiorstwie liczy na uzyskanie podwyżki. Należy jednak pamiętać, że bez złożenia takiej prośby samemu, istnieją niewielkie szanse, że pracodawca w natłoku własnych obowiązków dostrzeże akurat nasze zaangażowanie. Warto więc go na to nakierować. Najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie się do takiej rozmowy. W końcu zależy nam, aby wypaść profesjonalnie i pewnie swojego zdania. W ten sposób pracodawca szybciej zrozumie nasz punkt widzenia, zapoznając się bliżej z osiągnięciami, które przyniosły zysk jego firmie. Im bardziej konkretne przykłady i większy sukces, tym dla nas lepiej.
Poza przedstawieniem swojego wkładu w rozwój przedsiębiorstwa musimy przygotować również inne argumenty za tym, dlaczego powinniśmy dostać podwyżkę. Jednym z nich może być porównanie naszego obecnego wynagrodzenia z zarobkami osób w innej firmie. Warto przywołać średnie stawki dla zawodu i konkretnego stanowiska, dopasowane ze względu na doświadczenie i kwalifikacje. Aby posłużyć się rzeczywistymi liczbami, możemy sprawdzić dane w internetowych porównywarkach, ogłoszeniach z pracą lub na forach branżowych, a także porozmawiać ze znajomymi pracownikami z innych firm.
Awans a wyższe wynagrodzenie
Zdobywane doświadczenie przez lata na jednym stanowisku w firmie jest świetną podstawą do tego, aby uzyskać awans, z czym wiąże się wyższe wynagrodzenie. Jednak dla pracodawcy może liczyć się nie tylko staż pracy, ale również wkładany w wykonywanie obowiązków wysiłek i zaangażowanie. Ważne są też osiągnięcia, które przynoszą korzyści całej firmie. Jeśli zazwyczaj kończysz swoje zadania znacznie ponad normę, rozwijasz się i aktywnie bierzesz udział w szkoleniach, a Twoje kwalifikacje przewyższają obecną posadę, warto porozmawiać z szefem o awansie. Warto przygotować się do tego w podobny sposób co do starań o podwyżkę.
Dlaczego warto zmienić pracę?
Gdy żaden z wcześniej omówionych sposobów na uzyskanie wyższego wynagrodzenia nie pomoże, warto zastanowić się nad zmianą pracy. Oczywiście nie należy rezygnować z dotychczasowej posady po jednej rozmowie z pracodawcą, która okaże się dla nas mało satysfakcjonująca. Być może trafiliśmy na zły moment, dlatego warto spróbować ponownie poprosić o awans czy podwyżkę. Natomiast, gdy szef odmawia nam przez długi czas i nie argumentuje odpowiednio swojej decyzji, a nam zależy na wyższej pensji, dobrym rozwiązaniem jest zmiana pracy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowe miejsce zatrudnienia otworzy przed nami wiele możliwości, z którymi wcześniej nie mieliśmy okazji się spotkać na ścieżce swojej kariery. To szansa nie tylko na zdobycie lepszych zarobków w 2023 roku, ale i świetna okazja dla rozwoju zawodowego.
Dodatkowo w niektórych zawodach ostateczne wynagrodzenie miesięczne zależy w dużej mierze od nas samych. Wówczas będziemy polegać wyłącznie na swoich umiejętnościach i zaangażowaniu, gdy zechcemy lepszych zarobków. Dobrym przykładem jest przedstawiciel handlowy. Główne obowiązki na takim stanowisku obejmują pozyskiwanie klientów, kompleksowe doradztwo czy przygotowanie ofert produktów i usług. Jednak to właśnie m.in. od wyników sprzedaży i prowizji będzie zależeć nasze wynagrodzenie – sprawdź oferty dla przedstawiciela handlowego w Gdańsku. Warto zaznaczyć, że nawet bez posiadania doświadczenia czy w sytuacji przebranżowienia można liczyć na zatrudnienie, ponieważ wiele firm prowadzi programy szkoleniowe dla swoich pracowników. Poza tym na stanowisku przedstawiciela handlowego liczy się szeroka wiedza na temat branży, w której działa przedsiębiorstwo. W Gdańsku można pracować m.in. w sektorze farmaceutycznym czy odnawialnych źródeł energii.
Napisz komentarz
Komentarze