Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bakterie coli w wodzie w Gdyni! Ważny komunikat dla mieszkańców

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni wydał w piątek, 8 listopada po godzinie 17 komunikat przestrzegający przed spożyciem wody bez przegotowania w centrum miasta. W sieci wodociągowej wykryto obecność bakterii grupy coli.
kran, zlew
W sieci wodociągowej w Gdyni wykryto obecność bakterii grupy coli

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Aktualizacja, godz. 21.05

Przed godziną 21 ukazał się kolejny komunikat PEWIK Gdynia dotyczący pogorszenia jakości wody w centrum miasta. Czytamy w nim m.in.:

„Stwierdzone przez służby Spółki i PPIS w Gdyni w niektórych punktach monitoringowych w strefie zasilania Gdynia Śródmieście pogorszenie jakości wody ma związek z poważną awarią magistrali wodociągowej.

Zdarzenie wystąpiło w dniu 31.10.2024 na głównej magistrali wodociągowej DN600 zasilającej Śródmieście Gdyni.

Po zakończonych pracach naprawczych, płukaniu i dezynfekcji magistrali pobrane zostały próbki wody do badania mikrobiologicznego.

Wyniki analiz wykonane w certyfikowanym laboratorium mikrobiologicznym wykazały, że w żadnej z pobranych próbek nie stwierdzono obecności bakterii chorobotwórczych (Escherichia coli, enterokoki).

Natomiast w niektórych punktach kontrolnych stwierdzono niewielkie przekroczenie bakterii wskaźnikowych grupy coli. Obecne przepisy określające parametry jakościowe wody przeznaczonej do spożycia nakładają na organy Inspekcji Sanitarnej bezwzględny obowiązek wprowadzenia warunkowej przydatności wody do spożycia, nawet w przepadku, gdy przekroczenie wynosi 1 jtk/100 ml.

Służby PEWIK GDYNIA, niezwłocznie po potwierdzeniu pogorszenia parametrów jakościowych wody, przystąpiły do realizacji działań naprawczych. Rozpoczęto płukanie końcowych odcinków sieci wodociągowej w strefie Śródmieścia Gdyni oraz wprowadzono prewencyjną dezynfekcję wody na kierunku zasilania strefy, z zapewnieniem kontroli stężenia chloru wolnego w wodzie. W dalszej kolejności zaplanowane są dodatkowe działania związane z czyszczeniem i dezynfekcją wytypowanych elementów systemu wodociągowego – sieciowych zbiorników wody.

W chwili obecnej sytuacja jest pod kontrolą służb eksploatacyjnych PEWIK GDYNIA. Działania naprawcze prowadzone będą do uzyskania pozytywnych wyników jakości mikrobiologicznej wody we wszystkich wytypowanych punktach monitoringowych. Zdając sobie sprawę, że wprowadzone w związku z pogorszeniem jakości wody ograniczenia są uciążliwe dla naszych Klientów, służby Spółki realizują swoje zadania, mając na względzie jak najszybszą naprawę zaistniałej sytuacji”.

Wcześniej pisaliśmy

W Gdyni-Śródmieściu w piątek, 8 listopada doszło do pogorszenia jakości wody. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował, że, w związku ze stwierdzeniem obecności bakterii grupy coli w próbkach wody pobranych w punktach zgodności na sieci wodociągowej, woda pochodząca z wodociągu w tym rejonie nadaje się do spożycia wyłącznie po przegotowaniu.

bakterie coli, Gdynia-Śródmieście
Gdynia-Śródmieście, na tym obszarze woda nieprzegotowana może być używana wyłącznie do celów porządkowych lub sanitarnych (źródło: Facebook | PEWIK GDYNIA Sp z o.o.)

Bakterie coli w wodzie w Gdyni!

Woda nieprzegotowana może być używana do celów porządkowych lub sanitarnych (np. spłukiwanie toalety).

Bakterie coli. Jakie są objawy zakażenia?

Bakterie coli w wodzie pitnej stanowią bardzo poważne zagrożenie. Bakteria Escherichia coli powoduje zatrucie pokarmowe, jego objawami są:  

  • gwałtowna biegunka i ból brzucha,
  • pacjenci cierpią na nudności, wymioty,
  • do tego dochodzą ogólne osłabienie, zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama