W najbliższy poniedziałek, 11 listopada będziemy obchodzić 106. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji największe miasta w Polsce przygotowały uroczyste parady i mniej oczywiste sposoby na świętowanie tego dnia. Sopot i Gdynia nie pozostają w tyle, oferując różnorodne atrakcje.
Święto Niepodległości w Gdyni. Co w programie?
Sobota, 9 listopada
Obchody w Gdyni rozpoczną się już w sobotę 9 listopada. Tego dnia o godz. 11:00, 13:00 i 15:00 będzie można wziąć udział w rodzinnych warsztatach „Święto Niepodległości z naukowej perspektywy” w Centrum Nauki Experyment.
Z kolei o godz. 16:30 w Bibliotece Mały Kack odbędzie się głośne czytanie utworu „Faustynka. Opowieść patriotyczna”.
Niedziela, 10 listopada
W niedzielę, 10 listopada natomiast ponownie będzie okazja do wzięcia udziału w warsztatach w Centrum Nauki Experyment. Godziny rozpoczęcia pozostają takie same jak dnia poprzedniego.
Dla spragnionych militarnych wrażeń Muzeum Marynarki Wojennej o godz. 13:00 oferuje darmowe zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem. Obowiązuje kolejność przyjścia. Będzie również możliwość obejrzenia magazynu studyjnego. W samo Święto Niepodległości muzeum będzie zamknięte.
Poniedziałek, 11 listopada
W poniedziałek, 11 listopada obchody rozpocznie Bieg Niepodległości. Startuje o godz. 9:00 spod Polsat Plus Areny i zostanie poprowadzony ulicami Gdyni. W związku z tym, przewidywane są zmiany w organizacji ruchu:
- w godz. od 6:00 do 16:00: wyłączone z ruchu będą ulica Kazimierza Górskiego na odcinku od ul. Sportowej do zjazdu na Drogę Gdyńską oraz odcinek okalający Polsat Plus Arenę Gdynia,
- od godz. 6:00 do 15:00 nastąpi zamknięcie ulic: Sportowej, Olimpijskiej, Wileńskiej,
- od godz. 8:00 do 11:00 zamknięte zostaną ulice: Łużycka, Stryjska (od węzła Macieja Brzeskiego do al. Zwycięstwa), al. Zwycięstwa (od ul. Stryjskiej do al. Piłsudskiego), Świętojańska (od al. Zwycięstwa do Armii Krajowej), al. Piłsudskiego, Zawiszy Czarnego, Danuty Baduszkowej, Armii Krajowej, Władysława IV (od al. Piłsudskiego do al. Zwycięstwa).
O godz. 10:00 w kościele NMP Królowej Polski w Gdyni odbędzie się uroczysta msza święta. O tej samej godzinie rozpoczną się też pokazy specjalne polskich filmów w Gdyńskim Centrum Filmowym. Bilety kosztują 16 zł.
Muzeum Emigracji za to oferuje bezpłatny wstęp w godz. 10:00-18:00. Darmowe wejściówki można odebrać w kasie muzeum. O godz. 11:00, 12:00 i 13:00 można wziąć udział w akcjach „Przemyśl historię niepodległości podczas oprowadzania z przewodnikiem” oraz „Poznaj historię Błękitnej Armii generała Hallera i wkład amerykańskiej Polonii w odzyskanie przez Polskę niepodległości”. Rezerwacji można dokonać poprzez maila: [email protected], lub dzwoniąc na numer: +58 670 41 61.
Darmowe zwiedzanie wystawy stałej będzie też możliwe w godz. 10:00-17:00 w Muzeum Miasta Gdyni. Dodatkowo od godz. 11:00 rusza kolejna edycja eko-akcji „Rosnąca Niepodległość”. Pierwsze 106 chętnych osób otrzyma sadzonkę drzewa, czyli symbolicznego świadka historii.
O godz. 11:30 odbędzie się tradycyjne składanie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, a od godz. 12:00 ulicami Gdyni przejdzie Parada Niepodległości. Trasa będzie przebiegać od ul. Świętojańskiej do skweru Kościuszki. Po planowanym zakończeniu parady o godz. 14:00 zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na placu Grunwaldzkim.
Muzyki tego dnia nie zabraknie. Zaplanowane są dwa koncerty:
- o godz. 16:00 w kościele św. Antoniego Padewskiego wystąpi Chór Symfonia,
- a o godz. 17:00 w Szkole Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni usłyszymy koncert „Muzyczna dla Niepodległej 2024”.
Wtorek, 12 listopada
Na bis obchodów we wtorek, 12 listopada o godz. 16:30 w Bibliotece Obłuże odbędą się warsztaty literacko-plastyczne w niepodległościowych klimatach.
Święto Niepodległości w Sopocie. Co w programie?
W Sopocie także obchody Święta Niepodległości rozpoczną się wcześniej.
Piątek, 8 listopada
W Teatrze Atelier w piątek, 8 listopada będzie można zobaczyć sztukę „Polka Niepodległa – historia w spódnicy” Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis.
Przedstawienie powstało na podstawie książki pt. „Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anny Dziewit-Meller, z wykorzystaniem ilustracji autorstwa Joanny Rusinek. Sztuka stawia sobie za zadanie przybliżenie losów Polek, które zapisały się na kartach historii. Odbędą się dwa spektakle: o godz. 12:00 i 18:00.
Poniedziałek, 11 listopada
Pierwsze atrakcje w poniedziałek, 11 listopada zaplanowane są już o wschodzie słońca, czyli o godz. 7:08. O tej porze przy wejściu na plażę nr 28 odbędą się wspólna kąpiel w morzu i celebracja wolności. Po tym niecodziennym wydarzeniu organizatorzy, czyli Fundacja Źródło Tworzenia, Morze Aniołów, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu i Dworek Cafe Bar, zapraszają na specjalny koncert pod nazwą Statkitura. Wysłuchać go będzie można o godz. 9:00 w Dworku Sierakowskich.
To autorski projekt artystów Tomasza Szwelnika oraz Pera Oscara Dahlberga. Zainspirowali się rysunkami statków żeglujących wzdłuż sopockiego wybrzeża. Stały się dla nich partyturą, która inspiruje eksplorację muzyki na żywo. Na fortepianie zagra Tomasz Szwelnik, rysunki stworzył mieszkający w Sopocie od lat szwedzki artysta Per Oscar Dahlberg. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na koncert obowiązują zapisy. Wystarczy napisać wiadomość na adres: [email protected].
O godz. 9:00 w Sopocie także odbywa się Bieg Niepodległości. Rusza i kończy się na molo, a jego trasa mierzy 5 km. Będzie poprowadzona alejkami parku Północnego, a następnie plażą i przez skwer Kuracyjny. Przed startem uczestnicy otrzymają biało-czerwone koszulki i wspólnie odśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”.
Termin zapisów online mija w czwartek, 7 listopada o godz. 23:59. Zgłoszenia będą możliwe również w dniu biegu w Biurze Zawodów od godz. 7:30 do 8:45.
O godz. 11:00 ulicami Sopotu po raz dziesiąty przejadą zabytkowe samochody i rowerzyści. Uczestnicy będą wyposażeni w biało-czerwone ozdoby i elementy garderoby. Ruszą z placu przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Armii Krajowej 105, następnie przejadą ulicami: Armii Krajowej, Sikorskiego, Podjazd i Bohaterów Monte Cassino, a potem dotrą do muszli koncertowej przy molo.
Tam od godz. 11:30 czeka więcej atrakcji. Najpierw rozdanie nagród za udział w akcji „Wkręć się w Sopot”, potem wspólny hymn o godz. 12:00, a po nim koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Stowarzyszenia Młodzi Artyści z MDK Sopot. Na scenie zaprezentują się Muszelki, Encanto, a także młodzież z pracowni teatralnej oraz pracowni wokalnej i śpiewu Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie. W trakcie koncertu patriotycznego rozdawane będą kotyliony oraz biało-czerwone chorągiewki.
Między godz. 11:30 a 13:30 przy muszli cały czas będzie można oglądać zabytkowe samochody Classic Moto Story Sopot, a strażacy z ochotniczej straży pożarnej będą pokazywać uczestnikom sprzęt, którego używają na co dzień. Podczas pikniku na wszystkich czekać będzie gorąca grochówka.
O godz. 11:30 przy kościele św. Jerzego harcerze poprowadzą chętnych do tańca. To już kolejny Polonez Niepodległościowy organizowany przez sopockie hufce.
Wieczorem, o godz. 18:00, w tym samym kościele odbędzie się uroczysta msza święta, a po niej przemarsz pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu przy ul. Kościuszki. Na godz. 19:00 zaplanowane są apel i złożenie kwiatów pod pomnikiem. W uroczystościach weźmie udział asysta honorowa gdyńskiego garnizonu Marynarki Wojennej.
- W czasie trwania uroczystości pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu, w godz. 19:00-20:00, zamknięta dla ruchu będzie ulica Kościuszki na odcinku od wjazdu do urzędu miasta do ul. Chopina.
Napisz komentarz
Komentarze