Gmina Słupsk stanie się gminą Redzikowo? Mieszkańcy zadecydowali
Wniosek o zmianę nazwy gminy Słupsk na gmina Redzikowo – z siedzibą władz gminy w Słupsku – trafił w czwartek, 30 marca do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, a następnie za jego pośrednictwem do Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Zadecydowali o tym mieszkańcy gminy Słupsk, którzy wyrazili swoje zdanie podczas konsultacji, które odbyły się w gminie Słupsk w dniach od 16 lutego do 15 marca 2023 roku. Udział w nich wzięło 33 proc. mieszkańców (prawe 6000 z blisko 18000 uprawnionych).
- Za zamianą opowiedziało się 77,25 proc. głosujących.
- 18,90 proc. było przeciw.
- 3,85 proc. wstrzymało się od głosu.
W gminie Słupsk znajduje się 41 miejscowości. Dlaczego postanowiono wybrać właśnie Redzikowo? W uzasadnieniu czytamy, że nowa nazwa, nawiązująca do rozpoznawalnej w kraju miejscowości Redzikowo, będzie odpowiednia dla budowania własnej, silnej tożsamości lokalnej oraz zapoczątkuje budowę własnej marki. W Redzikowie jest największe zgrupowanie gminnych instytucji i jednostek organizacyjnych, Redzikowo odzwierciedla też charakterystykę całej gminy, gdyż występują tam tereny rolnicze, ale także znajdują się dobrze prosperująca strefa ekonomiczna i rozrastające się osiedla mieszkaniowe. Na koniec roku 2022 Redzikowo zamieszkiwało 1549 osób.
Oczywiście, w Redzikowie zlokalizowane są też Baza Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych oraz Batalion Ochrony Bazy, które są częścią zintegrowanego amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej i jednym z elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która ma chronić Europę przed pociskami balistycznymi.
– Lokalizacja tak wielu instytucji społecznych, kulturalnych i sportowych, oraz ilość usług, jaka świadczona jest w Redzikowie, sprawiają że miejscowość ta jest powszechnie znana wśród mieszkańców całego regionu. Dodatkowo obecność instytucji ogólnokrajowych i międzynarodowych przyczynia się do tego, że miejscowość jest rozpoznawalna w kraju i za granicą. Mając na uwadze elementy, jakimi należy się kierować przy tworzeniu marki własnej samorządu terytorialnego, powyższe fakty wskazują, iż Redzikowo spełnia wszystkie przesłanki do tego, aby nasza gmina rozpoczęła tworzenie własnej marki, w oparciu o nazwę tej miejscowości, jako „Gmina Redzikowo” – to fragment uzasadnienia przyjętego przez radnych gminy Słupsk.
Nie bez znaczenia jest fakt, że gmina Słupsk nie będzie kojarzyć się z miastem Słupsk.
– Dodatkową korzyścią, jaką przyniesie zmiana nazwy gminy, będzie z pewnością mniejsza ilość niezgodności i pomyłek komunikacyjnych, adresowych czy pocztowych, które obecnie zdarzają się bardzo często w przestrzeni publicznej – uważają radni.
Decyzja zostanie podjęta za kilka miesięcy i jeśli będzie ona po myśli władz, radnych i mieszkańców gminy (większości), to zmiana zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2024 roku.
Napisz komentarz
Komentarze