Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Środowiska lewicowo-liberalne, czyli kto? Debata w ECS

„Środowiska lewicowo-liberalne” to łatka swobodnie przyklejana w debacie publicznej ostatnich lat. Skąd się wzięła etykieta „środowisko lewicowo-liberalne” i kto się za nią kryje? To temat debaty, która odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w czwartek, 30 marca o godz. 18.
Europejskie Centrum Solidarności

Autor: Dawid Linkowski | Archiwum ECS

„Lewicowo-liberalne” – razem czy osobno? Debata w ECS

Środowiska lewicowo-liberalne rozpoczynają kolejny atak na polską szkołę” – o kampanii Wolna Szkoła informuje radio katolickie. „Faszyzacja życia publicznego jest w Polsce faktem. [...] w III RP najbardziej toksyczne i agresywne są środowiska lewicowo-liberalne” – donosi konserwatywny portal internetowy. „Nie ma zgody na dyktaturę lewicowo-liberalną w szkołach” – przekonuje jeden z ministrów.

– W dyskusji międzypokoleniowej porozmawiamy z przedstawicielami lewicy i liberalizmu o tym, skąd się wzięła etykieta „środowisko lewicowo-liberalne” i kto się za nią kryje? Rozpoznamy, czy jest ona opisem realnej formacji myślowej, czy też tylko poręcznym określeniem dla przeciwników i lewicy, i liberalizmu? I zastanowimy się, co zrobić, by prawdziwe różnice w postrzeganiu wielu spraw społecznych nie były przykrywane przez zbyt łatwo nadawaną łatkę – zapowiada Ignacy Dudkiewicz, redaktor naczelny Magazynu Kontakt i moderator rozmowy. – Czeka nas ciekawa rozmowa, bo określenie „środowisko lewicowo-liberalne” opisuje tylko część środowisk i poglądów, które mieszczą się pod pojęciami „lewicy” oraz „liberalizmu”. A spór między lewicą a liberałami – nie tylko, ale zwłaszcza na polu ekonomii – ma długą historię i wiele punktów w protokole rozbieżności.

Poznamy perspektywę aktywnych uczestników wydarzeń Sierpnia ’80 i przemian demokratycznych w Polsce, a także osób tworzących czasopisma idei, odwołujące się do lewicy i liberalizmu. W dyskusji wezmą udział:

  • Magdalena M. Baran – historyczka idei, publicystka; adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, redaktorka prowadząca miesięcznika „Liberté!”,
  • Piotr Ikonowicz – działacz polityczny i społeczny, dziennikarz, prawnik, poseł na Sejm II i III kadencji (1993-2001), współzałożyciel Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej,
  • Zbigniew Janas – polityk, działacz opozycji w PRL, poseł na Sejm I, II i III kadencji (1991-2001). Były prezes i wiceprezes Fundacji im. Stefana Batorego,
  • Bartosz Tarnowski – instruktor aktywnej rehabilitacji i edukator na temat niepełnosprawności, aktywista na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami.

Debatę poprowadzi Ignacy Dudkiewicz, filozof, bioetyk, działacz społeczny, publicysta i dziennikarz. Redaktor naczelny Magazynu Kontakt.


Organizatorami debaty są Magazyn Kontakt i Europejskie Centrum Solidarności. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 15-lecia Magazynu Kontakt, jedynego w Polsce czasopisma lewicy katolickiej (www.MagazynKontakt.pl).

„Lewicowo-liberalne” – razem czy osobno? – audytorium ECS, 30 marca 2023 r., godz. 18.00. Wstęp wolny.

Wydarzenie będzie transmitowane na fanpage’ach Kontaktu i ECS oraz na stronie głównej ECS (www.ecs.gda.pl).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama