Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Trzy gdańskie uczelnie utworzyły centrum walki z chorobami mózgu

Translacyjne Centrum Chorób Mózgu Uczelni Fahrenheita – to nowa jednostka badawczo-naukowa, utworzona przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański. Celem jego powołania jest przyspieszenie wdrażania badań podstawowych do praktyki klinicznej w zakresie neurologii i chorób mózgu
Choroby mózgu

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

To kolejne wspólne przedsięwzięcie trzech trójmiejskich uczelni – GUMed, PG i UG, stowarzyszonych w Związku Uczelni Fahrenheita. Powstanie Centrum poprzedziła rozwijająca się współpraca Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed, Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii PG, Katedry Inżynierii Biomedycznej PG oraz Katedry Biologii Molekularnej UG. Translacyjne Centrum Chorób Mózgu ma połączyć potencjał badawczy trzech uczelni z różnych dyscyplin naukowych, m.in. biologii molekularnej, psychologii, matematyki, inżynierii biomedycznej, informatyki i AI.

Reklama

Powstanie Centrum zainicjował prof. dr. hab. Bartosz Karaszewski, kierujący Katedrą Neurologii i Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed.

prof. dr. hab. Bartosz Karaszewski (fot. Jarosław Praszkiewicz | FarU)

W koncept Centrum wpisuje się każdy projekt, którego głównym celem jest opracowanie użytecznej klinicznie techniki diagnostycznej, metody terapeutycznej bądź, co na tym etapie rozwoju medycyny jest szczególnie atrakcyjne, aplikacji obliczeniowej, która znacząco lepiej personalizować będzie postępowanie lecznicze z wykorzystaniem metod, które już teraz są w naszej, klinicystów, dyspozycji - mówi prof. dr. hab. Bartosz Karaszewski

PRZECZYTAJ TEŻ: Pierwszy taki zabieg na Pomorzu! Mapa mózgu pomogła w usunięciu guza

Centrum koncentruje się na chorobach mózgu – w tym neurodegeneracyjnych – oraz rozwoju technologii, które mogą wspomóc proces diagnostyczny i terapeutyczny. Badania będą obejmowały m.in.:

  • zastosowanie biologii molekularnej w połączeniu z modelowaniem in vitro i in vivo,
  • modelowanie matematyczne i wykorzystanie technik głębokiego uczenia się oraz sztucznej inteligencji w diagnostyce i personalizacji terapii chorób mózgu.

Głównym celem jest realizacja projektów translacyjnych, czyli takich, które łączą laboratorium z praktyką kliniczną, zgodnie z zasadą „from bench to bedside” - dosłownie: od ławki (biurka naukowca) do łóżka (pacjenta).

Translacyjne Centrum Chorób Mózgu Uczelni Fahrenheita to rozszerzenie pracy dotychczasowego Centrum Chorób Mózgu GUMed, które powstało w 2022 r. Porozumienie inicjujące działalność Centrum jest pierwszą tego typu inicjatywą w zakresie trzech uczelni tworzących FarU. W opracowaniu koncepcji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich uczelni: prof. dr. hab. Bartosz Karaszewski (GUMed), prof. dr. hab. Grzegorz Węgrzyn (UG) i dr hab. Anna Stanisławska-Sachadyn (PG).

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama