Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kartuzy dawniej i dziś. Wystawa fotografii Artura Sochy na 100-lecie miasta

29 marca o godzinie 17, w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Artura Sochy „Kartuzy dawniej i dziś". Ponadto po raz pierwszy będzie można zobaczyć cenne rękopisy z XVII i XVIII w. wypożyczone z Polskiej Akademii Nauk, jak również znaczek okolicznościowy wydany z okazji 100-lecia miasta Kartuzy.
Kartuzy dawniej i dziś. Wystawa fotografii Artura Sochy na 100-lecie miasta
Wystawa fotografii Artura Sochy „Kartuzy dawniej i dziś" zostanie zaprezentowana w Muzeum Kaszubskich w Kartuzach

Autor: Fot. UM Kartzu

Artur Socha, znany kartuski fotograf i pasjonat historii, były fotoreporter kartuskich mediów lokalnych, a zawodowo policjant pracujący w Komendzie Powiatowej Policji w Kartuzach, na wystawę przygotował 50 wielkoformatowych plansz ze zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi.

CZYTAJ TAKŻE: Kartuzy przygotowują się do jubileuszu 100-lecia nadania praw miejskich

- To moja jubileuszowa, bo 30. wystawa fotograficzna. Tym razem bardzo szczególna, bo przygotowana na 100-lecie nadania Kartuzom praw miejskich – tłumaczy Artur Socha. - Zgromadziłem fotografie archiwalne Kartuz ze zbiorów Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, od mieszkańców i miłośników, między innymi ze zbiorów Pawła Ćwiertni oraz moich autorskich zdjęć, wykonanych w ciągu ostatnich 30 lat.

Kartuzy dawnie i dziś. Wystawa Artura Sochy

Artur Socha, jest autorem ponad 200 tysięcy zdjęć prasowych i lotniczych. Z czasem wyspecjalizował się w robieniu zdjęć z lotu ptaka. Z podniebnej perspektywy od lat promuje Kaszuby i dzisiaj śmiało rzec można, że jest ambasadorem Szwajcarii Kaszubskiej. Jest autorem dwóch albumów fotograficznych „Kaszuby z nieba widziane”.

Zwiedzającym Muzeum Kaszubskie w Kartuzach – jak wyjaśnia Barbara Kąkol, dyrektorka tej placówki - udostępniony zostanie siedemnastowieczny odpis dokumentu Incorporatio Monasteriorum Pomeraniae Olivensis, Sarnovicensis, Pelplinensis et Carthusiensis Iuribus et Privilegiis Terrarum Prussiae…, w którym Zygmunt August w 1552 roku potwierdza inkorporację m.in. klasztoru w Kartuzach pod pruskie prawo.

Dworzec PKP w Kartuzach

Rękopiśmienna historia klasztoru w Kartuzach spisana w XVIII w. przez przeora Georga Schwengla pt.: Appartus ad annales Carthusiae Paradisi B.M.V. propre Dantiscum. Tomus IV: ab anno 1580 ad annum 1645. Będą też kopie cyfrowe dokumentów dotyczących miasta Kartuzy z przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy akt Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego w Toruniu z lat 1919-1939.

Okazuje się, że już 100 lat temu myślano o wydaniu okolicznościowego znaczka pocztowego, jednak jak wynika z dokumentów nie było to takie proste.

Ale udało się w tym roku! Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprezentuje mieszkańcom i gościom okolicznościowy znaczek „Mójznaczek” z okazji 100-lecia miasta Kartuzy. Znaczek zaprojektowała Gracjana Potrykus. Widnieje na nim najbardziej charakterystyczny zabytek miasta - kartuska kolegiata. To pomysł dra Tomasza Rembalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego.

100-lecie miasta Kartuzy

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama