Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dramaty Władysława Zawistowskiego w Teatrze Wybrzeże

W czwartek, 15 grudnia o godzinie 19.00 w Starej Aptece odbędzie się promocja książki "Dobry Adres. Dramaty" Władysława Zawistowskiego, na którą składa się wybór dramatów z lat 1980-2013 wydanych przez Instytut Badań Literackich PAN pod redakcją prof. Zbigniewa Majchrowskiego w serii "Dramat polski. Reaktywacja".
Dorota Kolak i Mirosław Baka w sztuce Władysława Zawistowskiego  "Stąd do Ameryki", Teatr Wybrzeże 1988
Dorota Kolak i Mirosław Baka w sztuce Władysława Zawistowskiego  "Stąd do Ameryki", Teatr Wybrzeże 1988

Autor: Ewa Grabowska/Teatr Wybrzeże

"Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością" Władysława Zawistowskiego, Teatr Wybrzeże 1994


W spotkaniu udział wezmą: Władysław Zawistowski, Adam Orzechowski (prowadzenie), prof. dr hab. Jacek Kopciński (redaktor naczelny „Teatru") oraz prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski (Uniwersytet Gdański).

Władysław Zawistowski od 2006 roku jest dyrektorem Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ale to przede wszystkim pisarz, poetą i dramaturg, który u początków kariery zawodowej (1977-1991) pracował jako kierownik literacki Teatru Wybrzeże. Zaczynał u boku legendarnego Stanisława Hebanowskiego, któremu po latach poświęcił wiele publikacji, współpracował także z kolejnymi dyrektorami artystycznymi – Maciejem Prusem, Stanisławem Michalskim, Krzysztofem Babickim. Od 1990 roku był także współtwórcą i wiceprezesem (do 2005) Fundacji Theatrum Gedanense, która doprowadziła do budowy i otwarcia w 2014 roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Urodził się w 1954 roku w Gdańsku, tu ukończył I LO (1973) i polonistykę na UG (1977). Karierę literacką zaczynał jako poeta, debiutując w 1976 roku tomem wierszy Czyli ja. W drugiej połowie lat 70. związany z grupą poetycką Wspólność i ruchem Nowej Prywatności, był współautorem licznych manifestów i współredaktorem czasopism. Jego ostatni tom poetycki to Sztandar z ortalionu. Tylko wiersze (2004). W 1979 zadebiutował jako dramaturg w Teatrze Kameralnym w Sopocie groteskowym Wielorybem w reżyserii Ryszarda Majora, który pozostał od tej pory ulubionym reżyserem Zawistowskiego, realizując w sumie cztery prapremiery w trzech teatrach. Kolejne dramaty Zawistowskiego to m.in.: Wysocki (1984), Stąd do Ameryki (1988), Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością (1994),  Dobry adres (2003), a także pisane na motywach Grassa Było sobie kiedyś miasto (2000) i na wątkach Czechowa Historie zakulisowe (2004). Wspólnie z Jerzym Limonem przełożył dwa dramaty Szekspira – Trojlusa i Kressydę oraz Antoniusza i Kleopatrę, a także inne teksty elżbietańskie.

Dramaty, adaptacje i przekłady Zawistowskiego wystawiano m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie, a także w radio i telewizji. Reżyserowali: Ryszard Major, Izabela Cywińska, Mikołaj Grabowski, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Babicki, Robert Gliński, Waldemar Krzystek i in.

W teatralnych i radiowych realizacjach Zawistowskiego udział brało wielu czynnych do dzisiaj gdańskich aktorów – m.in. Dorota Kolak, Dorota Lulka, Joanna Kreft-Baka, Marzena Nieczuja Urbańska, Igor Michalski, Krzysztof Gordon, Mirosław Baka, Zbigniew Olszewski, Jerzy Gorzko, Jarosław Tyrański, Krzysztof Matuszewski.

Także w czwartek w sali prób Starej Apteki odbędzie się Prolog, czyli emisja dramatów Władysława Zawistowskiego w wersji telewizyjnej.

  • godz. 12.30 - WYSOCKI (1986), w reżyserii Izabeli Cywińskiej
  • godz. 14.00 - FARSA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (1996), w reżyserii Roberta Glińskiego
  • godz. 15.30 - HISTORIE ZAKULISOWE WG ANTONIEGO CZECHOWA (2000), w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza
  • godz. 17.00 - DOBRY ADRES (2004), w reżyserii Waldemara Krzystka 

Wstęp wolny!

Władysław Zawistowski, pisarz, poeta, dramaturg
Władysław Zawistowski, pisarz, poeta, dramaturg

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama