Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Kościelna elewacja z polnych kamieni odnowiona

W ramach prac konserwatorskich odnowiono wyjątkową elewację w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej w Gdyni. Wyjątkową, gdyż składają się na nią ceramika oraz polne kamienie, przynoszone do budowy przed laty przez dzieci oraz dorosłych - w ramach... pokuty.
Kościelna elewacja z polnych kamieni odnowiona

Autor: fot. BMKZ w Gdyni

Gdyński kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej powstał z inicjatywy księdza Hilarego Jastaka, pierwszego kapelana Solidarności oraz kapelana honorowego Związku Żołnierzy AK, który został też pierwszym proboszczem nowej świątyni. Powstawała ona w trudnych czasach, w latach 60. tych ubiegłego wiek i uznawana jest za jedną z pierwszych nowoczesnych budowli sakralnych w kraju.
Ciekawa jest historia powstawania elewacji, którą właśnie poddano konserwacji. Otóż oprócz tłuczonej ceramiki, która pochodziła ze słynnej pracowni Necla w Chmielnie i muszli przywożonych przez gdyńskich marynarzy do jej budowy użyto także polne kamienie. Przynosiły je - ze względu na brak środków oraz trudności w zakupie - dzieci na lekcje religii, a w ramach pokuty - dorośli.
W ostatnich dniach elewacja gdyńskiej świątyni została w ramach prac konserwatorskich oczyszczona, a także uzupełniono wykruszone kamienie, a także zrekonstruowano fragmenty mozaiki z wizerunkiem ryby nad wejściem bocznym.

Zapisany w historii

Gdyński kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa to jedna z pierwszych nowoczesnych budowli sakralnych w Polsce. Jak piszą autorzy publikacji "Perła gdyńskiego moderrnizmu" - w rankingu międzynarodowego portalu katolickiego Aleteia znalazł się w siódemce najciekawszych powojennych kościołów w kraju. Zlokalizowany tylko 200 m od Dworca Kolejowego Gdynia Główna stanowi znakomity przykład modernistycznej architektury sakralnej wpisanej w wielkomiejską zabudowę śródmieścia.
Świątynia jest pamiątką i symbolem burzliwych dziejów powojennej Gdyni. Warto wiedzieć, iż kościół, zbudowany w pobliżu gdyńskiego dworca, zapisał się na kartach historii Gdyni. 17 grudnia 1970 roku odbyła się w nim pierwsza w Polsce msza w intencji zamordowanych w „czarny czwartek" stoczniowców. W kościele znajduje się kaplica Portowców i Stoczniowców oraz Ludzi Morza. W tym miejscu znajdują się również słynne drzwi, na których robotnicy nieśli zabitego „Janka Wiśniewskiego”, czyli Zbigniewa Godlewskiego, który stał się symbolem tamtej grudniowej masakry.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama