Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zapalenie świeczek pod Katownią w solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi

Amnesty International w Trójmieście zaapelowała, by w niedzielę 31 października o godzinie 19:00 pod Katownią na Targu Węglowym w Gdańsku wspólnie zapalić świeczki w obronie praw człowieka i w solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi. W tym dla uwięzionych i niedawno skazanych działaczy Wiasny.
świece dla więźniów politycznych na Białorusi, Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

– W więzieniach na Białorusi przebywa obecnie 1353 więźniów i więźniarek politycznych – informuje Wiasna, białoruska organizacja zajmująca się obroną praw człowieka.

1353 więźniów politycznych na Białorusi

Na jeden z najdłuższych wyroków we wrześniu 2022 roku została skazana Marfa Rabkowa, koordynatorka wolontariatu Wiasny – 15 lat. Razem z nią zostali skazani wolontariusz Wiasny Andrej Czapiuk i ośmiu działaczy białoruskich organizacji anarchistycznych. Otrzymali oni wyroki w wysokości od 5 do 17 lat pozbawienia wolności:

  • Alaksandr Franckiewicz – 17 lat kolonii karnej,
  • Akihira Hajeuski-Hanada – 16 lat kolonii karnej,
  • Marfa Rabkowa – 15 lat kolonii karnej,
  • Alaksiej Hałauki – 12 lat kolonii karnej,
  • Andrej Czapiuk, Paweł Szpietny, Mikita Draniec, Alaksandr Kazlanka – 6 lat kolonii karnej,
  • Andrej Maracz, Danila Czul – 5 lat kolonii karnej.

Reżim Alaksandra Łukaszenki od początku istnienia prześladował działaczy Centrum Obrony Praw Człowieka, ale ostatnie półtora roku to okres szczególnego nasilenia represji.

Marfa Rabkowa została zatrzymana jako pierwsza 17 września 2020 roku. Kierowany przez nią zespół wolontariuszy zajmował się między innymi ustaleniem liczby i miejsca przetrzymywania pokojowych demonstrantów, oraz zbieraniem zeznań od ofiar tortur, i innymi naruszeniami podstawowych praw człowieka.

– Dokumentowanie naruszeń praw człowieka nie jest przestępstwem! – przypominają działacze AI w Gdańsku, dodając, że postępowanie przeciwko Marfie wpisuje się w szerszy kontekst prześladowań obrońców praw człowieka przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Od czasu wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku władze białoruskie praktycznie całkowicie zdelegalizowały przejawy aktywności społeczeństwa obywatelskiego, pozbawiając aktywistów wolności na podstawie sfałszowanych zarzutów, zamykając organizacje pozarządowe i zatrzymując setki pokojowych demonstrantów.

Marfa jest obrończynią praw człowieka i jest prześladowana wyłącznie ze względu na swoją pokojową działalność w tym obszarze.

Jednym z uwięzionych aktywistów jest też bohater Maratonu Pisania Listów, cyklicznej akcji Amnesty International, Aleś Bialacki, założyciel Wiasny, uhonorowany w tym roku Pokojową Nagrodą Nobla. Kilka lat temu gościł na Maratonie Pisania Listów w Gdańsku.

Świece w geście solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi. Akcja Amnesty International w Gdańsku

Krystian Kosiński, koordynator ds. aktywizmu Grupy Lokalnej Amnesty International w Trójmieście zaapelował, by w niedzielę, 30 października o godz. 19:00 osoby, którym nie jest obojętny los więzionych osób, przyszły pod Katownię ze świecą i zapalili ją dla osoby w białoruskim więzieniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama