Edward Hulewicz przyszedł na świat w miejscowości Bereźne na Wołyniu, lecz wojenne i powojenne losy rzuciły go do Kwidzyna. Tam ukończył szkołę podstawową, jest też absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Gębika. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Edward Hulewicz i jego związki z Kwidzynem
Zdobył ogromną popularność jako piosenkarz i wykonawca znanych przebojów. Jego artystyczna kariera rozpoczęła się już w okresie nauki w szkole średniej, kiedy zajął I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim. Założył też zespół rockowy Jazz and Song. Był aktywnym uczestnikiem zajęć w Powiatowym Domu Kultury. W trakcie studiów w Gdańsku, występował w Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” oraz w Klubie Jazzowym „Rudy Kot”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rudy Kot czekał na chętnych, czyli kolejne święto ulicy Garncarskiej w Gdańsku
W roku 1965 roku założył zespół Tarpany, z którym wykonywał wiele znanych utworów, m.in. „Za zdrowie Pań”, „Bo jedno życie mam”. Pojawiał się na scenie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenkami: „Obietnice”, „Może to Ty”, „Zielone łąki” oraz „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”.
Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Angażował się w opiekę nad mogiłami zmarłych artystów. Nie zerwał swoich kontaktów z Kwidzynem, wręcz przeciwnie – rozwijał je. Uczestniczył w zjazdach absolwentów liceum ogólnokształcącego, pracował w Klubie Małej Ojczyzny.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nie żyje muzyk Edward Hulewicz. Przed laty uczył się na Pomorzu
Zmarł 4 września 2022 roku w wieku 85 lat. Edward Hulewicz pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Edward Hulewicz patronem ronda w Kwidzynie
Nowe rondo im. Edwarda Hulewicza – skrzyżowanie ulic Kopernika oraz Chopina w Kwidzynie, ma stanowić hołd pamięci artysty, złożony przez mieszkańców tego miasta.
Napisz komentarz
Komentarze