Włodzimierz posiada bardzo bogatą historię, przez wiele lat znajdował się w granicach państwa polskiego. Znany jest również pod nazwą Włodzimierz Wołyński, choć obecnie nazwa nie posiada członu wyróżniającego. Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej społeczeństwo Malborka nawiązało kontakty z mieszkańcami Włodzimierza, czego rezultatem było przyjęcie uchodźców oraz wysyłanie pomocy humanitarnej.
Także w trakcie ostatniej wizyty malborczycy zabrali ze sobą pełen samochód darów zakupionych ze środków zebranych przez Fundację Nadzieja. Był to m.in. agregat prądotwórczy, 10 tabletów z wyposażeniem, przybory szkolne, piłki, środki czystości, ponadto żywność bezglutenowa dla dzieci.
W trakcie wizyty przedstawiciele obu lokalnych samorządów: mer Włodzimierza Igor Polonka, burmistrz Malborka Marek Charzewski oraz przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz podpisali list intencyjny nt. współpracy partnerskiej między obu miastami. Dokument ten zaakceptować musi jeszcze Rada Miasta Malborka.
- Pozostając w przekonaniu, że kontakty i współpraca międzynarodowa będą służyć mieszkańcom obu miast oraz stworzą szerokie możliwości wzajemnego wsparcia, wymiany dobrych praktyk i doświadczeń, Malbork i Włodzimierz pragną ustanowić formalne relacje partnerskie, które zostaną zatwierdzone przez obie strony. Zawarcie umowy partnerskiej wpisuje się również w działania Unii Europejskiej, zmierzające do włączenia Ukrainy do Wspólnoty Europejskiej a poprzez kontakty z pozostałymi miastami partnerskimi służyć będzie integracji europejskiej i budowaniu dobrych relacji pomiędzy obywatelami obu krajów - czytamy w liście intencyjnym.
Pozostając w przekonaniu, że kontakty i współpraca międzynarodowa będą służyć mieszkańcom obu miast oraz stworzą szerokie możliwości wzajemnego wsparcia, wymiany dobrych praktyk i doświadczeń, Malbork i Włodzimierz pragną ustanowić formalne relacje partnerskie, które zostaną zatwierdzone przez obie strony.
Współpraca ma być prowadzona w kilkunastu dziedzinach. Początkowo nastąpić ma wymiana grup młodzieży na niwie kultury, sportu i oświaty, ponadto wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. W trakcie wojny będą to zapewne wizyty w Malborku oraz kontakty wirtualne.
Ważnym aspektem była też wizyta w Centrum Informacji Turystycznej i nawiązanie współpracy w tym właśnie zakresie. Chociaż w Ukrainie nie ma teraz właściwie ruchu turystycznego, to władze dbają o promocję miasta i regionu i chcą zdobyć jak największą wiedzę oraz poznać nowe możliwości, aby być przygotowanym na czas, kiedy wojna się skończy i będzie można przyjmować gości, również zagranicznych.
Gospodarze zadbali również o pokazanie ważnych miejsc w swoim mieście. Goście mieli okazję zobaczyć Muzeum Igora Strawińskiego – kompozytora, pianisty i dyrygenta, prywatne muzea rzemieślników – Anatolija Bojko, który wykorzystuje w swojej pracy 12 różnych technik: jest rzeźbiarzem (rzeźbi między innymi w skorupach jajek), samodzielnie opanował tajniki malarstwa, haftu, wykonania wyrobów z kory drzewnej, szkła oraz rzeźbiarza ludowego O. Dubenchuka. Odwiedzili również polski kościół św. Joachima i Anny i rozmawiali z polskim księdzem, który pełni tam służbę od 30-tu lat oraz złożyli wizyty w dwóch szkołach – Kolegium Pedagogicznym i Szkole Specjalnej, głównie dla dzieci głuchoniemych.
Napisz komentarz
Komentarze