Dorota Staszewska, która nagrodę otrzymała w kategorii „Zwyczajny/niezwyczajny senior”, urodziła się w Niezabyszewie. Dorosłe życie, aż do emerytury, spędziła w Szczecinie. W 2006 roku, po 39 latach wróciła jednak w rodzinne strony i od tego momentu zaangażowała się w popularyzację kultury regionalnej. Pracowała w rodzinnym Niezabyszewie oraz w Słupsku. Opracowywała repertuar dla dziecięcego kaszubskiego zespołu „Kacper i Lenka”, współpracowała z muzykami Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Bytów”. Nadal tworzy opracowania muzyczne i choreograficzne dla Kół Gospodyń Wiejskich, uczestniczy w Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska”. Od wielu lat jest członkiem popularnej na wybrzeżu Słupskiej, Kaszubskiej Kapeli „Zgoda”, uczestniczy w Konkursach Sztuki i Rękodzieła organizowanych przez Muzeum Pomorza Środkowego. W ramach wolontariatu prowadzi zajęcia edukacyjne z przedszkolakami na temat tradycji i kultury Kaszubów. Od wielu lat związane jest też ze Słupskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
- Dorota Staszewska to zwyczajna, niezwyczajna osobowość, wyposażona w wiele talentów, którymi chętnie się dzieli z seniorami oraz z dziećmi i młodzieżą. Jest wieczną optymistką, nigdy nie ma złego humoru, a rozwiązania najtrudniejszych problemów w życiu osobistym i pracy społecznej poszukuje w grze na ukochanym akordeonie, przed blejtramem i w obserwacji oraz utrwalaniu piękna natury i tradycji swojej małej ojczyzny – czytamy w uzasadnieniu nagrody dla Doroty Staszewskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Warsztaty „Zawsze Pomorze” dla seniorów
Natomiast tytuł „Przyjaciel seniora” powędrował do Stowarzyszenia Obszar Wrażliwości Artystycznej, czyli ludzi kochających, rozumiejących i wypowiadających się w sztukach plastycznych oraz w sztuce słowa. Stowarzyszenie to działa w Słupsku od dziesięciu lat i od początku jego prezesem jest Elżbieta Żołyniak. Do stowarzyszenia należy blisko 70 osób w wieku do 25 do 97 lat.
SOWA to miejsce, w którym mieszkańcy, w większości seniorzy, mogą spotkać się i wspólnie z bratnimi duszami spełniać artystyczne marzenia, a poprzez sztukę interpretować świat. Stowarzyszenie organizuje także plenery i wystawy na całym Pomorzu, na które zaprasza również gości z innych krajów. Członkowie Stowarzyszenia podejmują też współpracę z artystycznie uzdolnioną młodzieżą ze słupskich liceów oraz ze słupskim Domem Dziecka, a wieloletnią tradycją są gwiazdkowe spotkania wigilijne i wizyty w placówce z okazji innych świąt oraz urodzin.
Napisz komentarz
Komentarze