„Audionomia 2022” to wydarzenie ogólnopolskie, 9 września przyjedzie na nie do Gdańska 120 osób – amatorów i profesjonalistów, zajmujących się audialną twórczością artystyczną, m.in. reportażystów, podcasterów i realizatorów dźwięku.
– W planach konferencji mamy zarówno dyskusje, odsłuchy materiałów, wykłady – np. o dramaturgii, fikcji i rzeczywistości w audiodokumencie – mówi Magdalena Świerczyńska-Dolot, szefowa Fundacji Audionomia, organizującej konferencję. – Ale będą także warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak zorganizować sobie domowe studio radiowe czy jak ważna dla kompozycji reportażu dźwiękowego jest muzyka.
PRZECZYTAJ TEŻ: Dziennikarstwo zawsze będzie dla nas wszystkim
Będzie także debata o przyszłości reportażu dźwiękowego w Polsce, a przede wszystkim rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy reportaż i ogłoszenie zwycięzcy konkursu „Audionomia Award”.
Podczas trzech dni konferencji jej uczestnicy wspólnie wysłuchają 10 audycji, które dostały się do finału. Organizatorzy zamierzają przyznać nagrodę „Audionomia Award” takiemu twórcy, który – jak mówią – z jednej strony podejmuje ważny, uniwersalny, może nawet kontrowersyjny temat, z drugiej rozwija go w najlepszy dla gatunku sposób i zostawia słuchacza z emocjami i refleksją nad kondycją świata.
„Audionomia 2022” dla każdego
Dla publiczności w czasie konferencji otwarte będą:
- piątkowa debata o przyszłości reportażu dźwiękowego (9 września)
- oraz gala konkursu „Audionomia Award” (sobota 10 września).
Jej gościem będzie Gabriela Hermer, szefowa sekcji reportażu berlińskiej rozgłośni RBB, a przede wszystkim – zdobywczyni najważniejszych światowych nagród w dziedzinie reportażu dźwiękowego, m.in. Prix Europa 2017 za reportaż „Papa, we are in Syria”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nagrody im. Macieja Płażyńskiego odebrali dziennikarze piszący o Polsce i Polakach
O przyszłości reportażu dźwiękowego rozmawiać będą dziennikarze, niegdyś związani z Polskim Radiem: Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Olga Mickiewicz-Adamowicz, Katarzyna Michalak oraz Paulina Pikiewicz – współzałożycielka chorzowskiego Radia Klang, i Dionisios Sturis – dziennikarz i pisarz, tworzący podcasty narracyjne dla Audioteki.
Fundacja Audionomia. Czym się zajmuje?
Sama Fundacja Audionomia, organizująca konferencję, to efekt współpracy „radiowców” z Gdańska, Warszawy, Łodzi, Katowic i Lublina, którzy postanowili nie tylko popularyzować reportaż audio, ale także – jak mówią sami: promować dźwięk jako język opowieści non-fiction. W tym celu powstał portal audionomia.pl, dzięki któremu posłuchamy najlepszych reportaży (także sprzed lat!), rozmów z mistrzami radia, recenzji reportaży. Audionomia stworzyła także program dla szkół i przedszkoli, który uwrażliwia na sferę audio.
„Audionomia 2022”. Program
- Ogólnopolska Konferencja Reportażu Dźwiękowego „Audionomia 2022”: Gdańsk, 9-11 września 2022 r.
- Spotkania: Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna), Europejskie Centrum Solidarności (pl. Solidarności), Centrum św. Jana (ul. Świętojańska).
- Wydarzenia otwarte dla publiczności:
- debata (9 września, godz. 18, ECS),
- oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy reportaż dźwiękowy (10 września, godz. 18:00, Centrum św. Jana).
Napisz komentarz
Komentarze