– Liczba zleceń się stabilizuje – powiedział na popołudniowej konferencji prasowej w piątek, 12 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do liczby skierowań wystawianych przez lekarzy do testowania na zakażenie koronawirusem. – Kolejna, szósta fala [zachorowań] hamuje – zaznaczył.
Jak relacjonował szef resortu zdrowia, przez ostatnie 2 miesiące mieliśmy do czynienia z „bardzo gwałtownymi wzrostami zakażeń”, ale sytuacja znacząco poprawiła się w ostatnich dniach.
Wymienił też województwa, w których liczba zachorowań już spadła, takie jak: lubuskie czy mazowieckie, ale wśród nich nie było pomorskiego.
Jak zastrzegł, liczba hospitalizacji jeszcze nie spadła, a w kraju osiągnęła 2,7 tysiąca, czyli zanotowany został wzrost o ok. 500 w stosunku do sytuacji z poprzedniego tygodnia.
– Od początku sierpnia mamy już ustabilizowaną liczbę pacjentów pod respiratorami, a wręcz ta liczba spada – dodał, wskazując, że osób wymagających tego rodzaju leczenia jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich falach zachorowań. Obecnie wariant Omicron stanowi niemal 100 procent przypadków.
– W zasadzie we wszystkich krajach obserwujemy spadek liczby zakażeń – mówił, zwracając uwagę na 2 wyjątki: Hiszpanię i Austrię.
PRZECZYTAJ TEŻ: Przeciwko grypie zaszczepisz się w aptece
Opowiadał również o rządowych prognozach, a średnio 3,5-4 tys. zachorowań dziennie określił jako „apogeum”, z jakim będziemy mieli do czynienia w najbliższym czasie. Przekonywał również, że opadanie fali zakażeń to m.in. skutek szczepień.
– Covid cały czas jest z nami i trzeba się przygotować, że będzie z nami jeszcze przez bardzo wiele miesięcy – zastrzegł Adam Niedzielski.
Czwarta dawka szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków
Zapowiedział, że od 17 sierpnia czwartą dawką szczepione będą mogły być osoby pracujące jako personel medyczny, m.in.:
- lekarze,
- pielęgniarki,
- farmaceuci
- i studenci kierunków medycznych.
W związku z tym, ma zostać wystawionych około 400 tysięcy e-skierowań (studenci będą zaś szczepieni za okazaniem legitymacji).
Dopytywany przez dziennikarzy, minister wskazał, że, jak dotąd:
- blisko 1 milion osób zgłosiło się do szczepienia 4. dawką,
- a preparat zdążyło przyjąć ok. 750 tysięcy osób.
PRZECZYTAJ TEŻ: Od 22 lipca zapisy na czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19
Zwierzchnik państwowej służby zdrowia nawiązał również do wypadku autokaru z polskimi pielgrzymami, w którym w Chorwacji zginęło łącznie 12 osób. Jak mówi, wspólnie z polskimi lekarzami odwiedził szpitale, gdzie przebywali polscy pacjenci, i 4 z nich przywiózł do krajowych placówek, a wszyscy oni zostali już zwolnieni do domów.
Kto jeszcze będzie mógł się zaszczepić czwartą dawką?
Z kolei na pytanie dotyczące ewentualnego dalszego rozszerzania grup kwalifikowanych do przyjęcia czwartej dawki, Adam Niedzielski stwierdził, że do początku września tego „nie przewidujemy”. Szczepienia przygotowywane są na ten moment bowiem wyłącznie dla „grup zagrożonych szczególnym ryzykiem”.
Napisz komentarz
Komentarze